רבע מסך התקצוב עבור מעונות היום הועבר להתנחלויות

מנתוני משרד התמ"ת עולה כי תקציב המעונות של מטה בנימין דומה לזה של תל אביב. ח"כ חוטובלי: שמחה שהתקציבים סוף סוף מגיעים ליעדיהם

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

משרד התמ"ת אישר ב-2011 העברה של יותר ממאה מיליון שקלים בעבור תגבור מעונות יום ברחבי הארץ - כרבע מהסכום הושקע בהתנחלויות.

לפי נתוני משרד התמ"ת, ב-2011 הועברו תמיכות עבור בנייה, הרחבה והסבה של מעונות יום לילדים בגילאי שלושה חודשים עד שלוש שנים. העברתם של 128.5 מיליוני שקלים כבר אושרה במשרדי התמ"ת, ומבחינת הרשויות והמיקומים שאליהם מגיע הכסף עולה כי קרוב ל-33 מיליוני שקלים - כרבע מהסכום הכולל - הושקעו מעבר לקו הירוק. מעונות אלה ניתנים בתשלום מוזל לעומת מעונות פרטיים, ובנוסף ניתן לקבל בהם סבסוד עד לתשלום של מאות שקלים בחודש בלבד.

מועצה אזורית מטה בנימין זכתה למשל לשמונה אישורים של מעונות שונים. סך כל התמיכה שקיבלה המועצה היתה כ-11 מיליון שקל. מדובר בסכום דומה לזה שניתן לתמיכה במעונות באזור תל אביב-יפו. מועצה אזורית שומרון זכתה לתמיכה של כתשעה מיליון שקלים, שיושקעו בחמישה מעונות. לשם השוואה, ליישובים ערביים הופנה סכום כולל בגובה 15.8 מיליון שקל מהתקציב, כלומר כ-12% מכלל הכסף שהופנה לתגבור בניית מעונות יום. מקורות בתמ"ת אמרו כי יישובים ערביים לרוב מעדיפים משפחתונים ולכן פונים במספרים נמוכים יותר בבקשת תקציב למעונות.

ציפי חוטובלי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, טען כי מדובר בהעדפת מתנחלים על פני כלל הציבור. לדבריו, "לפי נתוני הלמ"ס המתנחלים הם רק 4% מהאוכלוסייה, כך שזה פי שישה ממה שמגיע להם. זהו ניצול ציני של קופת המדינה". אופנהייימר הוסיף ואמר כי "הפריימריז בליכוד עלול להעמיק את התופעה, הכוח הפוליטי של המתנחלים מאיים על חברי כנסת".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ ציפי חוטובלי, האחראית להגדלת התקצוב הכולל למעונות (אך לא לחלוקתו), הביעה שביעות רצון מהדברים: "אני שמחה שחלק ניכר מהתקציבים לבינוי מעונות מגיעים סוף סוף ליעדיהם. מבחני התמיכה של התמ"ת נקבעו על פי אמות מידה אוביקטיביות. לשמחתי, יישובי יו"ש זכו בתמיכה משמעותית, כנראה בגלל מספר ילדים גבוה בגילים הרלוונטיים בכל משפחה ובזכות עבודה נכונה של ראשי הרשויות".

בתמ"ת דחו את הטענות ואמרו כי כל רשות מקומית שהגישה מסמכים זכתה לקבל תקצוב נוסף. מהתמ"ת נמסר כי "התמ"ת עצא ב'קול קורא' ואיפשר לכל רשות מקומית להגיש ולקבל סיוע ומימון עבור הקמת מעונות יום. כל רשות שהגישה בקשה מלאה זכתה בתמיכה. דיונים במסגרת ועדות חריגים וועדות ערר נמשכים בימים אלה ולפיכך, אין באפשרותנו להציג רשימה סופית של זכאי התמיכות. הנתונים שהועברו לפי בקשת 'הארץ' הינם נתונים חלקיים המשקפים תמונת מצב זמנית שאין בה על מנת ללמד על אופן חלוקת התקציב בין אזורי הארץ כלל ועיקר. בסוף תהליך בדיקת הזכאות, הצפוי להסתיים בקרוב, נפרסם נתונים מעודכנים. חשוב לציין כי אין שום דרך במסגרתה יכול היה משרד התמ"ת להשפיע על רשימת הזוכים שכן - כל רשות מקומית שהגישה המסמכים הנדרשים במלואם - זכתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ