השגריר בסין: שיקול זר הביא למינוי המפקח על מש' החוץ

השגריר עמוס נדאי התלונן לפני מבקר המדינה כי המינוי נעשה בניגוד לחוק. דובר המבקר: "משרד החוץ מתעכב במתן תשובות"

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

שגריר ישראל בסין, עמוס נדאי, הצפוי לסיים בקרוב את תפקידו, הגיש תלונה למבקר המדינה בה הוא טוען כי צמרת משרד החוץ מינתה משיקולים זרים ובניגוד לחוק, את בכיר המשרד לאחד התפקידים הרגישים במשרד: המפקח הכללי של שירות החוץ.

בתלונה טוען נדאי באמצעות באי כוחו, עורכי הדין יעקב ישראלי ונתי אגמון, כי "מדובר במקרה קיצוני שבו נעשתה סטייה חמורה מתקנון שירות החוץ, התקשי"ר (תקנות שירות המדינה) ודיני המכרזים, כמו גם מפסיקת בתי המשפט והוראות הדין, תוך פגיעה מהותית בעקרון השוויון".

נדאי היה אחד המועמדים לתפקיד, בו זכה לבסוף יעקב קידר. באחרונה שהה בארץ והעיד בעניין בפני אנשי מבקר המדינה. המפקח הכללי אחראי על הפיקוח, הביקורת והמעקב אחרי פעולותיו של משרד החוץ, וממונה על המחלקה לביקורת פנים של המשרד. הוא למעשה האיש שאמור לאכוף את טוהר המידות במשרד.

ועדת המינויים של משרד החוץ היתה אמורה להתכנס ולדון במינוי המפקח הכללי ב-11 באוגוסט. בהתאם לכך נקבע המועד האחרון להגשת מועמדויות לתפקיד ל-31.7.2011. לטענת באי כוחו של נדאי, ועדת המינויים החליטה שלא להתכנס, דחתה את הדיון ובמקביל פתחה מחדש את רשימת המועמדים לתפקיד.

"ועדת המינויים ביקשה לפתוח מחדש את רשימת המועמדים לתפקיד, באופן המנוגד בתכלית לתקנון שירות החוץ ולדיני המכרזים, ובאופן הפוגע בסיכוייו של מרשנו לזכות בתפקיד, ללא כל צידוק בדין", אמרו באי כוחו.

בנובמבר האחרון, שלושה חודשים אחרי המועד בו הודיעה ועדת המינויים כי היא מתכוונת לדון במינוי ולבחור את המועמד המתאים, התכנסו חבריה ובחרו לתפקיד את קידר.

נדאי טען בתלונה למבקר כי הבחירה בקידר הונעה בין השאר משיקולים זרים: "הוועדה לא בחרה את המועמד המתאים ביותר לתפקיד; היא נסמכה על שיקולים זרים; ההחלטה נגועה בחוסר סבירות קיצוני, ונימוקי הוועדה נסמכים על טענות שיש בהן חוסר תום לב קיצוני".

דובר משרד מבקר המדינה, שלמה רז, מסר בתגובה: "התלונה על פגמים במכרז המפקח הכללי של שירות החוץ התקבלה במשרדנו בסוף חודש נובמבר. במסגרת בירור התלונה פנינו למנכ"ל משרד החוץ בתחילת דצמבר. התשובות שניתנו לנו על ידי מנכ"ל משרד החוץ לא סיפקו אותנו ולכן דרשנו השלמות. משרד החוץ מתעכב עד היום במתן התשובות. לפני שבוע פנינו שוב למנכ"ל המשרד והוא נדרש להשיב ללא דיחוי".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "העניין יידון בבית דין לענייני עבודה. לכן לא נוכל להתייחס אליו בתקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ