דגל פלסטין הונף במטה אונסק"ו

חודש לאחר קבלת הרשות כחברה מן המניין בארגון הבינלאומי, הגיע מחמוד עבאס לפאריס לטקס הרשמי

דנה הרמן
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה הרמן
ד-פ-א

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, השתתף היום (שלישי) בטקס הקבלה הרשמי של הרשות כחברה מן המניין בארגון החינוך, המדע והסביבה של האו"ם (אונסק"ו). הדגל הפלסטיני הונף היום במטה הארגון בפאריס, כשברקע התנגן ההמנון הפלסטיני.

"זהו בהחלט רגע היסטורי", אמר עבאס במהלך הטקס, "ההצטרפות (של הרשות לאונסק"ו) היא ההכרה הראשונה בפלסטין". הוא הוסיף כי "מרגש לראות את דגלנו מורם ומתנפנף בעיר היפה של פאריס, לצד שאר דגלי המדינות. היום אנחנו חברים באונסק"ו ואנו מקווים שתהיה לנו מדינה עצמאית בעתיד שתתקיים לצד ישראל".

שגרירות ישראל בפאריס לא שלחה נציג רשמי מטעמה לטקס. בהודעה שפרסמה נאמר כי "ישראל מצרה על כך שארגון הממונה על פיתוח תרבות ומדע החליט לממש החלטה המבוססת על מדע בדיוני וקיבל לשרורותיו מדינה שלא קיימת מבחינת החוק הבינלאומי.
אנו חושבים כי צעד זה של אונסק"ו ישפיע לרעה על המוניטין של ארגון א-פוליטי זה הממונה על פיתוח תרבות, חינוך ומדע. על אונסק"ו להשאיר את הפוליטיקה לטיפולו של ארגון האו"ם בניו-יורק שתפקידו לעסוק בנושאים פוליטים".

אונסק"ו הוא הארגון הראשון של האו"ם שקיבל את הרשות הפלסטינית כחברה מן המניין, ב-31 באוקטובר. בישראל הביעו זעם על החלטת הארגון בחודש שעבר לקבל את הרשות הפלסטינית כחברה מן המניין, והצטרפו בכך לארצות הברית וקנדה שמשכו את כספי הסיוע לפעילותו בתגובה להחלטה.

חלקה של ארה"ב בתקציב הארגון עמד על 80 מיליון דולר, שהוא 22% מכלל התקציב שלו. ארה"ב עדיין לא השלימה את פרעון חלקה בתקציב של 2011, כאשר אושרה קבלת פלסטין לארגון. במקביל גם הסיוע הנוסף והמיוחד שהזרימה ארה"ב לפרויקטים מיוחדים של אונסק"ו הופסק מיידית.

אונסק"ו ידוע ומזוהה בעיקר כפעיל ומעורב בפרויקטים להגנת אתרי תרבות. אבל הארגון פעיל גם במיזמים חשובים בתחומים כמו הבטחת נגישות למים נקיים, צמצום הבערות בקרב בני נוער וקידום יוזמות להבטחת זכויות אדם.

טקס קבלת הרשות הפלסטינית כחברה באונסק"ו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ