יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון ב"חוק למינוי מקורבים" – יוזמת חקיקה של ח"כ מירי רגב (ליכוד), שנועדה לאפשר לראש הממשלה ולכל אחד משריו למנות את מקורביהם לארבעת התפקידים הבכירים ביותר בכל משרד. ח"כים מהאופוזיציה האשימו את רגב בכך שהיא מנסה "לתפור" ג'ובים לחברי מרכז הליכוד, כדי לקדם את מקומה ברשימת המפלגה לכנסת וטענו שסיכוייו של החוק לעבור קלושים.

רגב הסבירה מנגד כי, "החוק מזמין ביקורת רדודה של גורמים שונים המתייחסים לנושא כאל "חוק ג'ובים" , אך ההפך הוא הנכון: זה חוק שבא להכשיר את השרץ ולאפשר לשרים לבחור בצורה שקופה וגלויה על פי קריטריונים ברורים כמו כל עובד מנהל ציבורי". לדברי רגב, "לא ייתכן שאנשים מוכשרים יפסלו רק בשל היותם בעלי זיקה פוליטית. שרים צריכים לפעול כפי שפועל גם בית המשפט העליון, בו שופט ממנה שופטים שמוכרים לו וידועים בכישוריהם". רגב הציגה את החוק השבוע בכנס שערכה במליאת הכנסת, בנוכחות חברי מרכז, אלא שאיש מבין השרים והח"כים ממפלגתה לא התייצב אליו.

על פי החוק המוצע, ראש ממשלה או שר יוכלו למנות במשרדיהם נושאי משרות אמון מקצועיות שדרגתם היא אחת מארבע הדרגות העליונות באותו משרד ועל המינוי לא תחול חובת מכרז. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מטרת התיקון לתת כלים בידי הממשלה לקיים את המדיניות שהתחייבה לה בפני בוחריה. באופן קונקרטי, מינוי נושאי המשרות הבכירות במשרדי הממשלה על ידי השר הממונה, הכרחי לשם יצירת תיאום בין שרי הממשלה למבצעי המדיניות במשרדיהם".

מירי רגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ