המדינה מבטיחה לזרז הריסת מבנים פלסטיניים

פרקליטות המדינה מתחייבת להגיב עד אוגוסט 2012 לכל העתירות הפלסטיניות התלויות ועומדות נגד הריסות מבנים בלא היתרים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

פרקליטות המדינה מתחייבת להגיב עד אוגוסט 2012 לכל העתירות הפלסטיניות התלויות ועומדות נגד הריסות מבנים בלא היתרים. המשמעות היא זירוז הריסות מבנים רבים ובהם בתי ספר. מסקנה זו עולה מתשובת המדינה בשבוע שעבר לעמותת "רגבים", שמבקשת להצטרף כ"ידיד בית המשפט" בדיון בעתירה של האגודה לזכויות האזרח בישראל נגד הריסת הכפר הפלסטיני ח'ירבת זנוטא, שבדרום הר חברון.

רגבים - שמגדירה עצמה כעמותה א-פוליטית שמטרתה "לפעול לשמירה על אדמות ונכסי הלאום" - רואה בהבטחת המדינה הישג נוסף שמניבים לחציה המשפטיים והתקשורתיים נגד מה שהיא מציגה כאי אכיפת חוקי הבנייה בשטח סי בגדה המערבית. אם כי המדינה בתשובתה לרגבים סייגה את הבטחתה ואמרה כי התשובות יינתנו "בכפוף ללחצים אחרים".

על פי נתוני האו"ם, בשנה האחרונה הגביר המינהל האזרחי את הריסות המבנים הפלסטיניים בשטחי סי - כ-500 מבנים, כולל צריפונים ואוהלים למגורים, בורות מים ודרכים - וכ-1,000 פלסטינים נפגעו מכך.

בתשובה לפניית רגבים, מסר משרד המשפטים ביוני האחרון כי החל משנת 2008 הוציא בג"ץ צווי מניעה בתגובה ל-162 עתירות ובכך מנע מהמינהל האזרחי להרוס מבנים פלסטיניים. בחלק מהעתירות מדובר בכמה מבנים. לפי רגבים, בחלק מהמקרים פרקליטות המדינה ביקשה עשר פעמים ויותר לדחות את תגובתה לעתירה. אם המדינה לא תשנה את מדיניותה הכללית, האוסרת בנייה פלסטינית בחלק הארי של שטח סי בגדה המערבית - שבגינה נאלצים הפלסטינים לבנות (ולו מבנים ארעיים כצריפים ואוהלים) בלא היתרים - מתן תשובות לכל העתירות עד אוגוסט 2012 משמעו זירוז הליכי ההריסה.

במבנים שהריסתם עוכבה במהלך השנים, בשל פעילות משפטית וציבורית, יש 32 בתי ספר פלסטיניים, שנגדם או נגד חלקים שונים בהם (כמו שירותים או בור מים) הוצאו צווי הריסה או צווי הפסקת עבודה. 24 מהם, לפי רשימה שהכינו ארגוני האו"ם, עדיין בסכנת הריסה. בית הספר בסוסיא הוא האחרון שקיבל צו הריסה - ב-24 בנובמבר. למרות העיכובים במימוש הצווים, מורים, הורים ופקידים במשרד החינוך הפלסטיני אומרים כי החשש המתמיד מהריסה מעיק מאוד על הלומדים והמלמדים. אם אכן יזורז תהליך ההריסה, כהבטחת המדינה, כאלף תלמידים פלסטינים בקהילות מוחלשות במיוחד עלולים לאבד את מקום לימודיהם.

בכמה מהמקרים המצוינים ברשימת האו"ם בוצעו ההריסות, ובהם בח'ירבת טאנה, שם נהרס בית הספר והוקם שנית שלוש פעמים. בכמה מקרים נאסר על בית ספר קיים להוסיף חדרים או להרחיב את מגרש המשחקים (כמו בבית הספר בכפר ספא, ממערב לרמאללה). ואילו בחלק מהמקרים יש ויכוח בין הרשות הפלסטינית לבין המינהל האזרחי לגבי מיקום בית הספר - הראשונים טוענים שמדובר בשטח בי, שבו לרשות סמכויות בנייה. כך בג'נין הוברר - לפי נתוני האו"ם - שמבנה של האוניברסיטה שמשמש 1,100 סטודנטים והוצא נגדו צו הפסקת עבודה ב-2010 ממוקם בשטח בי. בשבעה מקרים אחרים ניתנה עם הזמן הסכמה בכתב או בעל פה של המינהל האזרחי לקיומו של המבנה, להמשך הבנייה או לשיפוץ מבנה קיים - מה שאינו דורש היתר בנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ