נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

אירוע מביך התרחש ביום חמישי שעבר במהלך כנס 20 הכלכלות העשירות בעולם, ה-G20, שהתקיים בעיר קאן שבצרפת, לאחר שמקרופונים שנשארו פתוחים קלטו שיחה פרטית, ומאוד לא דיפלומטית, בין נשיא ארה"ב ברק אובמה לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שעניינה ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, כך דיווח אתר חדשות בצרפת. כתב רויטרס שנכח גם הוא באירוע אישר את הדברים.

מה אתם חושבים על נתניהו? שתפו אותנו בפייסבוק

על פי הדיווח, סרקוזי כינה את נתניהו "שקרן" ואמר שהוא "לא סובל אותו". אובמה מצידו אמר: "לך נמאס ממנו, אבל אני זה שצריך להתמודד אתו כל יום". בנוסף, אובמה גער בסרקוזי שלא הזהיר אותו על תמיכת צרפת בחברות של הפלסטינים באונסק"ו.

לפי הדיווח של האתר הצרפתי, הכתבים ששהו במקום שמעו שלוש דקות מתוך השיחה האינטימית, והתבקשו שלא לדווח על כך, עד החשיפה אתמול. הדיווח לא הופיע בתקשורת, למעט הבלוג של העיתון "לה מונד", שהזכיר במשפט אחד שהנשיאים דיברו על היחסים הקשים שלהם עם נתניהו. כתב הבי-בי-סי טוען כי התקשורת הצרפתית בחרה לשמור על שתיקה כדי לא להביך את הנשיא שלהם.

הדיווח על הדיאלוג בין שני הנשיאים הפך לשיחת היום בעצרת הקהילות היהודיות המתקיימת בדנוור. בחלק מהפאנלים אף תהו אם לסרקוזי ולאובמה אין דברים חשובים יותר לדון בהם. הליגה נגד השמצה פרסמה הודעה שבה נכתב כי "אנו מאוכזבים עמוקות ומצרים על חילופי הדברים המאוד לא נשיאותיים בין הנשיא אובמה לנשיא סרקוזי".

דובר הבית הלבן ג'יי קרני סרב להגיב על הדברים המיוחסים לנשיא אובמה. "אין לי תגובה על השיחה הספציפית הזאת", אמר בתדרוך כתבים. "מה שאני יכול להגיד, זה שעמדת הנשיא היתה מאוד ברורה על המאמץ הפלסטינים להשיג באמצעות האו"ם את מה שניתן היה להשיג באמצעות משא ומתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ