מאמצים אמריקאיים לחידוש המו"מ |

עבאס לקלינטון: ישראל לא חידשה דבר בשיחות בירדן

עם זאת אמר יו"ר הרשות: "אם נשיג משהו בפגישות שיתקיימו עד 26 בינואר, אנו מוכנים להמשיך בשיחות". בשלישי ידונו בעניין מלך ירדן ואובמה

ברק רביד ונטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד ונטשה מוזגוביה

הממשל האמריקאי פועל כדי למנוע מהשיחות שהחלו לפני כשבועיים בין ישראל לרשות הפלסטינית, תחת חסותו של מלך ירדן, לקרוס ב-26 בינואר. הנשיא האמריקאי ברק אובמה שוחח בעניין אמש בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושרת החוץ הילרי קלינטון שוחחה שלשום בטלפון עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) וביקשה ממנו שלא לממש את איומו לפרוש מהשיחות בסוף החודש. אבו מאזן הבהיר בשיחה כי הפלסטינים לא שמעו "שום דבר חדש" בשיחות בירדן.

נכון לעכשיו נקבעו שתי פגישות נוספות בין שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו לבין ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת - אחת בשבת, 21 בינואר, והשנייה ביום רביעי, 25 בינואר.

דיפלומט מערבי ובכיר פלסטיני אמרו שהשיחה בין קלינטון לאבו מאזן ביום רביעי עסקה כולה בשני סבבי השיחות שהתקיימו בירדן. קלינטון התחייבה בפני אבו מאזן שהממשל האמריקאי ישקיע מאמצים גדולים עוד יותר כדי להביא לפריצת דרך בין ישראל לפלסטינים בשנה הקרובה.

הפלסטינים הודיעו כי הם רואים ב-26 בינואר את המועד שבו יסתיימו שלושת החודשים שהקציב הקוורטט לישראל ולרשות להגשת עמדות פתיחה בסוגיות הגבולות והביטחון. הפלסטינים הגישו את עמדותיהם והם מאיימים שאם לא יקבלו תגובה ישראלית עד אז הם יעזבו את השיחות ויפתחו בקמפיין מדיני ומשפטי נגד ישראל במוסדות האו"ם.

הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו, בספטמבר האחרון. "ארה"ב מחויבת לביטחון ישראל"

אבו מאזן השיב לקלינטון בשיחת הטלפון כי עד כה לא הושגה כל התקדמות. "מה שאני ואת שמענו מנתניהו בביתו בירושלים בספטמבר 2010 אלה בדיוק הדברים ששמענו עכשיו בירדן", אמר לקלינטון. "אם נשיג משהו בפגישות שיתקיימו עד 26 בינואר, אנו מוכנים להמשיך בשיחות, אבל אם לא יקרה דבר, מה עלינו לעשות? נדון ונקבל החלטה".

במקביל, ביום שלישי יגיע מלך ירדן עבדאללה השני לפגישה עם הנשיא אובמה בבית הלבן כדי לדון בדרכים למנוע את קריסת השיחות. לדברי פקיד ישראלי בכיר, הירדנים מקבלים את עמדת ישראל לגבי לוח הזמנים לשיחות וסבורים כי 26 בינואר אינו מועד מחייב, וזאת בניגוד לעמדת הפלסטינים. בישראל סבורים שהלחץ האמריקאי, יחד עם העמדה הירדנית, ימנע מהפלסטינים לפרוש מהשיחות.

לקראת הגעתו של המלך עבדאללה לוושינגטון, שוחח אתמול הנשיא אובמה עם ראש הממשלה נתניהו והדגיש בפניו כי הוא מחויב באופן אישי להשיג שלום במזרח התיכון. נתניהו השיב כי "בכל הסדר עם הפלסטינים, סידורי הביטחון נמצאים בראש סדר העדיפויות שלי". בהודעת הבית הלבן נמסר כי הנשיא אובמה "הדגיש שוב את המחויבות לביטחון ישראל שלא ניתנת לערעור", והשניים סיכמו לשמור על קשר ולשוחח בשבועות הקרובים.

מבקריו של אובמה בוושינגטון קישרו בין העברת הטיפול בשיחות הישראליות-פלסטיניות, עניין שבו נכווה הנשיא בעבר, לידי ירדן ובין מדיניות "האאוט-סורסינג" ואסטרטגיית ה"הובלה מאחור" שבה נקט באשר למשטר קדאפי בלוב. גם באשר למשבר שלטונו של בשאר אל-אסד בסוריה, הודיעו בממשל האמריקאי פעמים רבות כי יעדיפו לראות את הליגה הערבית לוקחת יוזמה בטיפול בעניין. ועדיין, נדמה כי אובמה לא מעוניין שייווצר הרושם שהוא הזניח את הנושא לגמרי ולא עוקב אחר ההתפתחויות - גם אם הפגישות בין ישראל לפלסטינים נערכות הרחק מארה"ב.

דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד אמרה שלמרות שהממשל האמריקאי מעודד מכך שהצדדים נפגשים פנים אל פנים במצרים, הירדנים יהיו הערוץ המרכזי לעדכן על ההתקדמות - וכי ארה"ב לא עומדת להפעיל לחץ שהם יעמדו בלו"ז המקורי. "זה נכון שנקבע תאריך ה-26 בינואר, אך אנחנו לא רוצים שזה יהיה משהו שיקרר את האווירה. אנו מרוצים מכך שהצדדים מתייחסים אחד לשני ברצינות, והמוקד שלנו הוא להקל את הדיאלוג, שיהפוך לעמוק וחזק יותר. אנו מעורבים מאוד עם שני הצדדים ועושים כמיטב יכולתנו לעודד את השיחות. זה טוב שהם מדברים אחד עם השני בלי שנצטרך כולם להיות שם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ