הצעת חוק: חיילים דתיים יקבלו "חסינות מפני שירת נשים"

על פי הצעת החוק שהגישו חברי הכנסת כ"ץ וחוטובלי, חיילים דתיים יקבלו חסינות מפני הדחה אם יסרבו להשתתף בטקסים שבמהלכם ישירו נשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חוק "חסינות מפני שירת נשים בצה"ל", הוגש אתמול לכנסת. את ההצעה הגישו חברי הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) (האיחוד הלאומי) וציפי חוטובלי (הליכוד), והיא מעניקה לחיילים דתיים חסינות מפני הדחה אם יסרבו להשתתף בטקסים במהלכם ישירו נשים.

החוק קובע, בין היתר, כי "לא תינתן פקודה לחייל בניגוד לדתו ולא יודח חייל מתפקידו בשל אי מילוי פקודה המנוגדת להלכת דתו". על פי ההצעה, הגוף המוסמך לקבוע מהי ההלכה המחייבת את החיילים היא הרבנות הצבאית.

כ"ץ וחוטובלי מסבירים בהצעת החוק כי "השתתפותם של לוחמים האמונים על שמירת תורה ומצוות הינה נכס אסטרטגי. יש לוודא שחופש שמירת ההלכה לא יקופח ובודאי שלא ייענשו ויודחו ממסלולים פיקודיים דווקא אלו העושים כל שלאל ידם בשמירת התורה והמצוות. כמובן, שאין לפגוע גם בחופש הדת של נכרים השותפים עמנו בצה"ל".

ח"כ חוטובלי, אחת מיוזמות הצעת החוק, בביקור בבה"ד 1

הצעת החוק הזאת סותרת, לכאורה, את העמדה המפורשת שהביעו הרמטכ"ל, בני גנץ, וראש אכ"א, אורנה ברביבאי, שתמכו באופן בלתי מסוייג בהמשך שירת חיילות בטקסים רשמיים בצה"ל, בניגוד לקביעות רבנים בכירים בנושא.

הסערה בעניין התחוללה לפני כחודשיים, לאחר שתשעה חיילים דתיים הודחו מקורס הקצינים לאחר שעזבו בהפגנתיות טקס צבאי במהלכו הופיעו חיילות בפניהם חיילות מאחת הלהקות הצבאיות, כדי שלא לעבור על האיסור ההלכתי על שמיעת שירת נשים.

ברביבאי, שמונתה לעמוד בראש ועדה שתכריע בדרישת הרבנים לשחרר חיילים דתיים מטקסים אלה אפשר לפני כשבועיים בועדת החוץ והבטחון של הכנסת כי, "עמדתי, עמדת הצבא ועמדת הרמטכ"ל היא שנשים צריכות לשיר מעל כל במה ובכל טקס בצבא מתוך תפיסה מכבדת ושיוויונית שמאפשרת לחיילות לבוא לידי ביטוי".

לפני כשבועיים אמר רב השומרון וראש ישיבת ההסדר באלון מורה, הרב אליקים לבנון, כי על רבנים להורות לחיילים דתיים לצאת מאירועים הכוללים שירת נשים "גם אם בחוץ תעמוד כיתת יורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ