הכנסת ציינה את רצח רבין בגינוי מקיר לקיר של פעולות תג מחיר

הדוברים בישיבה המיוחדת הדגישו את האיום על הדמוקרטיה הישראלית. לבני: יגאל עמיר היה מרסס כתובות כאלה בכיכר אם היה יכול

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יציע האורחים באולם המליאה של הכנסת לא היה מלא היום (רביעי), וגם לא מעט כסאות שהוקצו לאורחי משפחת רבין נותרו מיותמים. 16 שנים לאחר הרצח, התייצבו לישיבת הכנסת לציון הרצח בני משפחה, אנשי לשכת רבין, בהם שמעון שבס ואיתן הבר, המפכ"ל ושישה מניצבי המשטרה, שופטים, נשיאים לשעבר ודיפלומטים זרים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא השתתף באירוע בשל האבל על מות אביה של רעייתו שרה, מוקדם יותר היום. יו"ר הכנסת פתח את האירוע בנאום נרגש ואמר בין השאר כי "בימים שלאחר הרצח הושתק הוויכוח הדמוקרטי הלגיטימי בישראל. רבים וטובים שהלכו לישון טרם הרצח כמתנגדי אוסלו, קמו בבוקר לאחריו כאויבי השלום, כמסיתים וכשותפים לרצח". ריבלין, כמו רבים מן הדוברים בטקסים לזכרו של רבין השנה, גינה את פעולות תג מחיר, ואמר כי "תג מחיר הוא האיום הגדול ביותר על החזון הציוני. 'תג מחיר' איננו בשום אופן שמו של מפעל ההתיישבות החלוצי, המפואר, והנאמן למדינת ישראל ולחוקיה. התרת דמם של יהודים כתוצאה מהכללות רשלניות היא מסוכנת".

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, שמילא את מקומו של נתניהו בדיון, אמר כי "אף על פי כן ולמרות הכל, העם שלנו מאוחד ברצונו בשלום וברצונו לשכון לבטח. העם הזה מאוחד באמונתו לשמר את ירושלים כבירת ישראל המאוחדת, כפי שהאמין ואמר מעל במה זאת יצחק רבין בנאומו האחרון".

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, העריכה בנאומה במליאה שהרוצח, יגאל עמיר, היה מרסס את הכתובת תג מחיר על קירות כיכר מלכי ישראל מיד לאחר הרצח, אם לא היה נעצר על ידי המשטרה. "הגיע הזמן שנגבה מאותם גורמים את המחיר למה שהם מנסים לעשות לחברה הישראלית, ואנחנו לא יכולים לחכות", אמרה בהתייחסה לפורעי תג מחיר. לדבריה, "ביום שאנחנו מציינים את הרצח אנחנו חייבים לקבל כמה החלטות. הרצח לימד אותנו שצריך להסתכל פנימה לתהליכים בחברה הישראלית. רבין הוכיח יותר מכל אדם אחר שלא צריך לבחור בין ביטחון לבין שלום. ביטחון אמיתי מושג גם דרך יוזמה מדינית. רבין הוכיח שלא צריך לבחור בין שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל לבין יחסי אמון עם העולם החופשי".

ציפי לבני, היום בכנסת

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', בנאום ראשון לזכרו של רבין מאז שנכנסה לנעליו במפלגה, קראה לציבור הישראלי לצאת מאדישותו. היא הזכירה כיצד יצאה לאה רבין אל המפגינים מול ביתה לאחר הרצח ואמרה להם "טוב שבאתם, חבל שלא באתם קודם", אמרה יחימוביץ. "המשפט הפשוט הזה הוא הלקח העיקרי. אל תבואו אחר כך. בואו קודם. אל תניחו לשגרת היומיום, לסלידה מהמתרחש, לעייפות וליאוש - להפוך אתכם לאזרחים בלתי פעילים. היו אנשים ערכיים, פוליטיים, קוראי תיגר, יוזמים, משני מציאות. צאו לרחוב. אל תפקירו אותו בידי שוליים קיצוניים".

יחימוביץ חיברה בדבריה בין מורשת רבין למחאה הציבורית ששטפה את הרחובות בקיץ האחרון. "לדי הפייסבוק עושים את ההיפך המוחלט ממה שניבאו להם, והם עוזבים בחדווה את מסך המחשב ויודעים גם לכבוש את הרחוב, ולהיות חכמים ונועזים ואכפתיים וערכיים. זה מעורר תקווה גדולה. וביום האזכור הזה, לצד הכאב, מותר וצריך לחוש תקווה, ומותר וצריך לרקום חלומות על עתיד טוב יותר. חובה על מנהיגים לפעול למען עתיד כזה, ועכשיו, כשהרחוב אינו מופקר עוד, יש גם מי שיזכיר להם זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"