למרות ההערכות: ישראל לא תעביר כספים לרשות

החלטת הקבינט התקבלה חרף המלצותיה של מערכת הביטחון והלחץ הבינלאומי להעביר 100 מיליון דולר שנגבו בעבור הרשות הפלסטינית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני דן היום באפשרות לחידוש העברת כספי המסים הפלסטינים, שהופסקה בעקבות קבלתה של פלסטין לארגון אונסק"ו. לדברי פקיד ישראלי בכיר, בסיום הדיון לא התקבלה החלטה על הפשרת הכספים ודיון נוסף יתקיים בעניין בימים הקרובים.

לפני הדיון העריכו גורמים במשרד האוצר ובמשרד הביטחון כי בסיומו תתקבל החלטה על הפשרת 100 מיליון דולר שישראל גבתה עבור הרשות בחודש אוקטובר. עם זאת, בדיון התגלעו שוב חילוקי דעות בין שר הביטחון אהוד ברק לבין שר האוצר יובל שטייניץ ולבסוף לא התקבלה החלטה. הכספים, ששייכים לרשות הפלסטינית, מוקפאים מזה שבועיים ע"י ישראל, דבר שהקשה על הרשות לשלם משכורות לאלפי אנשי מנגנוני הביטחון.

ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע מלהביא את הנושא להצבעה עקב הדיווח שקיבל משליחו עו"ד יצחק מולכו לגבי פגישתו עם נציגי הקוורטט הבוקר בירושלים. גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי הפגישה הסתיימה באכזבה רבה לאור העובדה שהפלסטינים עדיין מסרבים לשוב למו"מ ללא תנאים מוקדמים.

"צר לנו שהפלסטינים ממשיכים להציג עמדות מיושנות בנסיון ליצור מצג שווא בפני הקהילה הבינלאומית ולפיו הם מוכנים למו"מ עם ישראל, כאשר בפועל הם ממשיכים להציב תנאים מוקדמים", אמרו בלשכת ראש הממשלה.

ההערכות המוקדמות היו שהקבינט יאשר את העברת הכספים, שכן מערכת הביטחון הביעה עמדה נחרצת נגד המשך הקפאת הכספים, שבאמצעותם משלמת הרשות הפלסטינית משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון בגדה המערבית.

מדובר בכסף פלסטיני שישראל גובה עבור הרשות מתוקף הסכמי אוסלו. בפיקוד המרכז ובשב״כ סבורים כי המשך הקפאת הכספים יפגע במשכורות השוטרים הפלסטינים, דבר שעלול להביא לפגיעה במצב הביטחוני בגדה המערבית.

המשך המהלך הפלסטיני באו"ם עדיין לוט בערפל כתוצאה מכך שהרשות לא הצליחה לגייס תשע חברות במועצת הביטחון שיתמכו בבקשתה לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם. הפלסטינים בוחנים את האפשרות לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ב-29 בנובמבר כדי לקבל מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה. יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) עדיין מסתייג מאפשרות זו.

ביום שבת נפגש אבו מאזן עם השליח האמריקאי למזרח התיכון, דיוויד הייל, וקרא לארה"ב לשקול מחדש את מדיניותה נגד קבלתה של פלסטין כחברה מלאה באו"ם. אבו מאזן הדגיש כי יסכים לחידוש המו"מ הישיר עם ישראל רק אם יתנהל על בסיס גבולות 1967 ורק אם ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ