16 שנה לרצח |

אלפים השתתפו בעצרת לזכר רבין בת"א: "הכנסת נותנת השראה לאלימות ברחוב"

בעצרת נאמו בין השאר חגית עופרן, שבביתה רוססו כתובות נאצה והשר לשעבר יוסי שריד שביקר במרומז את רה"מ: יש כאלה שמעולם לא הכו על חטא

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

כעשרת אלפים איש השתתפו הערב בעצרת הזיכרון לציון 16 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, בכיכר רבין בתל אביב. את העצרת ארגנה ומימנה השנה עמותה חדשה בשם "ארבעה בנובמבר 1995" ולא העמותה להקמת מרכז רבין, שעשתה זאת בשנים קודמות. דליה רבין הסבירה כי העצרת, באופן הזה, מיצתה את עצמה והיא כרוכה בהוצאות רבות. עם זאת, כמה מבני המשפחה השתתפו בעצרת ובהם הבן יובל רבין.

בין הדוברים בעצרת היתה ראש פרויקט מעקב התנחלויות בתנועת שלום עכשיו, חגית עופרן, שבביתה רוססו בעת האחרונה כתובות "תג מחיר" ו-"רבין מחכה לך". "כתובות רוססו בביתי, אבל הנאצות הן בחדר המדרגות של כולנו. התג אולי סומן עלי, אבל את המחיר משלמים כולנו. אסור לנו לפחד. אנחנו כאן ואנחנו רבים. יש לנו קול ואנחנו חייבים להשמיע אותו. ואנחנו אומרים היום לבנימין נתניהו – אנחנו לא מפחדים", אמרה עופרן.

"אני בטוחה שרוב ציבור המתנחלים מתנגד ומגנה את מה שנעשה בביתי. אנשים הגונים בימין צריכים לסמן את גבולות השיח הפוליטיים ולהילחם נגד האלימות הפוליטית המשתוללת",הוסיפה. "הדבר הנורא הוא שאת מה שעושים לנו ברחוב עם ספריי ואיומים הכנסת והממשלה מנסים לעשות לנו בחקיקה. בשיח מתלהם ואלים הם מנסים להשתיק את הוויכוח הציבורי. הם מנסים בחוק לאסור הבעת עמדות מסוימות. כנסת כזאת נותנת את ההשראה לפעולות האלימות ברחוב".

אלפים הגיעו לעצרת

יוסי שריד, שהיה שר בממשלת רבין, התייחס גם כן לאלימות הפוליטית הגוברת בחברה הישראלית: "האם הרוצח הבא כבר אורב ליד המדרגות? זה לא עשב שוטה ולא גידול פרא, זאת הערוגה", אמר. "קודם נרצח ועכשיו גם נשכח, ולא רק בגלל הזמן שמשכיח. הולכים ומתרבים מכחישי הרצח ומשכיחיו, כי הזיכרון מזכיר להם את חטאם; מזכיר לנו אותם – הולכים אחרי ארונו בחייו, עומדים על המרפסת. והם מעולם לא הכו על חטא, ולהתנצלותם אנחנו עדיין מחכים", ברומזו לראש הממשלה.הוא ציין כי כי "מאז נרצח, עומדים רבים על קברו של רבין ונשבעים להמשיך את דרכו. אלו הם יורשים מדומים, הנושאים את שמו לשווא. יצחק רבין נרצח, ואתו נרצחה דרכו, זאת האמת. רבין מחכה ליורש.

"הרצח הזה לא באמת נחקר, ומי שסימנו את המטרה – רבנים ופוליטיקאים – מתהלכים חופשיים. מבחינתם, זה היה פשע מושלם ומשתלם, שמעודד פשעי שנאה נוספים", הוסיף. "רבין עדיין מחכה ליורשו. הוא היה אחד בדורו, ואסור שיהיה יחיד בדורותיו. לא ייתכן, שלארץ הזאת, שלעם הזה, אין את מי להציע לנו זולת נתניהו, ברק, ליברמן ואלי ישי. אני מאמין שהדורות החדשים, שהתעוררו בקיץ האחרון, יצמיחו את היורש הנאמן".

נושאים שלטים בעצרת

עו"ד אלדד יניב, מייסד תנועת "השמאל הלאומי" שנאם במהלך העצרת אמר כי "אתם שממשיכים לעמוד על המרפסת - זה לא ילך לכם. לא תגידו לנו, ליהודים ולערבים בארץ הזו מה לחשוב, ומה לכתוב, ומה לזכור, ומה לשכוח, ואיפה להופיע ואיפה לא להופיע, את מי לשבח ואת מי לבקר וממי לקבל תרומה כספית. התבלבלתם אם אתם חושבים שאתם תלאימו את השידור הציבורי או תסגרו פה תחנת טלוויזיה או תאיימו על העיתונות החוקרת, או תשתלטו על בית המשפט העליון.

לחצו לייק וקבלו את כל העדכונים אליכם לפייסבוק

חגית עופרן נואמת בעצרת

עוד נשאו דברים בעצרת הסופרת שהרה בלאו; רבה של תקוע, מנחם פרומן; ונציגי תנועת הנוער. את העצרת הנחה הבדרן והשחקן שייקה לוי, שאף ביצע את שיר הרעות. כמו כן הופיעו אביב גפן, אברהם טל, אמיר דדון, ארז לב ארי, דני סנדרסון, הגרובטרון, ישי לוי, מאור כהן, מירי אלוני ומרינה מקסימיליאן בלומין.

העמותה להקמת מרכז רבין החליטה לא לקיים השנה את העצרת והיא אינה שותפה למימונה או ארגונה. דליה רבין הסבירה כי העצרת מיצתה עצמה ויש לחפש דרכי הנצחה חלופיות. למרות זאת, החליטה עמותה חדשה, בשם "הארבעה בנובמבר 1995", לקיים את העצרת והיא נושאת בעלויות הפקתה.

Read this article in English: Thousands expected to gather in Tel Aviv for Rabin memorial

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ