השגריר הבריטי נזף באקוניס: אל תגבילו תרומות לארגונים

השגריר, מתיו גולד, שוחח עם יוזם הצעת החוק מהליכוד ואמר לו כי אם היוזמה תעבור הדבר ישפיע לרעה על מעמדה של ישראל בעולם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר בריטניה בישראל מתיו גולד שוחח עם ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד, ומחה בפניו על הכוונה לקדם את החקיקה שתגביל את התרומות מממשלות זרות לארגוני שמאל ישראלים. לדברי דיפלומטים בריטיים, השגריר הבריטי אמר לאקוניס, יוזם אחת ההצעות, כי לונדון מודאגת מאוד מהצעת החוק.

"אנחנו תומכים בקידום זכויות אדם במספר רב של מדינות", אמר השגריר הבריטי לאקוניס, "המטרה שלנו היא לקדם ערכים אוניברסאליים והתמיכה בארגונים אלו אינה מכוונת נגד ממשלת ישראל".

הדיפלומטים הבריטים ציינו כי השגריר הזהיר את אקוניס כי במידה והצעתו תעבור, היא תשפיע לרעה על מעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית. השגריר אמר לאקוניס כי בריטניה נוהגת בשקיפות מלאה בכל הנוגע לתרומות לארגונים בלתי ממשלתיים ובודקת היטב למי לתת תרומות ואיזה שימוש נעשה בהם.

אקוניס, שיזם את שיחת הטלפון לשגריר, אמר לו בשיחה כי "מצב שבו מדינות ידידותיות ככל שיהיו כמו בריטניה מעבירות כספים לעמותות פוליטיות בישראל, מחייב הסדרה של הנושא בחקיקה". לדבריו, "מדובר בהתערבות בשיח פוליטי פנימי בישראל. העברת כסף לעמותות כמו שלום עכשיו שפועלות להרס ההתיישבות ביהודה ושומרון בניגוד לעמדת הממשלה, הוא דבר פסול בעיני ואני מתכוון להיאבק כדי שהחוק יעבור ביום א' בוועדת השרים לחקיקה".

על פי ההצעה של אקוניס, עמותות פוליטיות בישראל לא יוכלו לקבל תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים כדוגמת האו"ם והאיחוד האירופי. זאת, לאור "פעילותם המתסיסה של ארגונים רבים הפועלים תחת מסווה של ארגוני זכויות אדם ומבקשים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל".

גורמים בכנסת טענו כי מדובר בהצעה בעייתית, שספק אם תעמוד במבחן בג"ץ בנוסח הנוכחי שלה, בשל הקושי המשפטי להגדיר מהו עיסוק פוליטי של עמותה. אלא שתמיכתו של נתניהו צפויה להעניק לחוק של אקוניס רוח גבית, ועשויה לאפשר לו לזכות בתמיכת הקואליציה כולה לקראת הצבעה במליאה.

אקוניס טען בעבר בשיחה עם "הארץ" כי "מדובר בחוק צודק והגיוני שמסדיר את האנומליה שבה מדינות זרות מתערבות בשיח הציבורי הפוליטי בישראל באמצעות כסף שהן תורמות לעמותות שהמטרות שלהן פוליטיות. תמיד, אגב, מדובר בתמיכה בעמותות של השמאל". לדבריו, "זה בלתי שוויוני בעליל, ולא צודק, שמדינה כמו אנגליה תשים כסף על תנועה כמו 'שלום עכשיו'. אם לאנגליה יש מה להגיד על פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, היא צריכה לעשות זאת בפורומים בינלאומיים. זה חוק שעושה צדק".

Read this article in English: U.K. envoy cautions Likud MK on bill that would limit donations to Israeli NGOs

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ