לקראת הדו"ח |

ישי עסוק בכיבוי השריפות הפוליטיות

כבר עכשיו שר הפנים מוצג בעיתונות החרדית כקורבן, וככל שמבקר המדינה יחבוט בו חזק יותר, הוא עשוי דווקא לחזק את מעמדו הפוליטי במגרש הביתי

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

אלי ישי התנזר השבוע זמנית מראיונות על תפקודו בשריפה בכרמל, אבל רמזים על מצב רוחו ניתן היה למצוא בדבריו לביטאון מפלגתו "יום ליום" בעניין אחר לגמרי - שחרורו הצפוי מהכלא של אחד מבכירי מפלגתו. "הרב שלמה בניזרי תרם ותורם רבות למען הציבור, ומוסר את נפשו למען הכלל גם כשהוא נמצא בין כותלי הכלא", צוטט יו"ר ש"ס בביטאון, "שחרורו בחודשים הקרובים הוא בשורה טובה עבור כולנו בכלל, ועבור בני משפחתו בפרט. הציבור כולו מחכה לרב שלמה בניזרי".

בזמן שמבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מכין לשר הפנים עמוד תלייה משלו בראש חוצות, אלי ישי מתכנס אל סדר היום הפנימי של מפלגתו, בוחר לשדר נאמנות לאנשיו, למשפחת בניזרי, לשר לשעבר שנתפש בש"ס כקורבן ציבור, כמי שנעשה לו עוול על ידי מערכת המשפט. אלי ישי ביקש למגר את השחיתות בש"ס, אבל בימים אלה קל לו להזדהות בגלוי עם בניזרי ולהכריז כי "הציבור" מחכה לו בזרועות פתוחות.

עם הגשת הטיוטה של מבקר המדינה על השריפה בכרמל, ישי צפוי להפוך בעצמו לקורבן ציבור, אותו ציבור. על רקע הדו"ח החמור שצפוי להגיש המבקר, השבט החרדי כולו צפוי להתאחד מאחוריו, מהמנהיג הרוחני הרב עובדיה יוסף ומטה; גם יריביו של ישי (אריה דרעי לא לבד), לא יחרגו מהקונצנזוס החרדי ולפיו מבקר המדינה רודף את יו"ר ש"ס ומחמיר עמו כפי שלא היה מחמיר עם שום שר אחר, כולל לא עם שר האוצר שטייניץ.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

כבר עכשיו ישי מוצג בעיתונות החרדית, גם האשכנזית, כקורבן, וככל שמבקר המדינה יחבוט בו חזק יותר בשבוע הבא, הוא עשוי דווקא לחזק את מעמדו הפוליטי במגרש הביתי. כל זה יקרה בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך, עתידו של יו"ר ש"ס לוט בערפל ותלוי בגורמים רבים שעשויים להתהפך על ראשו. על רקע חוסר שקט כללי סביב מנהיגותו של ישי בקדנציה הנוכחית, דו"ח המבקר עשוי להיות הרסני מבחינת חייו הפוליטיים של אלי ישי.

ישי, שהיה ממונה על מערך הכבאות בזמן השריפה בכרמל, משוכנע כי הוא מסוגל לחמוק מעמוד התלייה כשר הפנים. בטקס חנוכת תחנת כיבוי חדשה בעמק האלה, שבו השתתף אתמול, ישי אמר לנוכחים "כל מה שאתם רואים זה אחרי המאבק שלי", והוסיף כי הוא "מצר על כך שהחלטות מתקבלות אחרי טראומה". השתתפותו בטקס היתה המשך של המאבק על שמו הטוב שאותו הוא מנהל כבר 13 חודשים, מאז השריפה.

ניסיון העבר מלמד, כי הרב עובדיה יוסף רק מחזק את תמיכתו ביו"ר המפלגה שלו כאשר מבחוץ עולים קולות להדיחו. בהנחה שהמבקר יקרא, כפי שהודלף, להרחיק אותו ממשרד הפנים, קשה לשער שישי יציית וקשה להמר שראש הממשלה ידיח אותו ויעלה באופן חד את הסיכוי להקדמת הבחירות.

אבל האם הוא יחמוק מהגרזנים המונפים מעליו כיו"ר ש"ס? בסביבתו של ישי יש שמשתעשעים ברעיון למנף את דו"ח המבקר לקמפיין "הוא זכאי" לקראת הבחירות הקרובות, כמו שעשה קודמו בתפקיד אריה דרעי לאחר הרשעתו בפלילים. גורמים אחרים גורסים כי קמפיין כזה יהיה טעות מרה, וכי גורלו של אלי ישי נתון במערכת מסובכת שלא כולה בשליטתו. לדבריהם, הרבה תלוי בתאריך הבחירות הקרובות ובבריאותו של הרב עובדיה יוסף, ובמידה שבה יצליח ישי להרגיע את אי השקט המתמשך בצמרת, הנובע גם מההקרעים בין ילדי הרב עובדיה, מהמתיחות בין ישי לשר אריאל אטיאס, מההסתבכויות של אלי ישי בלשונו בפורומים פנימיים, וכמובן מהאיום המתמיד של דרעי. מעמדו של ישי בש"ס איתן, והוא זוכה כעת לתמיכה ללא מיצרים של הרב עובדיה ושל כלתו, יהודית יוסף, הנחשבת לאשה הראשונה של ש"ס. שניהם תומכים בו בכל מאת האחוזים, אבל לא כולם בש"ס מוכנים להסתכן בהימור כי זה מצב נצחי.

גורמים בש"ס אומרים, כי הדאגה העיקרית של ישי ביחס לדו"ח המבקר נוגעת לציבור המסורתי המהווה את רוב האלקטורט של ש"ס. לדבריהם, התמיכה שישי יקבל באליטה החרדית וברחוב החרדי, תהיה חסרת משמעות אם דו"ח המבקר יגרום לדרדור מעמדו בציבור הכללי. בהיבט הזה, דו"ח המבקר עשוי להיות רק פרט אחד על רצף של אירועים מביכים בקדנציה הנוכחית שפוגעים במנהיגותו. לדבריהם, הרב עובדיה יוסף "מעניק לאלי ישי גיבוי של מיליון אחוז", אבל אם הוא ישתכנע כי ישי מזיק באופן קיצוני למפלגה, למשל על פי סקרים, התמונה תשתנה.

בניסיון לשקם את תדמיתו בציבור המסורתי, ישי החליט לשכור את שירותיו של רונן צור, יועץ חיצוני שאמור ללוות אותו מעכשיו ועד הבחירות הקרובות. רועי לחמנוביץ', עד לא מזמן יועץ התקשורת של ישי והיום יועצו של השר שטייניץ, אומר כי מוקדם להספיד את הבוס שלו לשעבר. "בעידן ישי בראשות ש"ס יש יישום מוחלט של דעת תורה, והמנדטים הם מנדטים של הרב. מי שחושב שהוא מסוגל לחזות את ההשפעה על אלי ישי של אסון הכרמל, סוגיית העובדים הזרים ויתר הסוגיות שהעמידו את ש"ס במרכזן של ‘שריפות' ציבוריות, לא מכיר את ש"ס והציבור שלה בהיבט הפנימי והחיצוני", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ