שיחת השבוע |

"יוסי לוי, האם ראש הממשלה כשל בבחירת צוות היועצים שעובד אתו?"

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

השבוע נודע כי בכירים בלשכת ראש הממשלה העבירו ליועמ"ש מידע על הטענות כי ראש הלשכה נתן אשל הטריד לכאורה עובדת בלשכת נתניהו.

יוסי לוי היה עיתונאי במעריב 18 שנה ובהמשך היה דוברו של ראש הממשלה נתניהו.

יוסי לוי, זה מה שקורה בלשכת נתניהו, צילום נשים מתחת לחצאית?

"אני לא יודע מה היה שם, אבל גם אם הדברים נכונים וגם אם הם לא נכונים וגם אם האמת היא אי שם באמצע, בכל מקרה מדובר כאן בדבר מאוד מאוד חמור. מדובר במשבר עמוק. לא מדובר פה בעוד תקלה, מדובר פה בשבר, לא בנורמה".

כלומר?

"לשכות של ראשי ממשלה ושל כל הבכירים מלאות בתככים, במאבקי כוח, יוקרה ואגו ובמאבק על קרבה לאוזנו של הבוס. בלשכת ראש הממשלה הדברים האלה מועצמים פי כמה וכמה. זה מקום מאוד אינטנסיבי וזה מוקד הכוח הגדול ביותר במדינה. אבל מעולם לא היה דבר כזה".

היו לנו כמה ראשי ממשלה קודם ולא היו כאלה מהומות בלשכה. אולי זה קשור להתנהלותו של ראש הממשלה?

"אני חושב בסך הכל דברים טובים על ראש הממשלה. אני חושב שהוא גם ידע לטפל במשבר הזה כמו שצריך. אבל אני בהחלט חושב שיש בעיה בבחירת האנשים. יש שני דברים מאוד חשובים: א. בחירת האנשים והאיכות שלהם ב. האיכות של הצוות. לפעמים את מוכנה להתפשר על אנשים פחות טובים שהם יותר שחקני צוות. במקרה הזה יש בעיה גם באיכות וגם בלכידות. אין כאן צוות מגובש של אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד, זה ברור לגמרי. ברור לגמרי שראש הממשלה נגרר בעל כורחו להשיל שרוולים ולעשות סדר".

מה זה אומר לעשות סדר?

"ברור לגמרי שהאנשים האלה לא יכולים להמשיך לעבוד יחד. אם טפלו פה עלילה - זה חמור. אם זה נכון - זה חמור".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

אתה מכיר את מזכיר הממשלה שיצא לך לעבוד אתו? מתאים לו לטפול עלילה?

"לא, אני לא חושב שהוא טפל פה עלילה אבל אני לא משוכנע שהדברים הם כמו שמתוארים בתקשורת. התפקיד של כל לשכה, של כל מנהל ומנכ"ל, הוא לנטרל עבור ראש הממשלה רעשי רקע. פה הלשכה לא מנטרלת רעשים, היא מייצרת לו בומים על קוליים. זה שראש הממשלה צריך להתעסק בזה במקום בדברים המהותיים למדינת ישראל זה לא מצב טוב, זה מעיד על בעיה שקיימת בבחירת האנשים".

זאת בעיה של רה"מ.

"מצד אחד אני חושב שהוא ראש ממשלה טוב שמטפל נכון בבעיות של מדינת ישראל ועם ישראל. יחד עם זאת, אדם שמכיר אותו עשרות שנים אמר לו פעם 'הייתי משוכנע שהחדר של האנשים הלא מתאימים שבחרת לעבוד אתם כבר מלא, אבל בכל פעם אתה מפתיע ואתה מצליח למצוא אדם נוסף'".

עד כמה לשרה נתניהו יש חלק בבחירה או בהשפעה על מי שנבחר?

"אני חושב שקרבה לאשתו של הבוס היא יתרון ולא חיסרון בשום תנאי. אני חושב שהיכרותו הטובה של נתן אשל עם ראש הממשלה ועם רעייתו היא לא בעיה, להפך".

לך היו יחסים טובים איתה?

"הייתי ביחסי עבודה קורקטיים וטובים איתה ואני חושב שגם אחרי עזיבתי היחסים קורקטיים וטובים, של הערכה הדדית אני מקווה".

אבל למה היית צריך להיות ביחסי עבודה איתה? אחרי הכל היא לא עובדת בלשכה.

"אני לא זוכר מקרה אחד שרעיית ראש הממשלה באה ללשכה. מטבע הדברים כשמדובר באירועים מסביב לשעון אז אין ספק שלפעמים לרעיית ראש הממשלה או אשת המנהיג יש מה להגיד לגבי דברים שגולשים מעבר לשעות העבודה המקובלות.

"לא זאת הבעיה, אבל אם איש אחד (אשל, מ"מ) השתמש או לא השתמש באייפון שלו בצורה לא ראויה זה לא קשור בשום צורה לאשתו של ראש הממשלה".

הקשר הוא שנטען שנתן אשל אמר לכאורה לר' שהוא שומר עליה בלשכה מפני התנגדותה של שרה להיותה חלק מהלשכה.

"אבל שוב, את לא יודעת אם הדברים האלה נאמרו או לא. השאלה היא האם בוחרים אנשים איכותיים שבאים לשרת את המלך ואת הממלכה או באנשים שרואים בתפקיד מקפצה ורואים את ראש הממשלה כמכשיר להגשמת שאיפות לעתיד".

זה מה שקורה בלשכה? כל האנשים רואים את ראש הממשלה כמכשיר ואת הלשכה כמקפצה?

"לא, אבל יש שם גם אנשים כאלה. פה נעוצה הבעיה".

אז איך אתה מסביר את הפער בין היכולת של ראש הממשלה לנהל את המדינה לבין חוסר יכולת מוחלט לבחור אנשים ולנהל את הלשכה של עצמו?

"המסקנות שלי מהעניין הזה הן שלא כל מי שמבקר אותך שונא אותך - ולא כל מי שמתחנף אליך אוהב אותך. משפט המפתח עבורי הוא משפט המלך ינאי לשלומציון המלכה: ‘אל תתייראי לא מהצדוקים ולא מהפרושים אלא מן הצבועים העושים מעשים כזמרי ומבקשים שכר כפנחס'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ