השלב השני בעסקת שליט יוצא היום לדרך: 550 אסירים פלסטינים ישוחררו

כחודשיים לאחר ששוחרר החייל החטוף, צפויים להשתחרר היום האסירים שאת זהותם קבעה ישראל לרמאללה ולעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שירות בתי הסוהר פירסם בשבוע שעבר את רשימת 550 האסירים הפלסטינים שישוחררו היום במסגרת השלב השני של עסקת גלעד שליט. על פי ההסכם שנחתם ישראל לחמאס, ישראל היא שקבעה את זהותם של המשוחררים בשלב השני, בניגוד לשלב הראשון של העסקה שבו שוחררו 477 אסירים ואסירות שהארגון האיסלאמי קבע את זהות רובם.

הרשימה כוללת אסירים רבים שללא העסקה היו צפויים להשתחרר כבר בשנה הקרובה. אסיר אחד אף היה אמור להשתחרר בתוך ארבעה ימים מביצוע השלב השני. תקופת המאסר הארוכה ביותר שנותרה מבין המשתחררים היא של שבע שנים וחצי. עם זאת, מדובר באסירים ביטחוניים שהואשמו בניסיון לרצח או גרימת מוות, קשר לגרימת מוות בכוונה, הנחת מטעני חבלה, ירי וניסיונות פיגוע. אחרים הואשמו בעבירות חמורות פחות כמו זריקת אבנים.

הרשימה כוללת גם אסירות שלא שוחררו בשלב הראשון של העסקה. ישראל שחררה אז 27 אסירות, כשבחמאס חשבו כי מדובר בכל האסירות ביטחוניות. אולם אז הופתעו לגלות שישנן עוד נשים בכלא הישראלי ובכלל זה כאלה שעוד לא ניתן להם גזר דין. היום הן צפויות להשתחרר.

גלעד שליט, בסרטון ששלח לפני שבוע לפעילי המטה לשחרורו

בשבועות האחרונים, לקראת תאריך היעד המקורי של ביצוע השלב השני (17 בדצמבר) נפגשו כמה פעמים בכירים ישראלים עם אנשי המודיעין המצרי בקהיר כדי לסכם את פרטי הביצוע האחרונים. ישראל הדגישה כי היא שתקבע את שמותיהם של האסירים ואינה מתכוונת לעשות מחוות דרמטיות ליו"ר הרשות, מחמוד עבאס, כמו שיחרור אסירים עם דם על הידיים. האסירים המיועדים לשחרור נחשבים ל"דגי רקק", כאלה שנשפטו לתקופות מאסר קצרות או כאלה שאמורים להשתחרר בקרוב מאוד. אין ברשימה אסירים שרצחו ישראלים.

כל האסירים שצפויים להשתחרר הועברו מבתי הכלא השונים לכלא איילון ולכלא עופר ביום חמישי האחרון. רוב האסירים בכלא עופר יעברו לרמאללה דרך מעבר ביתוניא. שניים מהם ישוחררו דרך עטרות למזרח י-ם, ושניים למעבר אלנבי. יתר האסרים מאיילון יילקחו לכרם שלום בעזה, וחלקם לרמאללה דרך ביתוניא. שעת היציאה מבתי הכלא מתוכננת לשעות אחר הצהריים, כשבלילה יגיעו האסירים לנקודת מעבר הסמוכה למעברי הגבול. בהינתן הפקודה יחצו האסירים את הגבול ויועברו לאוטובוסים שיחכו בצד השני. נציגי הצלב האדום יגיעו לנקודת המעבר כדי לוודא שיש את מספר האסירים המדויק. ברגע שהצלב האדום ייתן את אישורו יועברו האסירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ