יהונתן ליס
הארץ

“תמיד הגורם הראשון זה השרים”, אמר מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס למשפחות נספי אסון הכרמל.“מי שנמצא בראש הפרמידה. זה במשרד הזה הכלל. בעברית יש אמרה: תמיד הש"ג אשם. זה אחד הדברים החשובים שלנו כמשרד,לבדוק את האחריות שם למעלה, עם מסקנות”.

לינדנשטראוס הוסיף במפגש שהקלטות ממנו פורסמו אמש (ראשון) בערוץ 2, כי “מי שלא יקיים את הוראות המבקר - הוא יהיה במצב קשה מאוד, גם ציבורית וגם אחרת. ואם הוא לא מבצע אותו (את הדו”ח), על פי החוק הוא צפוי לדין משמעתי”. לינדנשטראוס גם התייחס לאפשרות שהמלצותיו לא ייושמו: “אני לא חושב שכדאי למנכ”ל, למפקד מחוז, או למישהו לקבל דין משמעתי או להתעסק אתנו. אני מניח שמי שלא יבצע, יצטרך לחשוב טוב־טוב אם הוא לא מבצע”.

בפגישה נכח גם ממלא מקום מנכ”ל משרד המבקר, בועז ענר, שמתח ביקורת על התנהלות המפקדים בשטח, הן מהמשטרה והן משירות בתי הסוהר: “הם מקבלים החלטות, נוסעים על איזה קטע, ואומרים שאין כרגע אש, ואז אומרים שיש אש. מישהו היה צריך לראות את התמונה ולהבין שהציר הוא ציר עם סיכונים משמעותיים”.

ענר התייחס גם לחוסר התיאום בין הגורמים בשטח: “המחדלים שעולים בשירות בתי
הסוהר - כואב הלב. היו פקודות שקראו לכוחות בשטח מסוים לא לעלות, לא כולם קיבלו את הפקודות. שב”ס עבד לבד, לא יחד עם המשטרה, ושניהם צריכים לעבוד ביחד”.
עוד התייחס ענר גם להזנחה במערך הכבאות: “שנת 2010 הייתה אחת היבשות ביותר זה
עשרות שנים. זה מחייב היערכות של שירותי הכבאות, תגבור כוחות והעמדת מטוסים בכוננות, זה מחייב שיהיו חומרים מעכבי שריפה. בלשון העם אלה פאשלות מהותיות”.

באופוזיציה מתחו אתמול בי קורת נוקבת על ראש הממשלה והשרים האחראים לכאורה לתו־
צאות השריפה בכרמל. יו”ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ’ אמרה כי “מבקר המדינה לינדנשטראוס מניף לראשונה דגל שחור מעל תופעה הרסנית האופיינית מאוד לאוצר: ייבוש והרעבה של של גופים ממלכתיים חיוניים ואף מצילי חיים עד שייכנעו ויסכימו לרפורמה או להפרטה. מהטיוטות שפורסמו עד כה עולה בבירור כי ייבושו של מערך כיבוי האש והפקרתם הפושעת של חיי אדם, נעשו לא ברשלנות אלא בכוונת זדון, כדי לאנוס קבלתה של רפו־
רמה שאיש לא ידע את טיבה”. ח”כ דב חנין (חד”ש) אמר: “אסון הכרמל אינו רק טעות אלא
תוצאה של מדיניות. נתניהו, אבי תורת הקיצוצים, שהחניק את שירותי הבריאות הציבורית,
מחסל את הדיור הציבורי והרעיב את שירותי הרווחה - הוא שהוביל את הקיצוץ בשירותי
הכבאות ולכן הוא זה שצריך להתפטר”.

בסביבותיהם של שרי הפנים והאוצר, אלי ישי ויובל שטייניץ, הגיבו היום בחריפות לפרסום ב"הארץ" לפיו מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ימליץ להדיח אותם מתפקידם בדו"ח על אסון השריפה בכרמל.

לא כדאי להתעסק איתנו. לינדנשטראוס

"המלצת המבקר להדיח את שטייניץ היא אבסורד מוחלט, החלטה הזויה, איוולת מוחלטת שאין לה אח ורע לא בישראל ולא בעולם. היא מצביעה על חוסר הבנה בסיסי של מהות תפקיד שר האוצר" - כך הגיבו היום באוצר להמלצת המבקר, והוסיפו כי "לבוא לשר ולמשרד האוצר ולהגיד: אתם אשמים באסון הכרמל או אתם חלק מהאשמים - זה הזוי".

עוד מסרו כי "ידוע שיש בממשלה 20 שרים שרוצים תוספות כספיות נכבדות. השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, דורש מאות מילוני שקלים למערכות מצילות חיים ואומר זה יציל אלפים. שר הביטחון, אהוד ברק, דורש 30 מיליארד שקל לכיפות ברזל ואומר זה יציל חיים של אלפים. אז האוצר יכול להיענות לכולם? ואם הוא לא יענה אז המבקר יקרא להדחתו? זה הזוי לגמרי. אי הבנה טוטאלית של התפקיד המרסן של שר האוצר ומשרד האוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ