ברק מכחיש שאמר שאם היה איראני היה מפתח גרעין

שר הביטחון הסביר כי בסך הכל ענה על שאלה וניסה להבהיר לעולם שאיראן היא הבעיה של כולם, ולא רק של ישראל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

שר הביטחון, אהוד ברק, הכחיש הבוקר (חמישי) בשורת ראיונות רדיופוניים שערך כי אמר אמש, בראיון לרשת טלוויזיה בארה"ב, שאםהיה איראני גם הוא היה רוצה נשק גרעיני, ואמר שרק ענה לשאלה. "אני מעולם לא אמרתי את המלים, 'אילו הייתי איראני, כנראה הייתי רוצה נשק גרעיני'", אמר ברק והדגיש כי "עניתי יכול להיות, אני לא יודע, אבל אני לא משלה את עצמי שהם עושים זאת רק נגדנו".

לדברי שר הביטחון, מטרתו בראיון היתה להדגיש כי "אנחנו בתוך מאבק עולמי שתכליתו לגייס את העולם לפעולה ולסנקציות חריפות קונקרטיות שנועדו לעצור את איראן". ברק הסביר עוד בראיון לגלי צה"ל כי "כדי לעשות את זה, אנחנו מוכרחים לשכנע מנהיגים, מעצבי דעת קהל וציבורים שתכנית הגרעין האיראני איננה מכוונת רק נגד ישראל, אלא נגד היסודות של כל הסדר העולמי. ובהקשר הזה אמרתי את מה שאמרתי, שאני לא משלה את עצמי שהתכנית האיראנית מכוונת רק נגדנו, וכשמסתכלים מסביב רואים את כל הגורמים הגרעיניים בעולם, והוספתי וציינתי שאיראן היא סיפור אחר לגמרי, לא תהיה שום דרך לעצור את הסיפור הזה, בלי שהעולם יתארגן בצורה מאוד מאוד הדוקה".

שר הביטחון התייחס גם לישיבת הנגידים של סבא"א שתיערך מאוחר יותר היום ואותה הוא הגדיר "דרמטית". הוא גם ציין כי "מהוואי דרך לונדון ופאריס ועד מוסקבה יש דיונים אינטנסיבים בענין הזה. לנו אסור להצטייר כמדינה שיושבת מתבכיינת וחרדה ואומרת הולכים לעשות לי מי יודע מה, אנחנו מוכרחים להבהיר שאנחנו מבינים את הענין לעומק, ומדובר באתגר לכל העולם כי זה מאיים על כל העולם"

השר ברק הביע תקווה כי המאמצים הבינלאומיים על כל גווניהם יעצרו את תוכנית הגרעין האיראנית. "אני מקוה שאנחנו נראה היום עכשיו סנקציות שלא ראינו בעבר". אולם הוא הוסיף כי "אני לא כל כך אופטימי בנושא", מכיוון שיש "קושי גדול מאוד בלרכז את הרצון הזה".

אהוד ברק. חזר על אמרתו כי הוא לא שולל שום אופציה מול איראן

עקב כך, טען ברק בראיון לרשת ב' כי "אנחנו צריכים להמשיך ולמצות כל סיכוי שאנחנו יכולים לשכנע ולהבהיר את עמדתנו... כדי שכולם יראו תפישה שלמה, בוטה וברורה שמבהירה מה קורה, מה המהות של האיום, עד כמה הוא רציני ועד כמה מצד אחד אנחנו לא חסרי אונים ומצד שני נחושים לפעול לכך שהעולם יזוז".

לשאלה מה יקרה אם העולם לא יפעל ענה ברק כי "אני אחד הראשונים שטבע את מטבע הלשון אנחנו מצפים שזה יקרה בכל דרך שהיא, אבל אסור להוריד שום אופציה מהשולחן". הוא הוסיף כי "אני שמח שבימים האלה ממש אנחנו שומעים את מנהיגי העולם אחד אחר השני, מהאירופאים ועד נשיא ארה"ב, חוזרים על אותה מטבע לשון, בעודם מתייחסים לעניין הם חוזרים ואומרים אבל אין להוריד שום אופציה מהשולחן".

ברק התייחס גם לאמירתו של הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, שלשום בוועדת החוץ והביטחון ולפיהם המשך הירי מרצועת עזה עלול להוביל למבצע נרחב של צה"ל ברצועה. לדבריו, " הרמטכ"ל אמר את הדברים בהמשך לשיחות שמתקיימות בינינו, ואני חושב שהוא תיאר את זה פשוט ונכון. הוא אומר דבר כזה לא נכון להיגרר אליו, אלא נכון להגיע אליו, אם וכאשר נגיע אליו, אף אחד לא שש להגיע אליו, לא הרמטכ"ל ולא אני ובטח לא אתה, אבל אם נגיע אליו צריך להגיע אליו בצורה נכונה, קרי יזומה, קרי אחרי שסוף מעשה במחשבה תחילה. כשאנחנו ערוכים עם סוללות הכיפת ברזל המינימליות, עם תוכניות פעולה, עם הכנות טכניות אחרות בצד ההתקפי ובעורף - לא להיגרר באיזה מן אסקלציה בלתי מחושבת בלתי שקולה".

שר הביטחון הבהיר כי "כל יום אנחנו קרובים (לפעולה) ביום אחד, אנחנו מקווים שלא נצטרך את זה בכלל. אבל אם נגיע לזה לא נירתע מזה. כל מה שהרמטכ"ל אמר הוא דבר בסיסי בהתכוננות של צבא, צריך להתכונן נכון ודבר בסיסי בהתכוננות של מדינה צריך קודם לחשוב ואחר כך לבצע, לא כמו שקרה לאחרונה ב- 2006".

אילן גילאון

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון הגיב לדבריו של ברק כפי שצוטטו אמש כי "לא ברור מה יש לברק. אם הוא היה פלסטיני היה מתגייס לחמאס, אם היה איראני היה מפתח גרעין, אם היה ישראלי בטח היה חושב שהוא שר הביטחון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ