אחרי כמה חודשים של הפוגה, מתחדשת החקיקה נגד ארגוני זכויות האדם בישראל: שתי הצעות חוק שנועדו להגביל משמעותית את יכולתם של הארגונים לגייס תרומות בחו"ל יעלו ביום ראשון להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בימים האחרונים כי החליט לתמוך בחקיקה ויאפשר את קידומה בוועדה.

על פי ההצעה של ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), בה תומך נתניהו, עמותות פוליטיות בישראל לא יוכלו לקבל תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים כדוגמת האו"ם והאיחוד האירופי. זאת, לאור "פעילותם המתסיסה של ארגונים רבים הפועלים תחת מסווה של ארגוני זכויות אדם ומבקשים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל".

חוקי המימון, שנועדו לפגוע בפעילות ארגוני זכויות אדם, עלולים לפגוע קשות גם בשורה של פרויקטים בתחום הרווחה והחינוך. אחת הדוגמאות הבולטות היא המרפאה הפתוחה שמפעיל ארגון רופאים לזכויות אדם בדרום תל אביב. המרפאה, שמטפלת בכ-8,000 חולים מדי שנה - רובם פליטים ומהגרי עבודה - תהיה אחד הפרויקטים הראשונים שייסגרו, אם יופסק המימון, שכ-70% מתקציבו בא מקרנות ממשלתיות מחו"ל.

עמותות רבות, גם כאלה המוגדרות כפוליטיות, מפעילות פרויקטים בסיוע מימון זר. בפרויקטים נמנים רשת גנים בכפרים הלא מוכרים בנגב, פרויקטים של העצמה קהילתית וסינגור בעיירות הפיתוח, מיזמים של זכויות עולים ופרויקטים של מפגשים בין תלמידים ערבים ויהודים וחינוך לזכויות אדם.

למרבה האבסורד, חלק מהפרויקטים מקבלים מימון גם ממשרדי ממשלה בישראל, כמו משרד החינוך, שנהנים למעשה מהתקציבים הללו. ההסתייגות הקיימת בחוק שלפיה הוא מיועד רק ל"עמותות פוליטיות", לא מעודדת את הארגונים המעורבים בפרויקטים האלו. "אם אתה מחזיק גני ילדים בכפרים הלא מוכרים, זה פוליטי או שזה לא פוליטי לעזור להם? זו החלטה שרירותית לחלוטין לקבוע מה פוליטי ומה לא", אמרה מנהלת ארגון העוסק בתחום החינוך, שעתיד להיפגע מהחוק.

רבים מהארגונים שנחשבים פוליטיים מפעילים גם פרויקטים שנויים פחות במחלוקת. כך למשל, ארגון רופאים לזכויות אדם, מלבד המרפאה, מפעיל יוזמות לצמצום פערים בגישה לרפואה בפריפריה, מפקח על טיפולים רפואיים לאסירים ונאבק בהפרטת מערכת הבריאות.

בארגוני זכויות האדם בהחלט מביעים דאגה מהחוק המוצע, אך מבהירים שלא יביא להשתקתם. "אנחנו נמשיך לעשות את מה שאנחנו עושים גם בלי כסף", אמרה דוברת בצלם, שרית מיכאלי, "גם אם ימשיכו לעבור חוקים שכל מטרתם להשתיק אותנו. אז יהיה פחות מימון אבל את הביקורת יצטרכו להשתיק בדרכים אחרות. יצטרכו לשים אותנו בכלא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ