הרשות: כשלון השיחות בירדן יאיץ הפיוס בין פת"ח לחמאס

ביום שני צפוי הוועד הפועל של אש"ף להחליט האם לחדש את השיחות. לדברי בכירים ברשות מתווה הגבולות הישראלי לא מאפשר הקמת מדינה פלסטינית

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

גורמים פלסטינים התייחסו להצעה שהעבירה להם ישראל בדבר גבולות הקבע, וטענו כי מדובר בהצעה, שלדבריהם, לא תאפשר קיומה של מדינה פלסטינית. הוועד הפועל של אש"ף צפוי להתכנס ביום שני ולהחליט האם להמשיך בשיחות עם ישראל בתיווך ירדן. אחד מחברי הוועד טען כי בעקבות כשלון השיחות עם ירדן ייתכן שיואצו שיחות הפיוס עם החמאס.

לקראת כינוס הוועד הפועל של אש"ף, כמה מבכירי הארגון אמרו כי השיחות נכשלו והסתיימו ללא תוצאות, ובכוונת הוועד הפועל להביא את החלטתם בפני ועדת המעקב של הליגה הערבית שתתכנס ב-4 בפברואר.

גורמים פלסטינים טענו אתמול (שישי) כי המתווה שהציג שליחו של ראש הממשלה לשיחות בירדן, עו"ד יצחק מולכו, בנושא הגבולות אינו מאפשר את קיומה של מדינה פלסטינית. לדבריהם, ישראל הציעה בשיחות בירדן את תוואי גדר ההפרדה כקו הגבול בין ישראל למדינה הפלסטינית העתידית. בנוסף אמרו כי ישראל דורשת לספח את מזרח ירושלים ואת גושי ההתנחלויות, המהוות כעשרה אחוזים משטחי הגדה המערבית, בכל הסכם עתידי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" לפייסבוק שלכם

לדברי חבר הוועד הפועל של אש"ף וואסל אבו יוסף, ההנהגה הפלסטינית תחליט בימים הקרובים על המשך דרכה של הרשות לנוכח כשלון השיחות. ורמז כי יואצו המגעים לפיוס מול החמאס וכי "ישקלו כל האמצעים ההכרחיים כדי לחזק את עמידת עמנו נגד הכיבוש הפאשיסטי והגזעני ולהגביר את ההתנגדות העממית בכל האדמות הפלסטיניות", אמר.

ביום רביעי האחרון הציגה ישראל לראשונה את עקרונותיה בנוגע לגבולות המדינה הפלסטינית, בפגישה שהתקיימה בירדן בין עו"ד יצחק מולכו לראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. הצגת עמדה ישראלית בסוגיית הגבולות היתה הדרישה המרכזית של הפלסטינים להמשך השיחות ברבת עמון בחסות המלך עבדאללה.

ל"הארץ" נודע כי שליחו של ראש הממשלה לשיחות הציג את עמדת ישראל בעל פה ולא העביר לעריקאת מסמך בעניין. בסקירה של מולכו הוצגו שורה של עקרונות כלליים, ללא הצגת מפות או ציון אחוזי שטחים להחלפה.

לפני פגישת מולכו-עריקאת, נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ברבת-עמון עם עבדאללה השני מלך ירדן והדגיש כי השיחות עם ישראל מיצו את עצמן ולא השיגו כל תוצאה. "הישראלים עדיין מסרבים להכיר בגבולות המדינה הפלסטינית", אמר אבו-מאזן. "אם המצב הזה ישתנה אין מניעה שנחזור לשיחות".

אבו-מאזן הדגיש כי ב-4 בפברואר הוא ייפגש בקהיר עם שרי החוץ של ועדת המעקב של הליגה הערבית, ויציג להם את מצב השיחות עם ישראל כדי לקבל החלטה משותפת לגבי ההמשך. "נבצע הערכת מצב ונחליט על הצעדים שבהם ננקוט", אמר אבו-מאזן.

בנימין נתניהו ואבו מאזן. רה"מ מתעקש לגמד את הבעיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ