מזכ"ל האו"ם מתנגד לניסיונות הפלסטינים להשתלב בגופים נוספים בארגון

לדברי באן קי מון, הניסיונות הפלסטיניים "אינם מועילים להם ולא מוסיפים לאף אחד". הסיבה: חשש מהפסקת הסיוע מצד ארה"ב והמערב

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה שמיר
ניו יורק

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, הביע היום (חמישי) מורת רוח מהדיווחים כי בעקבות התקבלותה כחברה באונסק"ו, הרשות הפלסטינית יוזמת פניות להתקבל כחברה בארגונים נוספים ובסוכנויות של האו"ם. המזכ"ל, השוהה בקאן לרגל פיסגת 20 המדינות המתועשות, טען כי מהלכי הרשות וניסיונה להצטרף לסוכנויות נוספות של הארגון העולמי, "אינם מועילים להם ולא מוסיפים לאף אחד".

הביקורת מצדו של באן קי מון כלפי הרשות הפלסטינית נחשבת למשמעותית, שכן היא מביעה את התנגדותו להצטרפות הפלסטינים לארגוני האו"ם, אשר להלכה פועלים תחת חסותו, כמי שעומד בראש מערכת הארגון העולמי ושלוחותיו. כמו גורמים בכירים במרכז האו"ם בניו יורק, שהסתייגו מהכרת אונסק"ו ברשות הפלסטינית כמדינה, וכראש הארגון העולמי שהוא חלק מהקוורטט, המזכ"ל מתנגד לפעילות החד צדדית של הפלסטינים, העוקפת את מעורבות האו"ם במאמץ לחידוש המשא ומתן בין הצדדים.

לנוכח תגובת ארה"ב וקנדה שהודיעו על הפסקת השתתפותן בתקציב אונסק"ו, באן חושש כי הצטרפותה של הרשות לארגונים וסוכנויות נוספות של האו"ם תגרור תגובת שרשרת מצד
האמריקאים ועמיתיהם במערב, שיפסיקו את תמיכתם הפיננסית בארגונים אלה. המזכ"ל התריע כי מיליוני בני אדם יסבלו אם כתוצאה ממהלכיהם של הפלסטינים, יופסק הסיוע הפיננסי לסוכנויות האו"ם.

בראיון השבוע לסוכנות הידיעות אי-פי, אמר השגריר הפלסטיני למוסדות האו"ם בז'נבה, איבראהים חרישה, כי בעקבות הקבלה לאונסק"ו מתכוונים הפלסטינים להגיש בקשות חברות לעוד 16 סוכנויות של האו"ם. מקור במשרד החוץ ציין כי הפלסטינים מעוניינים להתקבל לגופים כמו הארגון לקניין רוחני של האו"ם, ארגון התקשורת הבינלאומי, ארגון העבודה העולמי, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ועוד.

"הקבלה שלנו כחברה מלאה באחת הסוכנויות הגדולות והחשובות ביותר של האו"ם יצרה תקדים וזה יפתח את הדלת", אמר חרישה. "אנחנו עובדים על קבלה לסוכנויות נוספות, אחת אחרי השנייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ