היום: דיון בהצעות חוק ל"ייבוש" ארגוני זכויות אדם

במסגרת שתי הצעות החוק: איסור על עמותות פוליטיות לגייס תרומות מעל 20 אלף שקלים מממשלות זרות, והטלת מס גבוה על ארגוני זכויות אדם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון היום (ראשון) בשתי הצעות חוק ל"ייבוש" מקורות התקציב של ארגוני זכויות האדם בישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בשבוע שעבר כי בכוונתו לתמוך בהצעה שיזמו חברי הכנסת ציפי חוטובלי ואופיר אקוניס ממפלגתו, האוסרת על "עמותות פוליטיות" לגייס תרומות מממשלות זרות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים. נתניהו איננו חבר בוועדה, אך הבעת תמיכה מצידו צפויה להעניק לחוק "רוח גבית" בקרב השרים.

במקביל, ידונו חברי הוועדה בהצעה נוספת שיזמה ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו הדורשת למסות את התרומות לארגוני זכויות האדם בגובה של 45%. שתי ההצעות נועדו לפגוע כלכלית - במוצהר - בארגונים שהעבירו מידע מפליל על ישראל לוועדת גולדסטון. ההצעות של חוטובלי ואקוניס לוקות בקשיים משפטיים, משום שאין הגדרה חוקית כיום למונח "עמותות פוליטיות".

לדברי קירשנבאום, "התערבות כספית של מדינות זרות בשיח הפוליטי הפנימי במדינת ישראל תוך פגיעה בריבונותה, היא תופעה פסולה ואנטי דמוקרטית. הצעת החוק שלי מבקשת לשלול מאותם ארגונים קיצוניים, המבקשים לתרום לדה לגיטימציה של ישראל ולצמצם את מרחב הפעולה להגנה העצמית של צה"ל, את ההטבה במס הניתנת לעמותות, ובדרך זו לחסום את העברת הכספים הבעייתית הזו מישות מדינית זרה".

ח"כ זהבה גלאון (מר"צ) פנתה בסוף השבוע ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשה ממנו לסכל את ההצבעה על החוקים. "מבחנה של דמוקרטיה הוא ביכולתה לשמור ולהגן על היכולת לקיים ויכוח ולנהל מחלוקת. לכן, אני סבורה שהחוק המוצע אינו חוקתי, ואני מבקשת ממך להודיע לממשלה כי לא תגן עליו במידה שיגיע למבחן בג"צ". גלאון התריעה בפני וינשטיין כי "אם לא תמלא את חובתך האמורה ידבק הקלון שבהצעות החוק גם במערכת הייעוץ המשפטי לממשלה".

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה אתמול כי "ממשלת נתניהו מפחדת מביקורת ומנסה להשתלט על כל מי שלא חושב כמוה. החוקים שיעלו להצבעה השבוע מצטרפים לגל עכור ומסוכן של הקואליציה הזו שכל מטרתו להלך אימים על בתי המשפט התקשורת וארגונים בעלי דעה שונה". לבני אמרה כי "מי שמנצל את החוק מתוך פחד- רק מראה עד כמה הוא חלש. מחיר ההשרדות של הממשלה הוא פגיעה אנושה בזהות של ישראל ובערכים שלה".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, תקף אתמול את מניעיו של ח"כ אקוניס להגשת החוק. "אקוניס הוא דוגמה לח"כ המנסה בצעד נואש לקבל כותרות ולהציל את הפריימריז של עצמו בליכוד באמצעות חקיקה פופוליסטית ואנטי דמוקרטית. אקוניס מעיז להסית נגד תנועת שלום עכשיו שנולדה ממכתב הקצינים וחבריה משרתים גם היום ביחידות השדה בצה"ל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ