הרשות הפלסטינית מתכננת מתקפה מדינית נגד ישראל

בכירים ישראלים מעריכים כי הסיכוי לחזור למו"מ אפסי. ברשות נערכים במרץ לחידוש המאבק הדיפלומטי, עם תום תקופת המו"מ שהציב הקוורטט לפברואר

ברק רביד
אבי יששכרוף ונטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
אבי יששכרוף ונטשה מוזגוביה

שליח ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, ייפגש מחר בעמאן עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, אחרי נתק של חודשים. שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון בירכה על הפגישה הצפויה ואמרה כי "הצדדים חייבים לנצל את ההזדמנות".

אלא שבמקביל לפגישה, הפלסטינים נערכים למתקפה דיפלומטית נגד ישראל החל מ-26 בינואר, המועד שבו יפוגו שלושת החודשים שהקצה הקוורטט לשיחות בין הצדדים בסוגיות הגבולות והביטחון.

גורם ישראלי שנפגש עם שורה של בכירים פלסטינים, סיפר כי בדיונים האחרונים של הוועד הפועל של אש"ף הועלתה ההערכה שלא תהיה פריצת דרך עד 26 בינואר. יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) עצמו אמר בסוף השבוע כי אם הקוורטט ייכשל במאמציו לחדש את המשא ומתן עד 26 בינואר, "הרי שכל האופציות פתוחות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הפלסטינים התחייבו בפני הקוורטט לעצור את המהלכים החד-צדדיים שלהם בפורומים בינלאומיים עד סוף ינואר, אולם מיד לאחר מכן, הם מתכוונים לחדש אותם במלוא המרץ. נביל שעת, חבר הוועד המרכזי של פתח, התבטא בעניין לפני כמה ימים. "השנה הבאה תהיה פתיחתו של קמפיין דיפלומטי חסר תקדים מצד ההנהגה הפלסטינית, והיא תהיה שנה של לחץ על ישראל, שישים אותה תחת מצור בינלאומי אמיתי", צוטט שעת במסמך של משרד החוץ. "הקמפיין יהיה דומה לזה שנוהל נגד האפרטהייד בדרום אפריקה".

ממידע שהגיע לישראל עולה כי הפלסטינים בוחנים שורה של מהלכים במסגרת הקמפיין הדיפלומטי: המהלך הראשון יהיה פנייה למועצת הביטחון בניסיון להעביר החלטה לגינוי הבנייה בהתנחלויות. המהלך צפוי לצאת לפועל כנראה במהלך פברואר, במלאות שנה לפנייה הקודמת בעניין. הפלסטינים מעוניינים בהחלטה חריפה לפי סעיף 7 באמנת האו"ם, שתטיל סנקציות בינלאומיות על ישראל.

כמו לפני שנה, ארה"ב תטיל וטו על הצעת ההחלטה, אולם שוב תישאר מבודדת אל מול יתר חברות מועצת הביטחון, במיוחד נציגות האיחוד האירופי, שיצביעו בעד גינוי ישראל.

המהלך השני יהיה הגשת תביעות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים שונים. על אף שלא הצליחו עדיין לקבל מעמד של מדינה מהאו"ם, הפלסטינים בוחנים את האפשרות לפנות לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג, ולשכנע את התובע לטפל בתלונה שהגישו נגד ישראל בעקבות מבצע עופרת יצוקה. אם ייכשלו, הם עשויים לעודד תביעות של אזרחים פלסטינים בבתי משפט במערב.

המהלך השלישי יהיה ניסיון להפעיל סעיפים באמנת ז'נווה הרביעית, שאוסרת על בניית יישובים או העברת אוכלוסייה לשטח כבוש. הפלסטינים מנסים תקופה ארוכה לשכנע את ממשלת שווייץ, שאחראית על האמנה, לכנס את המדינות החתומות עליה לדיון מיוחד בעניין יישום האמנה בגדה המערבית.

המהלך הרביעי יהיה פנייה לעצרת הכללית של האו"ם או למועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה, בבקשה לשגר ועדת בדיקה בינלאומית בנושא ההתנחלויות.

המהלך החמישי יהיה חידוש המאמץ במועצת הביטחון לקבלת חברות מלאה לפלסטין באו"ם, או לחילופין, פנייה לעצרת הכללית כדי לקבל מעמד של מדינה שאינה חברה. המהלך הופסק באוקטובר, לאחר קבלת החברות בארגון אונסק"ו והקפאת העברת כספי המסים הפלסטינים על ידי ישראל.

המהלך השישי יהיה ארגון עצרות מחאה המוניות נגד ישראל בגדה המערבית במסגרת "התנגדות עממית" בלתי אלימה. במסגרת שיחות הפיוס בין פתח לחמאס, הודיע ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, כי ארגונו ימקד את פעילותו יחד עם יתר הפלגים באש"ף בהתנגדות עממית, כדי למקד את תשומת הלב הבינלאומית בכיבוש הישראלי בגדה המערבית.

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי הסיכוי שהפגישה שתתקיים בירדן ביום שלישי תביא לחידוש השיחות הינו קלוש עד אפסי. חוסר האמון בין הצדדים עמוק ביותר, ושניהם עסוקים במשחק האשמות בניסיון לגייס את חברות הקוורטט להכריז על הצד השני כמי שאחראי לכישלון הניסיונות לחדש את תהליך השלום.

מי שדחף לקיום הפגישה בירדן היו המלך עבדאללה ושר החוץ שלו נאסר ג'ודה, וכן שליח הקוורטט טוני בלייר. הפגישה לא תהיה חידוש של המשא ומתן, אלא תעסוק בניסיון לגבש סדר יום מוסכם ועקרונות שלפיהם יתנהלו השיחות. "מדובר במו"מ על עצם קיום מו"מ", אמר פקיד ישראלי בכיר בציניות.

בחלקה הראשון של הפגישה ישתתפו המארח - שר החוץ הירדני ג'ודה - מולכו, עריקאת, שליח הקוורטט בלייר ונציגים מארה"ב, האו"ם, רוסיה והאיחוד האירופי. בחלקה השני של הפגישה ייוועד ג'ודה עם מולכו ועריקאת. ראש מערך ההסברה בלשכת ראש הממשלה ד"ר יועז הנדל, אמר כי ישראל "מודה למלך ירדן ולשר החוץ הירדני על יוזמתם לכנס את הצדדים בהתאם למתווה הקוורטט".

תוכנית המאבק הפלסטינית

-פנייה למועצת הביטחון בבקשה לגנות את הבנייה בהתנחלויות ולהטיל סנקציות על ישראל

-הגשת תביעות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים, ועידוד אזרחים להגיש תביעות פרטיות במערב

-מהלך להפעלת סעיפי אמנת ז'נווה הרביעית, לאיסור בניית יישובים או העברת אוכלוסייה לשטח כבוש

-בקשה מהעצרת הכללית של האו"ם או מהמועצה לזכויות אדם לשגר ועדה לבדיקת ההתנחלויות

-חידוש המהלך במועצת הביטחון לקבלת חברות מלאה באו"ם, או בעצרת האו"ם כמדינה שאינה חברה

-ארגון עצרות מחאה המוניות נגד ישראל במסגרת "התנגדות עממית" בלתי אלימה

Read this article in English: Palestinians plan diplomatic steps to put Israel under 'international siege'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ