בג"ץ הקדים למחר את הדיון בעתירת שובת הרעב

שליח האו"ם: סירובה של ישראל לשחרר את חאדר עדנאן אחרי 65 ימי צום מהווה "התעלמות מזעזעת מהאינסטינקט ההומניטרי הבסיסי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בג"ץ הודיע היום (שני) על הקדמה למחר של הדיון בערעורו של העציר הפלסטיני חאדר עדנאן השובת רעב זה 65 ימים. בהודעת בית המשפט לא ניתן שום הסבר להקדמת הדיון שנקבע ליום חמישי. עורך דינו של עדנאן, מחמוד חסן, אמר היום כי מרשו בן ה-33, החבר בג'יהאד האיסלאמי, נמצא בסכנת מוות מיידית.

שביתת הרעב של העציר המנהלי המסרב לאכול מאז אמצע דצמבר, לאחר שנעצר בגדה המערבית, מעוררת בימים האחרונים הדים רבים ברחוב הפלסטיני ובקהילה הבינלאומית. עדנאן שובת כמחאה על יחס משפיל, לדבריו, מצד חוקרי השב"כ, ועל החזקתו במעצר מנהלי, בלי להעמידו לדין. בשבועות האחרונים אושפז במספר בתי חולים, וכעת הוא נמצא בבית החולים זיו שבצפת.

בשטחי הרשות הפלסטינית מתקיימות מדי יום הפגנות הזדהות עם העציר, שמאבקו גם הסב תשומת לב רחבה למדיניות ישראל בנוגע למעצרים מנהליים, לפיה ניתן להחזיק עצורים ללא כתב אישום לחודשים ואף שנים. עדנאן לא הואשם בדבר, זולת היותו פעיל ג'יהאד איסלאמי פלסטיני, המסכן את ביטחון האזור, אומר כי הוא אינו יודע במה הוא חשוד.

פניית עורכי דינו לבג"ץ בתביעה לשחררו, הגיעה בתגובה לכך שלפני שבוע דחה בית הדין הצבאי את ערעורו על מעצרו המינהלי. עורכי דינו טענו היום כי אחרי 65 יום ללא מזון מצבו גרוע כל כך עד שהם לא בטוחים שהוא יחזיק מעמד עד לדיון. סניגורו, עורך דין ג'וואד בולוס, אמר בשיחה ל"הארץ" כי הבקשה להקדמת הדיון נמסרה לבית המשפט עקב מצבו הרפואי המידרדר של עדנאן, וכי המתנה עד ליום חמישי, כפי שנקבע תחילה, עלולה לסכן את חייו באופן ממשי. לדבריו, בית המשפט קבע כי המדינה תגיב לעתירה עד מחר ב-12 בצהריים. יעל מורם מהארגון "רופאים למען זכויות אדם", שעוקב אחרי מצבו, דיווחה כי הוא מאבד את שיערו, שריריו מתנוונים והוא יכול לדבר רק בלחישות.

חאדר עדנאןצילום: אתר פאנט

במקביל, חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) פרסם הערב הודעה על שיחה שהתנהלה בינו לבין השר לביטחון הפנים בעניינו של עדנאן. לדברי חנין, במהלך השיחה טען אהרונוביץ כי ההחלטה בעניין אי שחרורו של עדנאן היא בידי השב"כ בלבד, ולא משטרת ישראל וכל שינוי במצבו של עדנאן הוא באחריות השב"כ.

בהצהרת שליח האו"ם המיוחד למצב זכויות האדם בשטחים הפלסטיניים נאמר היום כי "ממידע שקיבלתי עולה כי מר עדנאן נלקח באלימות מביתו לפני אשתו וילדיו ב-03:30 לפנות בוקר. הוא עבר התעללות והשפלות מילוליות ופיזיות במהלך המעצר". לדבריו, "נודע לי שבריאותו של מר עדנאן כבר נפגעה באופן בלתי ניתן לתיקון, והוא עשוי למות בכל רגע. תחת הנסיבות האלו התגובה המשפטית של ישראל היא לא הולמת לחלוטין". השליח ריצ'רד פאלק הוסיף כי "סירובה של ישראל לשחרר מיד את עדנאן מהווה התעלמות מזעזעת מהאינסטינקט ההומניטרי הבסיסי".

מוקדם יותר היום ביקר את עדנאן חבר הכנסת אחמד טיבי. "עדנאן עלול למות בכל רגע", אמר טיבי. "ממשלת ישראל תישא באחריות למוות, שהוא מוות ידוע מראש, שהשלטונות יכולים וחייבים למנוע על ידי שחרורו המידי ממעצר מנהלי".

טיבי הוסיף כי מותו בכלא של עדנאן "עלול להצית אש והפגנות סוערות בשטחים ובעולם. במאבק הזה בין אסיר שובת לב לבין סוהר ערל לב, האסיר תמיד מנצח". הוא הוסיף כי עדנאן אמר לו בשיחתם: "אני פעיל פוליטי, והשביתה שלי היא הכלי לבטא את מחאתי נגד המעצר וההשפלה". טיבי מתח ביקורת על המשך אזיקתו של האסיר. "איזה צורך יש באזיקים, ואיך רופאים מקבלים זאת בהכנעה?", אמר.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, פרסמה בשבת הצהרה ובה היא מביעה דאגה רבה ביחס לדיווחים על מצבו הבריאותי המידרדר של חאדר עדנאן. אשטון "הביעה דאגה מהשימוש הנרחב שעושה ישראל במעצר המנהלי". לדבריה, כל עצור זכאי להיות מודע לאישומים העומדים נגדו ולזכות במשפט הוגן. היא ביקשה מממשלת ישראל לערוב לבריאותו של עדנאן כל עוד נמשך הדיון בעניינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ