נתניהו שעות אחרי רצח רבין: "הימין הולך להיכחד בבחירות"

שגריר ארה"ב בישראל סיפר במברק לוושינגטון כי נתניהו חשש מהשלכות הרצח: "זה אסון לימין"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ב-4 בנובמבר 1995, כמה שעות אחרי שיגאל עמיר התנקש בחייו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, התקשר היועץ המדיני בשגרירות ארה"ב בתל אביב ליו"ר האופוזיציה דאז, בנימין נתניהו. אחרי שהביע זעזוע מהרצח, הביע נתניהו חשש כי ההשלכה המיידית תהיה פגיעה קשה בימין בכלל ובמפלגת הליכוד בפרט.

במברק בסיווג שמור ששלח ב-5 בנובמבר בשעה 10:15 לבית הלבן ולמחלקת המדינה דיווח שגריר ארה"ב, מרטין אינדיק, על השיחה עם נתניהו. "ההתנקשות ברבין היא אסון לעם היהודי, אסון לישראל ואסון לימין", צוטט נתניהו במברק שפורסם באתר ויקיליקס. "אם הבחירות יוקדמו בקרוב, הימין צפוי להיכחד". לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לדברים.

אינדיק כתב עוד כי גורמים בליכוד ששוחחו עם אנשי השגרירות שידרו "פאניקה" והזכירו את רצח חיים ארלוזורוב בשנות ה-30, שהאחריות לו הוטלה על כל התנועה הרוויזיוניסטית. "הם חוששים שהשמאל יעשה לליכוד ולימין את אותו דבר פעם נוספת", ציין אינדיק.

כשלושה חודשים אחרי מועד חיבור המברק הודיע פרס על הקדמת הבחירות ואלה התקיימו בחודש מאי, שישה חודשים אחרי רצח רבין. חרף חששותיו של נתניהו מתבוסה בבחירות הוא הצליח לסגור פער של 30 אחוזים בסקרי דעת הקהל ולנצח את פרס ברוב זעום.

אינדיק כתב לוושינגטון כי פרס מתלבט אם להקדים את הבחירות או לא, וציין כי שרים בקבינט שאיתם שוחח סבורים שהבחירות יוקדמו. "שיקולים פוליטיים וגורמים שנוגעים לתהליך השלום ישפיעו מאוד על ההחלטה של פרס אם להקדים את הבחירות או לא", כתב אינדיק. "עם זאת, לאור העובדה שהסכם אוסלו ב' הוא התחייבות של ממשלת ישראל, גורמים בליכוד ובעבודה כאחד אמרו לנו שהפריסה מחדש של כוחות צה"ל תימשך גם בתקופת מערכת הבחירות".

כמה שעות אחרי שאינדיק שיגר את המברק, הגיע לוושינגטון מברק נוסף בסיווג שמור, הפעם מהקונסוליה האמריקאית בירושלים, שאחראית על הרשות הפלסטינית. "הפלסטינים הוכו בתדהמה עקב ההתנקשות בראש הממשלה רבין", כתב הקונסול הכללי האמריקאי בירושלים אד אבינגטון. "הם חרדים לגבי השלכות מותו של רבין על תהליך השלום ועל עתידם שלהם".

סאמי מוסלם, ראש לשכתו של יו"ר הרשות דאז יאסר ערפאת, דיווח לדיפלומטים האמריקאים כי ערפאת מדוכא מרצח רבין. "לא ראיתי אותו במצב כזה מאז ההתנקשות באבו-ג'יהאד", צוטט מוסלם במברק. חליל אל-וואזיר, או בכינויו אבו-ג'יהאד, היה סגנו של ערפאת וראש הזרוע הצבאית של אש"ף. הוא חוסל בביתו בתוניס באפריל 1988. הפלסטינים האשימו את ישראל בחיסול, אך בירושלים מעולם לא לקחו על כך אחריות.

"בכירים אחרים ברשות וראשי מנגנוני הביטחון היו מדוכאים גם כן ואמרו שמדובר באסון וקטסטרופה", כתב הקונסול הכללי האמריקאי. ראש עיריית בית לחם אליאס פריג' אמר לאנשי הקונסוליה שהכיר את רבין כחבר. "זו תופעה מטרידה אם יאיימו ברובים על כל מנהיג שינסה לעשות שלום באזור", אמר פריג'.

בניגוד להערכה של נתניהו כי הרצח יפגע בימין, הפלסטינים היו דווקא אלה שניתחו את המצב הפוליטי בישראל בצורה נכונה יותר. "הרבה פלסטינים חוששים שנתניהו יביס בקלות את פרס בבחירות עתידיות", כתב אבינגטון. "פלסטינים רבים חוששים שפרס לא חזק מספיק כדי להוביל את ישראל ולהמשיך בתהליך השלום. ראש לשכתו של ערפאת אמר לנו שאין לפרס קשרים קרובים עם מפקדי צה"ל ויש חשש שהוא לא יצליח לגרום לצבא ליישם את הפריסה מחדש כפי שרבין היה מסוגל לעשות".

כאשר כיהן רבין כראש ממשלה הוא החזיק גם בתיק הביטחון. כבר ביום שאחרי הרצח החלו חישובים פוליטיים בישראל וברשות הפלסטינית לגבי האיש שיקבל את התיק במקומו. "ראש לשכת ערפאת אמר לנו שאמנון שחק יהיה מינוי הרבה יותר טוב מאשר אהוד ברק בכל הנוגע לתמיכה של כל אחד מהם בתהליך השלום", כתב הקונסול האמריקאי. בסופו של דבר בחר פרס לשמור לעצמו את תיק הביטחון וכמה חודשים לאחר מכן הוביל את צה"ל למבצע "ענבי זעם" הכושל בדרום לבנון.

במברק ששלח לוושינגטון הדגיש הקונסול אבינגטון את המאמצים שעושה הרשות הפלסטינית כדי למנוע הפגנות שמחה על מותו של רבין. "יו"ר הרשות ערפאת אמר לי שנתן פקודות למנוע חגיגות, כולל ירי באוויר", כתב הקונסול. "מפקד הביטחון המסכל בגדה המערבית ג'יבריל רג'וב נפגש עם מנהיגי החמאס כבר בשעות הבוקר והזהיר אותם מפני הפגנות ברחובות".

הקונסול האמריקאי בירושלים אף ציין כי בכירים פלסטינים רבים סבורים שישראל תהיה צריכה להפיק לקחים מהרצח לגבי התמודדותה עם הימין הקיצוני. "הרצח צריך להיות לקח עבור הישראלים שצריכים לזהות את הסכנה מצד הקיצונים שלהם", אמר ראש הביטחון המסכל בעזה מוחמד דחלאן לדיפלומטים האמריקאים.

סאיב עריקאת, ששימש אז שר השלטון המקומי, אמר דברים דומים. "אני מודאג מהאלימות של הימין בישראל שמתנגד לתהליך השלום ומהדרך שבה זה עלול להשפיע על הדו-קיום בין שני העמים", אמר עריקאת. "אני מודאג ממה שמחכה לפלסטינים מצד אותם קיצונים במהלך יישום הסכם הביניים".

מברקים לוושינגטון

בליכוד שידרו פאניקה וחששו שיטילו עליהם אחריות לרצח

פרס התלבט אם להקדים את הבחירות, בגלל שיקולים פוליטיים

הפלסטינים היו חרדים להשפעות הרצח על העתיד שלהם

ברשות חששו שנתניהו יביס בקלות את פרס בבחירות הבאות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ