נתניהו נאם על בן-גוריון, אך רמז על איראן: "אי קבלת החלטה עלולה לעלות ביוקר"

על רקע אזהרתו של שר ההגנה של ארה"ב לפיה על ישראל להימנע מתקיפה עצמאית באיראן, ציין אתמול ראש הממשלה בנאומו: "כולנו נמצאים כאן היום כי בן-גוריון קיבל את ההחלטה בזמן הנכון"

ברק רביד ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד ואי-פי

יום וחצי אחרי ששר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, הזהיר מפני השלכות חמורות של פעולה צבאית ישראלית נגד איראן, ועל רקע אזהרות דומות של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, ניצל ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו בטקס האזכרה השנתי לראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון, כדי לשגר מסר מרומז לקהילה הבינלאומית בעניין האיראני. לפעמים, לאי קבלת החלטה עלול להיות מחיר כבד יותר, אמר נתניהו.

נתניהו לא הזכיר את המלה איראן אפילו פעם אחת בנאומו, אולם בין השורות היה ברור כי הוא עושה השוואה בין ההכרעה שהיה על בן-גוריון לעשות, כאשר הכריז על הקמת מדינת ישראל, לבין הכרעות שהוא כראש ממשלה אולי יהיה צריך לעשות בכל הנוגע לתקיפת מתקני הגרעין באיראן.

ראש הממשלה השתמש במורשת בן-גוריון כדי להתייחס בעקיפין לביקורת שהשמיעו פאנטה ודגן. הוא הזכיר כיצד גם על בן-גוריון הופעל לחץ כבד מתוך היישוב העברי ומצד גורמים בינלאומיים, אולם הוא החליט בכל זאת להכריז על הקמת מדינת ישראל.

"מבפנים ומבחוץ - מתוך היישוב ומכל רחבי העולם - הופעלו עליו לחצים אדירים לא לעשות את הצעד הזה", אמר נתניהו. "בין הלוחצים היו מדינאים חשובים וידידים נאמנים של הציונות. הם הזהירו את בן-גוריון שההכרזה על מדינה תביא לפלישה של צבאות ערב ולמערכה כבדה וקשה. בן-גוריון לא התעלם מאזהרות אלה. הוא הבין שיש מחיר כבד להחלטה אבל הוא האמין שיהיה מחיר עוד יותר כבד לאי קבלת ההחלטה".

נתניהו הוסיף: "כולנו נמצאים כאן היום כי בן-גוריון קיבל את ההחלטה בזמן הנכון. הוא שקל והתלבט זמן רב, אך בסופו של יום היה מוכן לקבל החלטות קשות למען עתיד העם. היום כולנו מסכימים שזו היתה החלטה שקולה נכונה ואחראית. אני רוצה להאמין שתמיד נפעל בשיקול דעת, אומץ לב ונחישות כדי לקבל את ההחלטות הנכונות שיבטיחו את עתידנו וביטחוננו". ביום שישי הזהיר פאנטה את ישראל שלא לתקוף את איראן. "ביחד, ביחד - זה המפתח. תמיד יש אופציה של מבצע צבאי, אבל זה צריך להיות המהלך האחרון", אמר שר ההגנה של ארה"ב. לדבריו, תקיפה במתקני הגרעין של איראן "לא תהרוס את היכולות שלהם, אלא תשהה את הגרעין ותאפשר למשטר מבודד לצבור תמיכה אזורית". הוא הוסיף: "יהיו לכך השלכות קשות על הכלכלה האירופית ועל הכלכלה שלנו... זה יכניס את המזרח התיכון לעימותים שנצטער עליהם". בתוך כך, התקשורת האיראנית דיווחה אתמול שהצבא האיראני הפיל מל"ט אמריקאי שהיה במשימת סיור מעל למזרח המדינה. ואולם, בכיר אמריקאי אמר כי אין שום סימן שהמל"ט נורה והופל ומסר שייתכן כי הדיווח האיראני מתייחס למל"ט ריגול שנעלם בשבוע שעבר.

תקרית זו אירעה שעה שטהראן מתאמצת להפיג את הזעם הבינלאומי נגדה, שהתעורר בעקבות כיבוש השגרירות הבריטית בשבוע שעבר, לאחר שבריטניה הכריזה על סנקציות על הבנק המרכזי האיראני בשל תוכניתה הגרעינית של טהראן. איראן הכריזה בעבר כמה פעמים על הפלת מזל"טים ישראליים או בריטיים, אך אותן תקריות לא זכו לפרסום רב ולא עוררו תגובות קשות. "מטוס ריגול ללא טייס, שהופל בלי שנגרם לו נזק רב, נתפס על ידי הכוחות האיראניים", דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בשפה הערבית שציטטה מקור צבאי. "תגובת הצבא האיראני לפגיעה בתחום האווירי שלנו, שנעשתה על ידי מטוס הריגול האמריקאי, לא תוגבל לגבולותיה של איראן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ