השב"כ עינה והשפיל פעיל חמאס כדי להשיג מידע על גלעד שליט

משרד המשפטים: "הבדיקות שנערכו על רקע התלונה הניבו הפקת לקחים לעתיד ושינוי נוהלי עבודה"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

משרד המשפטים אישר במרומז כי חוקרי שב"כ עינו את מהאווש אל-קאדי, תושב רפיח וחבר גדודי עז א-דין אל קסאם, אשר דבר חטיפתו מעזה על ידי מסתערבים ב-7 בספטמבר 2007 הותר השבוע לפרסום לבקשת "הארץ". כך עולה ממכתב התשובה של רחל מטר, הממונה על מחלקת בדיקת תלונות הנחקרים (המתב"ן) במשרד המשפטים, לתלונתו של הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, וביחס לתלונה דומה שהגיע קודם לכן הצלב האדום. החוקרים ניסו להוציא מאל-קאדי, שהיה מעורב בחפירת המנהרה לעמדת צה"ל, מידע שכלל לא היה בידיו על אודות מקום הימצאו של גלעד שליט. אל-קאדי שוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים בה שוחרר שליט.

מטר לא הכחישה את הנטען בשתי התלונות, אך הבהירה שהוחלט כי אין מקום לנקוט צעדים משפטיים נגד החוקרים. "הבדיקות שנערכו על רקע תלונה זו ותלונות אחרות הניבה, בנקודות ספציפיות, הפקת לקחים לעתיד, לרבות שינוי בנוהלי עבודה", ציינה.

לפי התלונה, ביום הראשון למעצרו נחקר אל-קאדי במקום לא ידוע, והובא מדמם וכשפניו נפוחות לאגף חקירות השב"כ בכלא שקמה באשקלון. מהמסמכים הרפואיים שנמסרו לוועד הציבורי נגד עינויים עלה כי עם קליטתו הוא הובא למרפאה והתלונן בפני שני רופאים על כאבים וחבלות. ד"ר רמיז אסייב, הרופא החתום על הטופס של אל-קאדי, כתב לפי התלונה כי הוא "הובא כשהוא מוכה בכל חלקי גופו: בשתי כתפיו, בשתי אמות ידיו, בגב התחתון וברגליו מאחור". שבע דקות לאחר בדיקתו של ד"ר אסייב בדק את אל-קאדי רופא אחר, ד"ר גבריאל שמיט (או שמיס), ואישר שזיהה בגופו סימני חבלות ושפשופים. בניגוד לכך, אל-קאדי סיפר בתלונתו, שרק לאחר כשעתיים בהן שהה במרפאה מבלי שקיבל טיפול בדק אחד הרופאים את לחץ הדם שלו וניקה את הדם מפניו. ד"ר אסייב שב וראה את אל-קאדי ב-16 בספטמבר 2007, וגם אז הוא שב והתלונן על כאבים.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

במכתב התלונה ששלח באפריל 2010 עו"ד נביל דכוואר מהוועד הציבורי נגד עינויים ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, מפורטות שיטות החקירה שננקטו ביום הראשון במתקן הלא ידוע, אשר נאסרו, בין השאר, על ידי בג"ץ. במכתב מוזכרת שיטת "כיפוף בננה", ובמסגרתה הושב הנחקר על כיסא ללא מעקה כשגבו כופף לאחור "עד כדי תחושת שבירה", כאשר חוקר אחד אחז ברגליו והשני דחף את חזהו כלפי מטה. עוד הוזכרה שיטת "איזוק גבוה", בה נאזק הנחקר באופן הדוק באמצעות שרשרת ברזל באמצע זרועו וכשידיו מאחורי גבו, עד שהדם הפסיק לזרום לחלקן הקדמי של הידיים. שיטה נוספת שננקטה היא דקירה באמצעות ציפורן חדה. חוקר שכינויו "מוטי" לחץ ודקר בציפורן האגודל שלו את כף ידו של אל-קאדי, עד שגרם לפצע בידו. כל שיטה ננקטה כמה פעמים ולמשך זמן.

בחדר החקירות ב"שקמה" המשיכו ארבעה חוקרים לשאול את אל-קאדי על מקום הימצאו של שליט, תוך שהם מכים אותו ונוקטים את אותן שלוש שיטות העינוי. ב"שקמה" גם נקטו החוקרים מדי יום בשיטת משיכת הזרועות לאחור, כאשר אל-קאדי הוצב בגבו אל השולחן וחוקר אחד משך את זרועותיו כלפי מעלה והשני לחץ על חזהו. כל זאת נמשך עד שאל-קאדי חש כאב עז בכתפיו, איבד תחושה בידיו והתקשה להחזירן לתנוחה הרגילה. החקירה ששילבה את ארבע השיטות נמשכה כשלושה ימים ברציפות ונוהלה בידי ארבעה חוקרים שהתחלפו ביניהם.

בתום שלושת ימי החקירה הועבר אל-קאדי לצינוק ושם ישן זמן קצר. אחר כך הוחזר שוב לחדר החקירות, למשך יומיים. גם כשהוסע להארכת מעצרו בבית המשפט בבאר שבע, חוקר בשם "רועי" המשיך לחקור אותו בתוך הרכב ומנע ממנו לישון. מעצרו הוארך ב-15 ימים שבהם עבר חקירה באמצעות אותן שיטות, כאשר לעתים נשלח לצינוק לכמה שעות שינה. אולם בשלב זה גם ננקטו נגדו שיטות שונות שבמרכזן איומים והשפלות. לפי התלונה, חוקר שכינויו "מוטי" אמר לו: "הבת שלך אצלנו בתא ונכניס לה גבר", והעיר הערות דומות ביחס לאשתו של אל-קאדי. לאחר כשבוע, חוקרת בשם "נור" סטרה על פניו בעוד ששאר החוקרים אמרו לו "איך אתה כבדואי לא מתבייש שאשה תכה אותך?".

בהמשך הוחזק אל-קאדי עשרה ימים בתא מדובבים בכלא אחר, ושוב הוחזר ל"שקמה", לידי החוקרים "דקל", "מייסון", "רועי" ו"נפתלי", המוכרים לו. במשך כשבועיים לא ננקטו נגדו שיטות העינויים, אך הוא נאזק לזמן ממושך ונמנעה ממנו שינה. לאחר מכן הועבר לתא בידוד, ובו שהה במשך כשלושה חודשים שבמהלכם לא נחקר.

תשובת מתב"ן בעניין אל-קאדי דומה לתשובות שניתנו ב-23 מקרים אחרים מאז 2005, ושבהם לא מוכחשת הטענה לעינויים, אך נרמז שהנחקר הוא "פצצה מתקתקת". "המתלונן נעצר לחקירה בעקבות חשד כבד כי היה מעורב בביצוע חטיפתו של גלעד שליט, וכי הוא מחזיק בידיו מידע העשוי להוביל לחשיפת מקום הימצאו של שליט", ציינה מטר בתשובתה, "ייתכן שהוא אף מודע למיקום המדויק בעצמו. למעצרו של המתלונן הוביל החשד, שהועלה על בסיס חומר מודיעיני, כי הנו מעורב בהכנת פיגועי ‘מדף' של ארגון החמאס, העלולים לצאת לפועל בכל רגע.

המתב"ן קיבל מהשב"כ את כל חומר החקירה ודיווח על אופן ניהול החקירה. איש המתב"ן גם נפגש עם אל-קאדי בדצמבר 2007. גרסתו של המתלונן בפני המתב"ן והתלונות אשר פורטו נבדקו ביסודיות על ידי המתב"ן, ולא נמצא יסוד לנקוט צעדים משפטיים או משמעתיים כלשהם כנגד החוקרים", סיכמה מטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?