המבקר הפיץ את טיוטת דו"ח הרפז; ביקורת קשה על התנהלותו של אשכנזי

הרמטכ"ל לשעבר עומד במוקד דו"ח המבקר; גם אהוד ברק אינו יוצא נקי מהפרשה שעברה גלגולים רבים מאז נחשפה כ"מסמך גלנט"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

טיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז הופצה היום (ראשון) אחר הצהרים למעורבים הראשיים בפרשה. המבקר, מיכה לינדנשטראוס, מותח בטיוטה ביקורת קשה ביותר על התנהלותו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בפרשה, מהקשר עם הזייפן סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, דרך הטיפול במסמך עצמו ועד למלחמה שהכריז אשכנזי על שר הביטחון אהוד ברק, כשזה הקדים והודיע שלא יאריך את כהונת הרמטכ"ל בשנה חמישית. גם ברק אינו יוצא נקי מטיוטת הדו"ח, בעיקר בשל תקופה ארוכה שבה גילה יחס אטום ומתנכר כלפי אשכנזי, אולם המבקר וצוותו אינם רואים ביחסו של השר לאשכנזי הצדקה להתנהגות הרמטכ"ל לשעבר.

טיוטת הדו"ח, המונה כ-200 עמודים, נמסרה בידי שליחים לברק, לאשכנזי, לרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ, וליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. בימים הקרובים יחולקו קטעים קצרים מן הטיוטה למעורבים פחות מרכזיים בפרשה. בדיקת הפרשה התנהלה במשך כמעט שנה וחצי והסתמכה על מסמכים ועל ראיונות עם כ-350 עדים.

פרשת הרפז החלה בפרסומו של המסמך, שנודע תחילה כ"מסמך גלנט" (על שם האלוף יואב גלנט, שהתמודד באותה תקופה על תפקיד הרמטכ"ל) בערוץ 2 באוגוסט 2010. המסמך הוצג כקנוניה מטעם גלנט או מצדה של סביבת ברק, שנועדה להבטיח את מינוי גלנט ליורשו של אשכנזי, לקעקע את מעמדו של הרמטכ"ל המכהן ולהשחיר את דמותם של האלופים בני גנץ וגדי אייזנקוט, המתמודדים האחרים על התפקיד.

גבי אשכנזי

  חקירת המשטרה בפרשה העלתה כי הרפז, מקורבו של אשכנזי במשך שנים רבות, זייף את המסמך שאליו הצמיד לוגו של חברת הייעוץ התקשורתי של אייל ארד. הרפז הודה בחקירה בזיוף, אולם כיום הוא מתנער מהודאתו. הן חקירת המשטרה והן חקירת המבקר העלו כי אשכנזי לא היה מעורב בזיוף וככל הנראה גם לא היה שותף להדלפת המסמך מלשכתו לערוץ 2. אולם, שתי החקירות חשפו פרטים רבים על הקשרים המסועפים בין אשכנזי, אשתו רונית, עוזרו, אל"מ ארז וינר וידידו הרפז ועל מעורבותם במהלכים נגד השר ברק.

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק

  המבקר הודיע למקבלי הטיוטה כי הוא מצפה לקבל את השגותיהם על הטיוטה בתוך כחודש ימים. בכוונת לינדנשטראוס לפרסם את הדו"ח הסופי בפרשה לקראת מאי. ראש החטיבה הביטחונית במשרד המבקר, האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור, שאמור היה לסיים את כהונתו בשבוע שעבר, ימשיך לטפל בדו"ח עד לסיכומו. לינדנשטראוס ואור מתכננים להפיץ את הדו"ח הסופי לפני סוף הקדנציה של המבקר עצמו, בתחילת יולי.

  אשכנזי, הנפגע העיקרי מן הדו"ח, צפוי לנהל כעת מאבק משפטי וציבורי לשינוי הנוסח הסופי של קביעות המבקר. שאלה מרכזית אחרת העולה מן הדו"ח נוגעת לעתידו של האלוף גדי אייזנקוט. הרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ, מבקש למנות את אייזנקוט לסגנו ובהמשך ליורשו. שניים מחבריו של אייזנקוט, ראש המוסד תמיר פרדו ואל"מ (מיל') גבי סיבוני, תיווכו בהעברת המסמך מאל"מ וינר לערוץ 2. ככל הידוע, המבקר נמנע בטיוטה מאמירות חריפות כלפי אייזנקוט.

  סא"ל (במיל) בועז הרפז. טוען כי לא הוא זייף את המסמך

  המבקר לא אימץ את טענת אשכנזי, כאילו הוויכוח האסטרטגי על אופן הטיפול הדרוש באיום הגרעין האיראני, הוא הרקע להתנכלות ברק אליו. הדו"ח מנתח את קטטת השר והרמטכ"ל כמתנהלת במישור נפרד, אישי וחמוץ, בלי קשר למחלוקת האסטרטגית.

  כפי שדווח ב"הארץ" לפני כחודשיים, מאות שעות של הקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל סיפקו את המידע הדרמטי, שביסס את עמדת המבקר בפרשה. בלשכת אשכנזי היה נוהל שלפיו הוקלטו כל שיחות הטלפון בעשרות הקווים בלשכה, כל הדיונים הרשמיים ואפילו חלק מהשיחות האישיות, פנים אל פנים, שניהל הרמטכ"ל בחדרו. למבקר נודע על אוצר הראיות הזה באיחור. באביב שעבר, מעט לאחר פרישת אשכנזי, פנה לגנץ, דרש וקיבל את ההקלטות.

  בסביבתו של גבי אשכנזי ציינו בתגובה לטיוטת הדו"ח כי אמנם מובעת ביקורת קשה על הרמטכ"ל לשעבר, אך עיקרה, לדבריהם, מתמקדת בקרב בין שתי הלשכות – לשכת הרמטכ"ל ולשכת שר הביטחון. הם מעודדים מכך שאין בדו"ח אשרור לפרסומים אודות בקשתו של בקשתו של אשכנזי להאריך את כהונתו לשנה חמישית, מעורבותו בבחירת הרמטכ"ל או קשרים עסקיים בין בני משפחת אשכנזי לבועז הרפז.

  פרשת גלנט, שהפכה לפרשת הרפז, מסתמנת עם צאת טיוטת הדו"ח בעיקר כפרשת אשכנזי שמבחינתו מדובר בטרגדיה אמיתית, משום שאלמלא השנה האחרונה של כהונתו, על המסמך וגלגוליו, הוא היה נזכר כרמטכ"ל מצוין: האיש ששיקם רבים מהליקויים שנחשפו בצה"ל במלחמת לבנון השנייה והחזיר את הצבא אל המסלול. כעת, יעיב עליה כתם משמעותי. עתידו של אשכנזי יוכרע בראש ובראשונה על ידי המונחים והשפה שבהם משתמש המבקר בדו"ח.

  השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ