ארה"ב: חוק העמותות קיצוני ויפגע בארגונים לגיטימיים

השגריר האמריקאי הבהיר ללשכת רה"מ כי הטענה שהחוק המוצע דומה למקבילו בארה"ב - שקרית, וכי הוא יפגע גם בפרויקטים במימון ארה"ב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו פנה באחרונה לבכירים בלשכת ראש הממשלה, והעביר להם מסר מוושינגטון ולפיו הממשל האמריקאי מודאג מאוד מהצעת החוק להגבלת מימון עמותות השמאל. שפירו הדגיש כי טיוטת הצעת החוק קיצונית בהרבה מהחוק האמריקאי ומחוקים דומים ברוב המדינות הדמוקרטיות במערב.

לדברי מקור ישראלי, לפני כעשרה ימים שוחח שפירו בעניין עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ועם יועצו המדיני של ראש הממשלה רון דרמר. שפירו הדגיש בפני השניים כי הוא קיבל הנחיה ממשרד החוץ בוושינגטון להבהיר לממשלת ישראל את עמדתה של ארה"ב בסוגיית חוק העמותות.

השיחה בין שפירו לעמידרור ודרמר התקיימה לפני גיבוש הנוסח המעודכן של הצעת החוק, אליו הגיעו מזכיר הממשלה צבי האוזר, ח"כ אופיר אקוניס ונציגי מפלגת ישראל ביתנו. שפירו ציין כי הטענה שטיוטת הצעת החוק של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) היא תרגום של החוק האמריקאי, אינה נכונה.

לפי הצעת החוק של ח"כ קירשנבאום, יוטל מס של 45% על תרומות שמקבלות עמותות ישראליות מממשלות זרות. לפי הנוסח החדש של הצעת החוק, עמותות שמאל שירצו לקבל פטור ממס זה יהיו צריכות לעבור שימוע בפני ועדת הכספים של הכנסת. ככל הנראה, גם תיקון זה לא הניח את דעת האמריקאים.

השגריר שפירו

שר החוץ אביגדור ליברמן וגורמים אחרים ב"ישראל ביתנו", טוענים כי הצעת החוק של קירשנבאום היא תרגום מדויק של החוק האמריקאי, אולם השגריר האמריקאי שפירו טען בפני יועצי ראש הממשלה כי הדבר אינו נכון. הוא אף הדגיש כי נוסח הצעת החוק קיצוני יותר מחוקים דומים בנוגע למימון עמותות ברוב המדינות הדמוקרטיות במערב.

שגרירות ארה"ב בישראל מממנת שורה של ארגונים בלתי ממשלתיים שעוסקים בעידוד לימודי אנגלית, דו קיום בין יהודים לערבים, העצמת נשים בדואיות ועוד. מדובר בפרויקטים בסך כמה מיליוני דולרים. שפירו הדגיש שכל הפרויקטים אותם מממן הממשל האמריקאי אינם פוליטיים ואינם שנויים המחלוקת, אולם הצעת החוק היא כוללנית מדי. לכן, לדבריו, קיים חשש שתפגע בעמותות איתן עובד הממשל האמריקאי ותגביל את עבודת השגרירות בישראל.

מסר דומה לזה של שפירו העביר שגריר גרמניה בישראל אנדריאס מיכאליס בפגישות שקיים בשבועיים האחרונים עם גורמים בלשכת ראש הממשלה ועם יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין. השגריר הגרמני ציין כי הצעת החוק בנושא עמותות השמאל פוגעת בתדמיתה של ישראל בעולם ונותנת תחמושת לאויביה של ישראל באירופה.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לשתי המפלגות הגדולות בגרמניה יש עמותות שמסונפות אליהן ופעילות בישראל. עמותות אלה, שממומנות מכספי מימון המפלגות בגרמניה, תורמות לפרויקטים של עמותות שמאל ישראליות. העמותות השייכות למפלגת הנוצרים-דמוקרטים והסוציאל-דמוקרטים שלחו מכתב משותף לכל חברי הכנסת ובו הביעו דאגה מהצעת החוק. עמותות אלו גם פועלות מול חברי פרלמנט גרמנים כדי שיפעילו לחץ על ישראל.

Read this article in English: U.S. warns Israel over bill to limit foreign funding to NGOs

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ