מחדל הכרמל |

המבקר ימליץ להדיח את ישי ושטייניץ

מאמצי השרים לרכך את הביקורת לא צלחו. הדו"ח לא יקרא לפיטוריהם מהממשלה אלא לשלילת תיקם. ביקורת גם על רה"מ והשר לביטחון פנים

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

דו"ח מבקר המדינה בעניין אסון השריפה בכרמל, שיוגש לכנסת בחודש הבא, צפוי לקרוא להעברת שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי מתפקידם. הדו"ח לא יקרא לפיטוריהם מהממשלה, אלא לשלילת תיקם, וישאיר פתח להשארתם בממשלה בתפקידים אחרים. ביקורת נוקבת, אך פחותה בעוצמתה בהשוואה לביקורת שסופגים ישי ושטייניץ, תימתח בדו"ח גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ וחברי הממשלה בכללם. מאמצי ישי, שטייניץ ופרקליטיהם לרכך את מחץ הביקורת כלפיהם, מאז הוזהרו כי הם עלולים להיפגע בדו"ח, לא צלחו.

הטיוטה הסופית של הדו"ח תופץ בעוד כשבוע לגורמים שאליהם מכוונת הביקורת, ואלה יתבקשו למסור את תגובותיהם בתוך כשבועיים. מנסחי הטיוטה מניחים שהתגובות עשויות לכל היותר להשפיע על קביעות עובדתיות, אך לא ישפיעו על חוות הדעת של המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, באשר למידת אחריותם של שרים ובכירים נוספים ולמשמעותה. עם הבכירים שעלולים להיפגע מהדו"ח נמנים גם בעלי תפקידים שפרשו מהתפקיד או מהשירות, כך שהפגיעה בהם תהיה יותר מילולית ממעשית. בין הבכירים המכהנים או אלה שפרשו: מפקד מחוז הצפון במשטרה בעת האסון, ניצב שמעון קורן; נציב הכבאות וההצלה דאז, רב-טפסר שמעון רומח; מפקדי הכיבוי בחיפה ובחדרה, אריה רגב ויששכר טועמי; מפקד מחוז הצפון בשירות בתי הסוהר באותה עת, גונדר מיקי חלפון; ומנכ"ל רשות הטבע והגנים, תת-אלוף במילואים אלי אמיתי.

למפקדי המשטרה והשב"ס לשעבר, רב-ניצב דודי כהן ורב-גונדר בני קניאק, תיוחס אחריות פחותה, משום שהביקורת בארגוניהם התמקדה במחוז הצפון, ולא עולה ממנה שהליקויים היו כלל-ארציים. מכאן גם אחריותו הפחותה של השר הממונה על שניהם, אהרונוביץ.

להמלצות המבקר באשר לנבחרי ציבור, להבדיל מעובדי ציבור, אין תוקף משפטי מחייב. במשרד המבקר מניחים, על יסוד תקדימים, שגם לעתירות לבג"ץ בדרישה לממש המלצות אלה אין סיכוי רב להתקבל. עם זאת, צופים במשרד המבקר כי התגובה הציבורית הקשה לדו"ח תפעיל על הממשלה וחבריה לחץ להתחשב בהמלצות ולהסיק את המסקנות האישיות המתבקשות. באסון הכרמל נספו 44 סוהרים, שוטרים וכבאים.

לאחר שיגור טיוטות קודמות והתחשבות בתשובות המבוקרים, הוחמרה בדו"ח אחריותם הממוקדת של שטייניץ וישי לעומת אחריותו הכוללת של נתניהו. לאהרונוביץ מיוחסת אחריות חלקית, משום שבתחום משרדו נכללו משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר, אך לא נציבות הכיבוי וההצלה, שהועברה למשרד לביטחון הפנים לאחר האסון.

על איסוף החומר וניתוחו שקד בשנה האחרונה צוות גדול במשרד המבקר ובראשו רואה חשבון בועז ענר, ממלא מקום מנכ"ל מבקר המדינה ומנהל החטיבה התל אביבית לביקורת משרדי ממשלה; ליאורה שמעוני, העוזרת למנהל החטיבה התל אביבית; וצחי סעד, ראש מטה ועוזר למבקר לינדנשטראוס. בניסוח הפרק על אחריות השרים עסק לינדנשטראוס עצמו, שנעזר בין השאר בבחינה השוואתית של אחריות השרים בממשל האמריקאי, הבריטי ובמדינות מערביות נוספות.

בראיון לביטאון פנימי של משרד המבקר אמר לינדנשטראוס, אשתקד, כי "הטלת אחריות אישית משמעה שעובדי ציבור צפויים לסנקציה אישית אם הם מתנהגים בניגוד לדין, בזדון, באדישות מוחלטת, ברשלנות רבתי או בעצימת עיניים. ככל שעוצמת המעשה או המחדל של עובד הציבור רבה יותר, כך הדרישה להסקת מסקנות אישיות תהיה גדולה יותר. הרי גם אם תיעשה הביקורת בזמן אמת, ואם יצוינו שמותיהם המלאים של המבוקרים, מה הועילו יסודות אלה אם לא תהיה דרישה להסקת מסקנות אישיות, במקרים ראויים?".

שר האוצר שטייניץ

הטענה העיקרית כלפי שר הפנים ישי היא כי אף שהגדיר במו פיו את מצב המוכנות לשריפה כ"קטסטרופה", לא ראה בסכנה מוחשית זאת לחיי אדם עילה מספקת לאיים בהתפטרות מהממשלה, אם לא ייענו דרישותיו למימון שדרוגו של מערך הכיבוי. לדעת המבקר, אחראי ישי גם למחדל של אי העברת כספים לטובת מערך הכיבוי מסעיף לסעיף בתוך תקציב משרד הפנים.

על שר האוצר שטייניץ ייאמר, ככל הנראה, שחרג מסמכותו והפר את החלטות הממשלה במונעו העברת כספים למערך הכיבוי, בהתנותו מימון זה ברפורמה במערך. להחלטה שרירותית זו של אגף התקציבים באוצר, באישור השר ובאחריותו, היו תוצאות הרות-אסון. סכומים קטנים, יחסית, היו יכולים לצמצם מאוד את נזקי האש בכרמל או אף למנוע אותם. העלות השנתית של החיזוי המטאורולוגי, שלא תוקצבה, היא 40 אלף שקלים בלבד. שעת כוננות של מטוסי כיבוי תומחרה ב-200 דולר, אך הכוננות הופסקה רשמית באמצע נובמבר ומעשית בסוף נובמבר, יומיים לפני השריפה.

בהתמקדו באחריותם של שרי האוצר והפנים, בשלב הבא באחריותם של ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים - וכן באחריותם המשותפת של חברי הממשלה - עומד לינדנשטראוס לקבוע דרגה חדשה וגבוהה מבעבר בכל הנוגע לאחריות של שרים. ועדת אגרנט, שחקרה את המוכנות למלחמת יום הכיפורים ואת שלושת הימים הראשונים של המלחמה, הסתפקה בקביעת אחריות "מיניסטריאלית" לראש הממשלה גולדה מאיר ולשר הביטחון משה דיין. ועדת כהן, שחקרה את הטבח בסברה ובשתילה, ייחסה אחריות "עקיפה" לשר הביטחון אריאל שרון והמליצה לראש הממשלה מנחם בגין להעבירו מתפקידו. דו"ח לינדנשטראוס צפוי להטיל על השרים אחריות רבה וישירה יותר למעשים ולמחדלים בתחומי משרדיהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות ישירות אל הפייסבוק שלכם

בעקבות הגשת דו"ח כהן לממשלת בגין והחלטת הממשלה לאמצו, אך משום עמימות מסוימת בניסוח ההמלצה על הדחתו, נשלל משרון תיק הביטחון אך הוא נשאר בממשלה שר בלי תיק. אם תחליט ממשלת נתניהו לאמץ את המלצות לינדנשטראוס, אף שמדובר בדו"ח המבקר ולא בדו"ח ועדת חקירה, יוכל נתניהו לבצע חילופי גברי בתוך הממשלה, לשלול משטייניץ ומישי את תיקיהם ולמסור להם תיקים אחרים.

נטייתו של לינדנשטראוס להטיל אחריות אישית על השרים תואמת את גישתו מאז תחילת כהונתו, שתסתיים הקיץ בתום שבע שנים. במאמר בביטאון הפנימי של משרד המבקר כתבו ענר ושמעוני, ממחברי דו"ח אסון הכרמל, כי לינדנשטראוס "קבע כיעד אסטרטגי כי לצורכי הרתעה יפורסמו שמות של עובדי ציבור שפעלו שלא כדין ותוטל עליהם אחריות אישית בנושא. מדיניות זו הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות". לדברי ענר ושמעוני, יש חשיבות רבה לעיתוי פרסום דו"ח, "למשל כאשר מתבצעים חילופי שלטון, ולפיכך גם חילופי גברי, נוטה השלטון החדש הנכנס לתפקידו לקבל ביתר קלות את הערות הביקורת וליישמן". תועלת מיוחדת יש בדו"ח "המלכד את הציבור והתקשורת" בתביעה לממש את מסקנותיו.

Read this article in English: Carmel fire report calls for removal of top Israeli ministers

אסון הכרמל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ