לבקשת נתניהו |

הדיון ב"חוק מגרון" נדחה ב-3 חודשים

רה"מ ביקש לדחות דיון בנוגע לחוק שנוי במחלוקת, שיתיר לפנות מאחזים רק אם בימ"ש יקבע שנבנו על קרקע פלס'. מגרון מיועד להיהרס בעוד 3 חודשים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועדת השרים לחקיקה הסכימה לדחות בשלושה חודשים את הדיון ב"חוק מגרון" למניעת פינוי מאחזים ללא קביעת בית משפט כאשר מדובר בקרקע פלסטינית פרטית.

על פי פסיקת בג"ץ בחודש אוגוסט האחרון, הממשלה צריכה להרוס את המאחז בו גרות כ-50 משפחות עד סוף מרץ 2012. גורמים בימין הפעילו מכבש לחצים על שרי הממשלה כדי לאשר את החוק עוד היום. את החוק יזמו בין היתר יו"ר הקואליציה זאב אלקין (ליכוד), וחברי הכנסת יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי ודוד רותם (ישראל ביתנו).

מדובר בחוק השני השנוי במחלוקת שעלה לאחרונה ואותו ביקש ראש הממשלה לדחות. בתחילת החודש שעבר ביקש נתניהו לדחות את הדיון בחוק העמותות. לדברי גורמים בלשכת ראש הממשלה מטרת דחיית הדיון בחוק העמותות היא חוות הדעת שקיבל בנושא מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

נתניהו הבוקר בישיבת הממשלה, הבוקר

על פי הצעת חוק מגרון, מפקד צבאי יוכל להורות על פינויו של אדם משטח המוחזק על ידו, רק אם הוצא פסק דין חלוט המבוסס על ראיות, בבית משפט המוסמך לעסוק בנושאי מקרקעין. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, פנה אמש לחברי ועדת השרים לחקיקה, וקרא להם לתמוך בהצעת החוק. "הצעת חוק זו אינה מפקיעה קרקע פרטית, אינה מכשירה בדיעבד יישובים. היא בסך הכל קובעת שבית משפט יורה על הריסת בית רק לאחר שבחן את הראיות בתיק", אמר דיין לשרים. "במצב הקיים היום, בית המשפט העליון, שכידוע אינו בוחן בעצמו ראיות, נסמך על החלטה של קצין במינהל האזרחי".

יוזמי החוק טענו כי ההצעה נולדה לאחר שפלסטינים לא הצליחו להציג הוכחות לבעלותם על קרקע במגרון, לאחר שבתי מתנחלים בה כבר נהרסו. עו"ד מיכאל ספרד, שייצג את שלום עכשיו בעתירות בעניין, טען אתמול שמדובר בספין של הח"כים מהימין, וכי המציאות הפוכה לחלוטין. לדבריו, בעלי הקרקעות הפלסטינים החליטו להקפיא את הדיון בערכאה נמוכה אחרי שבג"ץ ממילא הכריע בנושא וקבע שיש להרוס את הבתים במגרון. לדברי ספרד, "הטענות הנשמעות כאילו הפלסטינים לא הוכיחו את בעלותם על קרקעות שעליהם יושב מגרון הן בגדר ספין נבזי ושקרי שנועד להכין את הקרקע להפרת פסק הדין של בג"ץ. גם המדינה וגם המתנחלים יודעים היטב מהן הראיות לבעלות הפלסטינית והם קיבלו עותקים המוכיחים את מסמכי הבעלות של לפחות חלק מהבעלים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, אמר אתמול כי "הצעת החוק למניעת פינוי מאחזים משולה להצעת חוק האוסרת על המשטרה לתפוס את הגנבים ותיצור אנרכיה בשטחים. מטרת ההצעה היא לאפשר לכל נער גבעות להקים התנחלות קבע ולמנוע פינוי מיידי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ