היום תתקיים בכנסת הצבעה טרומית על חוק המאחזים

חברי הקואליציה והאופוזיציה עסקו בימים האחרונים בגיוס ח"כים, מתוך הערכה שהיא תוכרע לפי מספר ההיעדרויות מהמליאה בעת ההצבעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

דריכות בכנסת לקראת ההצבעה היום, בקריאה טרומית, על החוק להכשרת הבנייה במאחזים, הקרוי "חוק המאחזים".

חברי הקואליציה והאופוזיציה עסקו בימים האחרונים בגיוס ח"כים להצבעה היום, מתוך הערכה שהיא תוכרע לבסוף לפי מספר ההיעדרויות מהמליאה בעת ההצבעה. לפי ההערכות, לא כל חברי האופוזיציה יתייצבו לדיון, בשל תמיכתם בחוק. מנגד, רבים משרי הליכוד התומכים בחוק יעדיפו שלא לבוא, כי ראש הממשלה הבהיר להם שעליהם להתנגד לו.

תנועת קול אחד, הפועלת לקידום פתרון שתי המדינות, פתחה ביומיים האחרונים בקמפיין לגיוס חברי האופוזיציה ושרי הממשלה להתנגד לחוק. חברי הארגון שיגרו מאות מכתבים לתיבות הדואר האלקטרוני של הח"כים, וקיימו עמם שיחות טלפון, בניסיון להגדיל את מספר המתנגדים לחוק.

טל הריס, מנכ"ל קול אחד, אמר כי "מדובר בהצעת חוק פסולה ומסוכנת, מבית היוצר של הימין הקיצוני, המנסה לאלץ בכל דרך את הח"כים להצביע בעדה. אנו סבורים כי מאות הפעילים שלנו, הפונים לנבחרי הציבור יסייעו בהשמעת קולו של הרוב המתון המתנגד להכשרת המאחזים הבלתי חוקיים".

הצעת החוק קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש, במשך יותר ממארבע שנים מיום הקמת השכונה, את פינויה - הבתים לא יפונו. במקום זאת, החוק יאפשר לבתי המשפט להורות על פיצוי כספי לטוען לבעלות על הקרקע, או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה.

הצעת חוק דומה עלתה באחרונה על שולחן ועדת השרים לחקיקה, אך העיסוק בה נדחה בחודשיים עד סיום עבודתה של ועדת המאחזים שהקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצריכה להציג פתרונות בעניין.

בדברי ההסבר להצעת חוק המאחזים מבהירים אורלב ו-19 ח"כים החתומים עליה, כי המהלך יחול רק על שכונות המונות 20 משפחות לפחות. לדבריהם, "יש לאזן בין האינטרס של הבעלים, אותו יש לפצות פיצוי מלא, לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים".

בישיבת שרי הליכוד לפני שבועות אחדים ביקש השר גלעד ארדן לאפשר לו להצביע בעד החוק. אך השר בני בגין, הממונה על הסוגיה מטעם נתניהו, השיב לו ששרי הממשלה יצטרכו להצביע לפי עמדת הממשלה ולהתנגד לחוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ