מפקיעים אדמות, גם למי שסייע לישראל

העובדה שסאלים עארף אבו גוש - כמו יוסף אבו גוש, שגאולה כהן מבקשת את סליחתו - "נפקד" מכפרו משום שסייע לישראל, לא הפריעה לשלטון להפקיע את אדמותיו

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

"אין ביקור שלי בכפר אבו גוש, שבו לא פוקד אותי רצון עז לעלות לקברו של יוסף בשם עמי כפוי הטובה - שבהנהגתו יש כאלה שיודעים לאהוב את שונאינו ולשנוא את אוהבינו - ולבקש סליחה", כתבה גאולה כהן בספרה "אין לי כוח להיות עייפה".

יוסף אבו גוש, שהתגייס לשורות לח"י, סייע להבריח אותה מבית החולים הבריטי לאסירות במגרש הרוסים בירושלים. בעקבות ההתנקשות בשליח האו"ם, פולקה ברנדוט, הוא נעצר ונכלא בידי הממשלה הזמנית של בן גוריון, ביחד עם קבוצה גדולה של אנשי לח"י. לאחר שחרורו גילה, שהממשל הצבאי הפקיע את כל רכושו. דעתו נשתבשה עליו עד שבני משפחתו נאלצו להחזיקו עד יום מותו בחדר מבודד בחצר ביתם.

בפעם הבאה שגאולה כהן תבקר באבו גוש, כדאי שתעלה גם לקברו של סלים עארף אבו גוש, כדי לבקש ממנו סליחה בשם ממשלת הימין. סלים נמנה עם אנשי הכפר ששיתפו פעולה עם היהודים במלחמת השחרור והואשמו על ידי ערביי הסביבה בבגידה. בשעה שמצא מחסה באזור בית לחם, הוכרז כנפקד ואדמותיו, כ-50 דונם, הופקעו. לאחר שהיורשים דחו לפני כמה שנים הצעה לפיצוי חלקי, מציע אותן עתה מינהל מקרקעי ישראל למכירה לתושבי הכפר.

בין המסמכים שהגישו לבית המשפט המחוזי בירושלים, בתביעה לבטל את מעמד הנפקדות, מצוי מכתב שסגן יו"ר הכנסת אז, יצחק נבון, כתב לפני 40 שנה למשרד הפנים.

מי שהיה לימים נשיא המדינה העיד, כי בימי מלחמת השחרור - כיד ימינו של בן גוריון - יעץ לתושבי אבו גוש, על דעת מוסדות היישוב, לצאת את הכפר מסיבות ביטחוניות. "הבטחתי להם כי יוכלו לשוב לכפרם עם גמר המלחמה", כתב והוסיף, "אנו מחויבים לעמוד בדיבורנו ולאפשר את שובה של כל משפחה שתרצה בכך".

אף שלא זכר את המקרה של סלים, כתב נבון כי נאמנים עליו דברי שני חברי קיבוצים הסמוכים לכפר, אשר העידו כי סלים נמנה עם אנשי הכפר שעברו את הגבול על פי עצת מוסדות היישוב.

בעקבות המלצתו של נבון, ניתן לסלים עארף אבו גוש לשוב לכפר, אך אדמותיו נותרו בידי האפוטרופוס על נכסי נפקדים, בטענה שחזרתו לא שינתה את מעמדו כנפקד.

במסמך נוסף, מ-1998, שהוגש לבית המשפט כתב אריאל שרון, אז השר לתשתיות לאומיות, כי אנשי אבו גוש "פעלו יחד עמנו בעת המאבק בבריטים ולא גרמו בעיה בעת מלחמת העצמאות". גם המלצתו של שרון לדון מחדש בבקשה לא החזירה ליורשיו של סלים את האדמות. בג"ץ הפנה אותם לבית משפט אזרחי, שם נפתח בימים אלה שלב ההוכחות.

פרקליטה של המשפחה, עו"ד חוסם יונס, מדגיש שסלים לא עזב את הארץ לשטח מדינה עוינת - כהגדרתה בחוק נכסי נפקדים - בשל עמדה עוינת במלחמה נגד היישוב היהודי. המניעה הביטחונית היחידה שהצדיקה את שהייתו מחוץ לגבולות ישראל היתה החשש שישלם בחייו על הסיוע למדינה. איני מכיר יהודים שאוהבים את שונאינו, כפי שכתבה גאולה כהן, אבל יש בהחלט כאלה שנוהגים ברשעות בסייענינו.

מה ברק רוצה

למקרא הכתבה של רונן ברגמן מלפני שבועיים ב"ניו יורק טיימס", שבמרכזה ראיון עם שר הביטחון אהוד ברק, כדאי לרוץ לסוכנות הנסיעות הקרובה. בכתבה מנה ברק שלושה תנאים לתקיפה צבאית באיראן: לגיטימציה בינלאומית, בעיקר אמריקאית, לתקיפה; יכולתה של ישראל לפעול באיראן, וקיומו של צורך בפעולה צבאית. ברגמן התרשם, כי לראשונה ההנהגה הישראלית החליטה שכל שלושת התנאים הללו בשלו.

היכן בדיוק מצא ברק את הלגיטימציה הבינלאומית לפעולה צבאית? בדבריו של שר ההגנה האמריקאי ליאון פנאטה בכנס סבן, בראשית דצמבר האחרון, שם הזהיר מפני "תוצאות בלתי מתוכננות" של התקפה ישראלית או אמריקאית, שלכל היותר תדחה את פיתוח הפצצה האיראנית בשנה-שנתיים? בהערכה של פנאטה שהתקפה תגביר את תמיכתן של מדינות האזור באיראן ועלולה להביא לפעולות גמול נגד בסיסים אמריקאיים במזרח התיכון? או שמא מצא ברק את הלגיטימציה בדבריו של יו"ר המטות המשולבים, גנרל מרטין דמפסי, שאמר בחודש שעבר בראיון עיתונאי, כי לארצות הברית יש גישה שונה מאשר לישראל ביחס לאיום האיראני, והזהיר שעימות עם איראן יערער מאוד את היציבות הכלכלית בעולם.

הייתכן שהנשיא ברק אובמה קרא את הכתבה ב"ניו יורק טיימס" והחליט להבהיר לאזרחי ישראל, שלממשלה שלהם אין שום לגיטימציה אמריקאית לתקוף את איראן? אולי זו הסיבה שלמרות ימי הבחירות הרגישים, אובמה אמר לאי-בי-סי כי הוא מעוניין ליישב את המחלוקת עם טהראן בדרכים מדיניות, ושהוא משוכנע שההנהגה האיראנית כבר מרגישה בהשפעת העיצומים המשודרגים שהונחתו עליה. ואולי כל זה אינו אלא עוד אחד מאותם תרגילי הפוך על הפוך מבית היוצר של ברק. ראו לאן זה הביא את מנהיג "עצמאות". לאן הוא יביא אותנו?

צילום: עמוס בידרמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ