מת שמואל בן ארצי, אביה של אשת ראש הממשלה

בן ארצי - בוגר ישיבת נוברדוק בפולין, איש אצ"ל, סופר ומחנך - מת בגיל 97 בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים

יהונתן ליס
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
דן אבן

שמואל בן ארצי, אביה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, נפטר היום (רביעי) בבית החולים הדסה עין כרם, בן 97 היה במותו. ראש הממשלה, רעייתו ושני בניהם שהו לצד מיטתו של בן ארצי ברגעיו האחרונים.

בחודשים האחרונים, לאחר שמצבו הרפואי הדרדר, עבר בן ארצי להתגורר במעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים. שלשום אחר הצהריים הגיעה שיירת ראש הממשלה לבית החולים הדסה עין כרם כדי לבקר את בן ארצי לאחר שאושפז במקום. שעות אחדות מאוחר יותר הוזעק נתניהו שוב לבית החולים, יחד עם רעייתו וילדיהם, בשל ההידרדרות במצבו של בן ארצי. הם שהו כל הלילה לצד מיטתו.

בן ארצי, סופר, משורר ומחנך, נולד בפולין ועלה לישראל ב-1933. כאן, הוא למד בישיבת "בית-יוסף" בבני-ברק, עבד כפרדסן ועמד בראש מחלקה במשרד המזון של הממשלה הבריטית בנתניה. בן ארצי שירת באצ"ל ובהגנה ושימש כמורה וכמחנך בגליל ובקרית טבעון. בין תלמידיו, הזמר דודו פישר והעיתונאי גדי סוקניק. בן ארצי סיים תואר ראשון בהצטיינות בתנ"ך, ספרות ולשון עברית באוניברסיטת חיפה. הוא נודע באהבתו הרבה לתנ"ך. שלושת בניו, אמציה, מתניה וחגי, היו חתני חידוני התנ"ך, נכדו, אבנר, בנו של ראש הממשלה, התכונן יחד עם בן ארצי לקראת חידון התנ"ך העולמי בשנת התש"ע, שם זכה בתואר סגן שני לחתן החידון. משנת 1947 פירסם שירים וסיפורים, מקוריים ותרגומים, בעיתוני ילדים ונוער.

בשנת 2007 פרסם בן ארצי את ספרו "נוברדוק", שעסק בישיבה המפורסמת בה למד בפולין. לאחר המהפכה הקומוניסטית ב-1917 עקרו כמה סניפים של הישיבה מרוסיה לפולין, וב-1929, בהיותו בן 15 בלבד, בן-ארצי התחיל ללמוד בסניף שקם בעיירה הפולנית מזריטש.

"הייחוד של נוברדוק היה ההדגשה של 'עבודה על המידות': לא רק לימוד תורה, אלא תיקון של תכונות הנפש. המידה המגונה ביותר נחשבה מידת הגאווה, והיעד שלנו היה להגיע ל'השתוות', כלומר להיות שווה נפש לגמרי אם מהללים אותך או מגנים אותך", סיפר בן ארצי על הישיבה בה התחנך.

בין ספריו הרבים: 5 ספורים על דני, צפצפה ברוח : שירים לבני נעורים, שעשועי התנ"ך : שלושה חידוני תנ"ך מקיפים בכרך אחד וספר הסיפורים נוברדוק.

פרופ' אליעזר רחמילביץ, מנהל המחלקה להמטולוגיה במרכז הרפואי וולפסון, שהיה אחד היועצים הרפואיים שטיפלו בבן-ארצי, סיפר כי "הוא היה במצב יחסית לא רע עד לפני מספר חודשים, והתמודד עם בעיותיו הרפואיות יפה מאוד. בקיץ חלה הידרדרות במצבו, והוא אושפז בהדסה, כשהוא סובל מתופעה רפואית קשה ומסובכת מבחינה רפואית, וטופל במסירות על ידי צוות גדול של רופאים מהדסה מהתמחויות שונות, והמאמץ הצליח. הוא התאושש, קם על רגליו, וחזר לתפקד, והיה גם צלול בדעתו כל העת".

לדבריו, "רק לפני מספר ימים היתה לצוות הרופאים שיחת ועידה, והמצב נראה מבטיח. לפני יומיים הופיע לפתע סיבוך בלתי צפוי ופתאומי, שכבר לא ניתן היה להתמודד איתו, והבוקר הוא נפטר בבית החולים. מסירותה של שרה לטיפול באביה היתה כנה וללא גבולות, והיא עמדה מאחורינו הרופאים, והמריצה אותנו כל אורך הדרך. גם ראש הממשלה היה מסור מאוד, עקב אחר הנעשה, ונתן את תמיכתו למשפחה". שמואל בן ארצי טופל גם על ידי צוות רפואי קבוע, שכלל את רופאת המשפחה ד"ר אינה גפנוביץ והרופא של משפחת נתניהו ד"ר צבי הרמן ברקוביץ.

בן-ארצי עלה לאחרונה לכותרות בעקבות טענות המטפלת שלו, טארה קומרי, לפיהן בתו שרה נתניהו התעמרה בה. מוקד הסיוע לעובדים זרים הגיש תלונה ליחידת סער של המשטרה, שאמונה על חקירת פשעי עבדות, בבקשה לבדוק אם קומרי הוחזקה בתנאים אלו. בין היתר, מסרו אנשי המוקד ליחידה כי לפי דיווחיה, קומרי התגוררה באותו חדר בבית ראש הממשלה יחד עם אביה של נתניהו, שמואל בן-ארצי, עבדה מבוקר עד לילה, ובתום עבודתה, כשביקשה חופשה של שבועיים כדי להתארגן לפני שובה לארצה - סורבה.

על פי טענותיה של קומרי, מאז שעברה להתגורר ולעבוד בבית ראש הממשלה, תנאי העסקתה השתנו - נמנעו ממנה ימי חופשה, ולדבריה, ספגה צעקות מאשת ראש הממשלה, איומים וקללות כגון "זבל נפאלי". עוד הסבירה כי עד לחודש יוני קיבלה את משכורתה דרך בן-ארצי, אך עם ההחמרה במצבו הסבירה קומרי כי התשלום הועבר לה דרך שרה נתניהו, אך זו לדבריה, סירבה לשלם לה וצעקה עליה באופן מאיים.

Read the article in English: Father of PM Netanyahu's wife dies at age 97

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ