הממשלה אישרה הענקת הקלות מס לתורמים ל"עידוד ההתיישבות"

ועדת השרים לחקיקה אישרה את ההצעה שהגישו הח"כים אלקין ופיניאן מהליכוד לפיה יוענק זיכוי במס בשיעור של עד 35% כנגד תרומה להתיישבות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) לתמוך בהצעת חוק המעניקה הקלות מס לתורמים "לעידוד ההתיישבות". ההצעה מעניקה זיכוי בשיעור של עד 35% מגובה התרומה. את ההצעה יזמו חברי הכנסת זאב אלקין וציון פיניאן מהליכוד. יוזמי החוק הצהירו שהחוק נועד לסייע להתיישבות בנגב ובגליל, אלא שההצעה לא מבחינה בין יישובים אלה לבין ההתנחלויות.

גורמים פוליטיים העריכו היום שמאחורי היוזמה עומד רצונם של השניים לסייע דווקא לארגונים המספקים תמיכה ליישובים שמעבר לקו הירוק. אלקין הכחיש את הטענות ואמר: "אני שמח שממשלת ישראל החליטה שעידוד התיישבות בנגב ובגליל חשוב כמו תרומה לתרבות ולדת. בכך נפסק האבסורד שבו התנועה האיסלאמית מקבלת הטבות בסיוע להקמת מסגדים ועמותות כמו איילים ואור שמסייעות להתיישבות נשארו עד כה מקופחות".

לעומתו, מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר אתמול כי "החוק הזה ייצור אפליה בוטה על רקע השקפת עולם אידיאולוגית. מי שתומך בהתנחלויות יזכה להטבת מס ומי שמתנגד לא. הכל על חשבון תקציב המדינה הממומן על ידי כלל האזרחים, מימין ומשמאל".

  כיום מכירה המדינה בתרומות למוסדות הפועלים למען מטרות ציבוריות מוגדרות ובהן נושאי דת, תרבות, חינוך, מדע, בריאות, סעד או ספורט, ומטרות שאושרו על ידי שר האוצר כמטרות ציבוריות. יוזמי ההצעה הסבירו כי "בתוך שלל המטרות, בולטות בהיעדרן מטרות של חיזוק הציונות ועידוד ההתיישבות הציונית. בימים אלו של שחיקה מתמדת בערכים בכלל, ובערכי הציונות וההתיישבות בפרט, ראוי להשיב לערכים אלו את בכורתם ולהעמידם במקום הראוי להם. אחת הדרכים לעשות זאת היא בדרך של מתן פטור ממס על הכנסותיהם של מוסדות ציבוריים הפועלים להשגת מטרות אלה והכרה בתרומות הניתנות להם לצרכי מס".

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  אלקין ופיניאן העריכו שהמשמעות התקציבית של התיקון לחוק היא "מזערית" ולדבריהם, "בכל אופן, הרווח שיצמח מכך למדינה, גם בהיבט הכלכלי, עולה על כך לאין שיעור".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ