הפלסטינים: הצעת ישראל אינה מאפשרת הקמת מדינה

הוועד הפועל של אש"ף צפוי להחליט מחר אם להמשיך בשיחות עם ישראל בתיווך ירדן. בין היתר, ייבחן אם להאיץ את שיחות הפיוס עם חמאס או לאפשר סבב הידברות נוסף

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), האשים אתמול את ישראל בכישלון השיחות שהתקיימו בשבועות האחרונים בעמאן בתיווך ירדני. בשיחה עם עיתונאים בתום פגישה עם שר החוץ האירי ברמאללה, אמר עבאס כי התעקשותה של ישראל שלא להציג עמדה ברורה בעניין הגבולות והביטחון הכשילו את השיחות, וזאת בניגוד לעמדת הקוורטט. במקביל, התייחסו גורמים פלסטיניים להצעה שהעבירה להם ישראל בדבר גבולות הקבע ואמרו כי מדובר בהצעה לא תאפשר קיומה של מדינה פלסטינית. לדבריהם, משמעות המתווה שהציג שליחו של ראש הממשלה לשיחות בעמאן, יצחק מולכו, היא שתוואי גדר ההפרדה יהווה את קו הגבול בין ישראל למדינה הפלסטינית העתידית.

הגורמים הוסיפו כי ישראל דורשת לספח את מזרח ירושלים ואת גושי ההתנחלויות, המהווים כ-10% משטחי הגדה המערבית בכל הסכם עתידי. על פי הגורמים הפלסטיניים, ההצעה הישראלית תביא למעשה לחלוקת השטח הפלסטיני לקנטונים, ללא רצף טריטוריאלי ביניהם.

ההצעה שהעביר מולכו היתה הפעם הראשונה שבה מסכימה ממשלת נתניהו הנוכחית מסכימה לדון בסוגיה הטריטוריאלית. עם זאת, ככל הנראה מדובר במהלך טקטי שנועד להפעיל לחץ על הפלסטינים ולהקשות עליהם לפוצץ את השיחות בטענה שישראל לא הסכימה לדון בסוגיית הגבולות. בפגישה האחרונה שהתקיימה ביום חמישי, הבהיר מולכו לראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, כי ישראל תשמח להציג את עמדותיה בנושא הביטחון בפגישה הבאה. פקיד ישראלי בכיר המעורה בפרטי השיחות אמר כי מולכו הציג אמנם עמדה התחלתית, אך מדובר בעקרונות מהותיים ולא בניסיונות התחמקות.

בתוך כך, צפויה להתכנס היום הוועדה המרכזית של פתח כדי לשמוע מעבאס דיווח על השיחות. זאת, לקראת כינוס הוועד הפועל של אש"ף מחר, כדי להחליט אם להמשיך בשיחות עם ישראל בתיווך ירדני. ההחלטה תובא בפני ועדת המעקב של הליגה הערבית שתתכנס בקהיר בשבת הקרובה.

על פי ההערכות, עבאס יבקש שלא להמשיך בשיחות עם ישראל. אחד מחברי הוועד הפועל של אש"ף, וואסל אבו יוסף, הסביר כי עקב כך ייתכן שיואצו שיחות הפיוס בין פתח לבין חמאס. "ישקלו כל האמצעים ההכרחיים כדי לחזק את עמידת עמנו נגד הכיבוש הפאשיסטי והגזעני ולהגביר את ההתנגדות העממית בכל האדמות הפלסטיניות", אמר.

עוד לפני כינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית, צפויה להיוועד בקהיר הנהגת אש"ף יחד עם מנהיגי חמאס וג'יהאד האיסלאמי. יחד עם זאת, האפשרות שלחץ ירדני יביא את הפלסטינים לסבב הידברות נוסף עם ישראל, עדיין נמצאת על הפרק. גורמים פלסטיניים מסרו ל"הארץ" כי ישראל אינה פוסלת על הסף שורה של מחוות כלפי הרשות, כחלק ממהלך להמשך השיחות המדיניות.

בתוך כך, דיווח אתמול העיתון "ניו יורק טיימס" כי ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, עזב סופית את דמשק ומשפחתו עברה להתגורר בירדן. משעל עצמו שהה בחודש שעבר חמישה ימים בלבד בסוריה ועזב מסיבות ביטחוניות. בימים האחרונים מתרבות ההצהרות של ראשי חמאס כי הם מתעקשים שמשעל ימשיך לכהן כראש הלשכה המדינית של הארגון, וזאת לאחר שמשעל כבר הודיע כי אין בכוונתו לעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ