עם גדר מתכת ועמדות ירי: כביש 12 ייפתח שוב לתנועה

חצי שנה לאחר מתקפת הטרור בדרום, צה"ל עשוי לפתוח כבר ביום א' את הכביש לתנועה, בינתיים בשעות היום. האיום הגדול: חטיפת חייל או אזרח

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

כחצי שנה לאחר הפיגוע בעין נטפים, בצה"ל מתכוונים לפתוח בימים הקרובים את כביש 12 לתנועת אזרחים. היעד שקבעו בפיקוד הדרום לפתיחת הכביש הוא ביום ראשון הקרוב, אך הדבר תלוי בהערכת מצב ביטחונית שתתקיים במוצאי שבת ותבחן את האיומים בגזרה.

אם וכאשר ייפתח, צפוי הכביש בשלב הראשון להיפתח לתנועה בין השעות 08:00 ועד 17:00. בהמשך, מתכוונים בצה"ל גם לאפשר את הנסיעה בשעות לילה. כך או כך, הנסיעה בכביש תשתנה באורח חד: בגבול שבין ישראל ומצרים הוקמה ועומדת הגדר, כחלק מתכנית "שעון החול", לאורך 95 קילומטר. עד סוף השנה, צפויים להיבנות כלל 240 הקילומטרים של המכשול. מדובר בגדר פלדה, בגובה חמישה מטרים (ובאזורים הגבוהים מבחינה טופוגרפית מגיעה גם לגובה של שבעה מטרים), עטופה בגדרות ולצדה ציר תנועה נוסף לכלי רכב צבאיים. בצמוד לגבול עצמו ולנתיב האספלט, הוקמו עמדות מחסה לנוסעים, במקרה של ירי לעבר כלי הרכב.

בעת העלאת רמת הכוננות בגזרה, יאיישו לוחמים גם עמדות לחימה שפזורות לאורך הגבול, שכוללות אזור ממוגן ללוחמים ורמפות המתאימות לעמדות ירי של כלי רכב ממוגנים צה"ליים. מפקד עוצבת אדום, תא"ל נדב פדן, אמר היום בתדרוך לעיתונאים כי "יש עלייה באיום הטרור לאורך הגבול המערבי. יש לא מעט ניסיונות לחדור ולפגע באזור".

כוחות צה"ל והמשטרה בכביש 12 לאחר הפיגוע באזור, באוגוסט

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בצה"ל, למעשה, פועלים לשינוי כל ההיערכות בגבול עצמו - החל משינוי בהפעלת הכוחות בגזרה, ועד לשינוי בהגדרת הגבול. אם בעבר ציינו בצבא כי הגבול המצרי הוא גבול של שלום, כיום הוא מוגדר כ"מרחב צבאי הגובל בין מדינות שיש ביניהן הסכם שלום". המפקדים הבכירים אמנם שומרים על קשר עם עמיתיהם המצריים, אך ברמה הטקטית, של החיילים בדרגות הנמוכות בשטח, מתקיימים קשרים בין השוטרים המצרים לחוליות הטרור. בצה"ל עדיין לא יודעים להעריך מהו טיב היחסים, והאם הם מבוססים על רקע כלכלי או אידיאולוגי. "אנחנו עדים לניצול חמאס של המציאות בסיני, כדי להחדיר חוליות מפגעים, תוך ניצול ציני של קשרים עם הצבא המצרי", אמר תא"ל פדן, והוסיף: "חמאס הוא שאחראי לטרור שיוצא מרצועת עזה, גם זו שעוברת דרך סיני".

מבחינת צה"ל, המקומות בהם שוהים אזרחים - אם באזור אילת ואם על כביש 12 - הם המאוימים ביותר. לכן, אחד האיומים הגדולים בגזרה הוא של חטיפת אזרח או חייל, או פיגוע של מחבלים, ירי צלפים או חוליות נ"ט. הירי בגזרה, גם אם לא נעשה למטרת טרור, אלא כנלווה לנתיבי ההברחות, הפך ליומיומי. בצבא מציינים כי חוסר היציבות השלטונית במצרים מובילה להגברת הטרור בסיני, וכי יש אזורים שלמים בחצי האי שנחשבים לשטח הפקר, בו "שוטר מצרי לא יוצא בחיים". לכן, ציר הח' (מעבר מרצועת עזה דרך סיני לשטחי ישראל) הופך לאפקטיבי הרבה יותר עבור ארגוני הטרור.

שינויים נוספים שנעשו באזור מבחינה ביטחונית הוא הקמת חטיבה מרחבית החולשת על גזרת העיר אילת; הוספת עשרות אמצעי איסוף ומגדלי תצפיות; החלטה כי נסיעה בצירים תתבצע רק בכלים ממוגנים; ואף הזזת חלק מהמחנות הצבאיים לאחור, אל תוך שטחי ישראל.

שלשום אותר מטען נפץ, באזור שבין כרם שלום לניצנה. בשעות הלילה נצפה אדם משליך תיק תיק חשוד ונמלט מהמקום. בסריקות שבוצעו בשעות הבוקר, התברר כי מדובר בתיק שהכיל, לדברי הצבא, מטען רב עוצמה.‬‬‫‫ בצה"ל מתייחסים למציאת מטען הנפץ כניסיון פיגוע, שנמנע במהלך "‫‫פעילות לסיכול ההברחות של צה"ל ומשטרת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ