ראש אגף חקירות ומודיעין במחוז ש"י, ניצב-משנה חיים רחמים, אמר אתמול בדיון בוועדת החוקה של הכנסת על אכיפת החוק בשטחים, כי המשטרה לא מפעילה סוכנים מדיחים או פרובוקטורים בקרב המתנחלים, בניסיון להסית אותם נגד המשטרה. "אין שום פרובוקטור", אמר אתמול רחמים, "מבחינה מקצועית לא אתן לזה יד. ההנחיות שלנו בדיוק הפוכות, אפילו סוכנים אנחנו לא מסוגלים להפעיל בתחום הזה. אנחנו לא שולחים אף אדם ואומרים לו 'לך תתפרע, תתקוף אנשי משטרה כדי שתגרור אחריך את ההתיישבות'".

רחמים חשף בדיון כי בשנה החולפת אירעו 228 מקרים של פגיעה באנשי כוחות הביטחון בגדה, לא כולל איומים מילוליים, וכי עשרות מסגדים הוצתו. 65 כתבי אישום הוגשו נגד פעילי ימין על תקיפה וגרימת נזק. "עשרה אנשים נעצרו בנוגע להצתת המסגדים, אולם לא הוגשו כתבי אישום, והם שוחררו", סיפר רחמים, והוסיף כי למשטרה "יש בעיה עם איסוף ראיות, בגלל המיקום של ביצוע העבירות". יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם, אמר כי הוא "מצפה שהמשטרה תשתמש בכלים המצויים בחוק כדי להילחם במפרי חוק, ולא בצווים מינהליים".

ח"כ שלמה מולה (קדימה), תקף את אזלת ידה של המשטרה בטיפול בפורעים יהודים. "שמעתי שאנשי תג מחיר שנעצרו משוחררים מיד, כך שאין אכיפת חוק בשטחים. אמרו לנו שאין למערכת אכיפת החוק מספיק כלים וכוח אדם לטפל בבעיה. אני מבקש לא להכליל את רוב אנשי נוער הגבעות, אולם קבוצה קטנה מכתימה את הקבוצה כולה", אמר מולה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברי ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), "כל היושבים פה גינו את תופעות תג מחיר וסברו שגרמו נזק רב. קראנו לא פעם להעמידם לדין. אני מבין את תסכול מערכת אכיפת החוק מכך שאינה מצליחה לתפוס את העבריינים. המערכת החליטה לנקוט צעדים שאינם עולים בקנה אחד עם מערכת שלטון החוק בישראל, באופן של הוצאת צווי מעצר מינהליים. שמעתי שמתכוונים להאשימם בריגול כיון שאספו מידע על פעולות צה"ל, כדי להזעיק אנשים להתנגד לפינוי. זו זכות לגיטימית למנוע פינוי באמצעים לא אלימים. אין סיבה לעצור ובוודאי לא להאשים בריגול אדם ששלח אס-אם-אס שמזעיק את חבריו ".

בתוך כך, אתמול הוצאו צווי הרחקה מהגדה נגד 12 צעירים מיהודה ושומרון, על פי הוראה של אלוף פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, ובהמלצת השב"כ. בצה"ל אומרים כי הצווים הוצאו על רקע מידע רב שהצטבר, לפיו קבוצת הפעילים הקיצונים מעורבת בפעילות אלימה וחשאית נגד התושבים הפלסטינים בגדה, ונגד כוחות הביטחון.

לפני שלושה שבועות, לאחר שפעילי ימין חדרו לבסיס צה"ל בשומרון, הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ייעשה שימוש מוגבר בצווי הרחקה מינהליים נגד פעילים שעליהם נאסף מידע מודיעיני, המעורבים בתקיפות ובהפרות סדר בשטחי הגדה המערבית. אתמול לפנות בוקר הגיעו שוטרים ליצהר, חוות גלעד, אלון מורה ורמת מגרון, וחילקו את הצווים, שתוקפם נע בין שלושה חודשים לחצי שנה.

ח"כ מיכאל בן ארי אמר בתגובה כי "לא שמענו על הוצאת צווים כלפי מתפרעי השמאל מבלעין וניעלין. ממשלת נתניהו פוגעת יותר מכל הממשלות האחרות בזכויות המתיישבים ביהודה ושומרון. הגליה והרחקה כלפי אנשים הן לא דמוקרטיה אלא סתימת פיות".

בשבוע הבא צפויה פרקליטות המדינה להגיש כתבי אישום נגד שמונה פעילי ימין, שנעצרו בחשד שריגלו ואספו מידע על תנועות כוחות צה"ל בגדה המערבית. בבית המשפט השלום בירושלים נערך בשלישי דיון בעניינם של חמישה מהחשודים. השופט שמעון פיינברג האריך את מעצרם בחמישה ימים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ