יוזמה: התנחלויות יפרצו דרכים בלי לקבל היתר

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

המינהל האזרחי מקדם תיקון חקיקה שיאפשר להתנחלויות לפרוץ דרכים ללא צורך בהיתרי בנייה, כדי "לשמור על אדמות מדינה". על פי המצב כיום, כל פריצת דרך או שינוי בתוואי הקרקע ביהודה ושומרון אמורים לעבור את המסלול הארוך של קבלת אישורי מוסדות התכנון. בין היתר, נדרש אישור תב"ע במועצת התכנון העליונה, ולאחר מכן הוצאת היתרי בנייה פרטניים.

אלא שעל פי התוכנית החדשה שיוזם המינהל, פריצת דרכים לשמירה על אדמות מדינה לא תצטרך היתר בנייה. מדובר על דרכים שבדרך כלל רק רכבי שטח מסוגלים לעבור בהן. לעומת זאת, סלילת דרך כורכר או אספלט תידרש באישור כפי שהיה עד עכשיו.

מאחורי התוכנית מסתתר מתן אפשרות להתנחלויות להרחיב משמעותית את שטחן. רוב ההתנחלויות בגדה מוקפות בגדר, ומעבר לגדרות יש לעתים שטחים נרחבים של אדמות מדינה. כחלק מהמדיניות של המינהל האזרחי להקצות אדמות מדינה למתנחלים בלבד, יתאפשר מעתה להתנחלויות לפרוץ לעצמן דרכים, שעליהן ינועו רכבי הביטחון של ההתנחלויות וימנעו כל מעבר פלסטיני.

יש לציין כי אין מדובר בפריצת דרכים למטרות ביטחון. בסמכות אלוף פיקוד המרכז להוציא צו תפיסה לצורכי ביטחון, כפי שנעשה לכל שטחי הביטחון של ההתנחלויות, שכל הבינוי בהן פטור מהליכי תכנון. בשבוע שעבר, בדיון בבית המשפט הצבאי בעפר, התברר כי המינהל כבר השתמש במדיניות החדשה, על אף שהיא עוד לא אושרה, ו"סימן" אדמות מעבר לגדר של ההתנחלות נילי.

ראש תחום תשתית במינהל, סגן-אלוף צביקה כהן, העיד בשבועה כי "כשהמועצה מבקשת לסמן אדמות מדינה, מציגים אותן לרוב למינהל האזרחי. המטרה היא רק סימון, להכשיר אדמות מדינה. מבחינתנו זו לא דרך (שצריכה היתר, ח"ל). מה שמסתמן כרגע זה שאין צורך בהיתר בנייה לדרך שכזאת, אבל זה עדיין לא חלוט. הדרך נשארת דרך קרבית, כדי שסייר יוכל לנסוע על הדרך הזאת".

בהמשך עדותו, אגב, נשאל כהן אם ראש הכפר הסמוך, דיר קדיס, עודכן בסימון הדרך. כהן ענה כי "אני מבהיר שלא היה ואין צורך, כי אלו אינן אדמות פלסטיניות אלא אדמות מדינה, ולכן אין צורך לתאם עם הפלסטינים דברים באדמות מדינה". בעקבות שאלות משפטיות שהתעוררו לאחר המקרה של נילי, החליטו במנהל האזרחי לקדם את הרעיון לכדי תיקון חקיקה וביקשו לצורך כך את אישורו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מייק בלאס.

אם התוכנית תעבור, היא צפויה לגרור אחריה גל של פריצות דרכים שירחיבו דה פקטו את שטחי ה"אין כניסה" לפלסטינים, סביב ההתנחלויות.

מהמינהל האזרחי לא התקבלה אתמול תגובה. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בפני משרד המשפטים הועלתה שאלה הנוגעת לאפשרות סימון על פני הקרקע של שטח אדמות מדינה על פני הקרקע, על מנת להבהיר היכן נמצא גבולן של אדמות אלה. הבקשה לא עסקה בסלילת דרכים לשם נסיעת כלי רכב שישמרו על אדמות אלה. עבודת המטה בעניין טרם הסתיימה". ואולם, יש לציין כי בעדות בשבועה שנתן כהן, דובר במפורש על דרך שכלי רכב יסעו בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ