עוזי ארד: הנושא האיראני דחוף; העולם הוכיח יכולתו בלוב

"מה יותר אחראי? לעשות דבר מסוכן לפני הגרוע מכל, או להמר ולא לעשות, אבל אז להסתכן שיהיה מאוחר מדי?", שואל ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר עוזי ארד התייחס הבוקר (שישי) לנושא האיראני ואמר: "הבעיה העיקרית שלנו היא לא איזה משטר יקום בלוב או בתוניס, או איזה רקמה שלטונית תצמח במצרים, איפה שמתקיימת בעיה גדולה ואליה מצטרפת מידה רבה של דחיפות זו איראן". פרופ' ארד הוסיף כי "בצורה מגושמת, ובלתי נכונה האירועים האחרונים (העיסוק הציבורי והתקשורתי בתקיפה אפשרית באיראן, ג"כ) לפחות החזירו למצב של מודעות את הנושא האיראני".

פרופ' ארד השווה בין ההתגייסות של מדינות המערב בנושא אביב העמים הערבי, שבאה לידי ביטוי גם בפעילות נאט"ו בלוב, לבין זו המתבקשת מהנושא האיראני. "זה די מעניין שמדינות המערב הוכיחו דרגה גוברת של נכונות להתערב, כולל בכוח". לדבריו, "האתגר האיראני עדיין בעיה עולמית, וזה שהבריטים מכינים עצמם לאפשרות לעזור לאמריקאים, אם יידרשו, זו התפתחות מעניינת", אמר ארד, במסגרת סדרת "שישי אסטרטגי" של הקתדרה בהרצליה שהתקיימה היום. "הבעיה העיקרית היא מעבר לעולם המערבי, היא אי-שם במזרח, במפרץ הפרסי, ועל זה העיניים צריכות להישאר נעוצות", סיכם.

לשאלה מהקהל שעסקה בתיאום הבין-לאומי בנושא האיראני אמר כי "יש פה כבר מערך בדרגה גבוהה של תיאום, לעתים תיאום שקט. אני לא רוצה להצטרף לקקופוניה הנוראית, שמחלקים ציונים מה לעשות ומה לא לעשות. לא צריך לעשות את זה בפומבי". עם זאת, אמר ארד כי "מתוך העולם האקדמי אנסה לנסח את הדילמה בצורה מופשטת: העיקרון הנחוץ כרגע הוא זהירות. אבל מזה עשור שואלים אנשים מהעולם האסטרטגי, מהו עקרון הזהירות המקדימה. הנושא עלה לאו דווקא מעניין צבאי, אלא מתחום איכות הסביבה. אתה לא יכול להרשות לעצמך לחכות להתרחשות עד הדבר שאתה חושש ממנו, כי אז זה יהיה מאוחר מדי. במקרים כאלה, אתה לא יכול להמר, אלא יש את עקרון הזהירות המקדימה. זו הדילמה של מדינת ישראל: מה יותר אחראי וזהיר? לעשות דבר מסוכן לפני הגרוע מכל, כי אתה לא יכול להיווכח אם צדקת או לא, ואז לשלם מחיר בטוח, או להמר ולא לעשות את הדבר, אבל אז להסתכן ושזה יהיה מאוחר מדי?".

"אי אפשר לנהל אותה (את הדילמה בנושא התקיפה באיראן, ג"כ) בדיון ציבורי. אפילו בחדרי חדרים זה קשה. אבל טוב שיש לך בן ברית לצידך בעת הזו", הוסיף ארד. בתשובה לשאלה מהקהל על הגדרתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו כ"מסוכן לישראל", אמר ארד כי "אני לא משוחד בכל מה שקשור לנתניהו, אך יכול לתת עשר דקות שלמות על מעלותיו. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית עם בחירות. אני לא חשוב שראש המוסד, על רקעו הצבאי או המוסדי, יכול לתרום משהו שטוב יותר מאשר הדרכים המתוקנות והחוקתיות שהדמוקרטיה נתנה לנו".

עוזי ארד

ארד ניתח את התמורות שהביא עמו אביב העמים הערבי, וסיפר לנוכחים על התחושות בבית הלבן לאחר ההודעה על פינוי מובארק מהשלטון המצרי. "היתה אופוריה, כאילו חומות ברלין ירדו והחופש יוצא. שההיסטוריה עובדת בכיוון הטוב. הישראלים שהיו שם הסתכלו על זה בעיניים הרבה יותר ספקניות. אתה מצטייר כמשבית שמחה, היתה (שם) התעלות רוח של ניצחון הדמוקרטיה", הוסיף מי ששימש בעבר היועץ לביטחון לאומי לראש הממשלה נתניהו, ונאלץ להתפטר עקב הדלפת מידע ביטחוני הקשור להבנות חשאיות בין ישראל לארה"ב בנושא הגרעין. "על דבר אחד אפשר להיות סמוכים ובטוחים: שתהיה מפלגה אחת בבחירות במצרים שהדגל שלה יהיה אנטי-ישראלי. אם יהיה פלורליזם במצרים, אז בהגדרה תהיה יותר ביקורת על ישראל".

ארד ניתח כי בשנת 2012, שנת הבחירות בארצות הברית, מרחב התמרון והקשב של הממשל יהיה קטן לעומת היום. "זה משנה את מידת היוזמה והאנרגיה הפוליטית. גם לרוסיה יש בחירות, לצרפת, לפלסטינים. ואפילו ישראל מתקרבת לשעת הבחירות שלה. זה כמעט יוצר רצף של שנה שמרביתה יכולה להיות משותקת, בטח בנסיבות שמחייבות טיפול דחוף גם מעבר למזרח התיכון", קבע. "אז במצב הזה, כאשר התמרון מופחת - זה לא מבשר טובות. אי אפשר להשלים עם זה. במצב של אי-ודאות כמעט, העיקרון העליון הוא לנהוג בזהירות, ובעת הזו - זהירות מופלגת. (אך) התרגום הוא לא בהכרח קיפאון או נייחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ