באיפא"ק מדברים אמריקאית

התנגדות אובמה לאיראן גרעינית היא חד-משמעית. אבל הוא בראש ובראשונה נשיא אמריקאי, המחויב קודם כל לאזרחיו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

שני אנשי עסקים ישראלים - אחד מהם שאר-בשרו של יצחק רבין ואחר מעוזריו של ראש הממשלה שנרצח - התארחו לפני זמן-מה, לפי בקשתם, במשרדו של ביל קלינטון, וניסו לעניין אותו במיזם כלשהו. הנשיא לשעבר הקשיב באדיבות מוחצנת, יצא אתם אל המבואה ואמר בקול גדול לצוות שלו: "אני מבקש שתעדכנו אותי איך הבחורים האלה מתקדמים". אחר כך חיבק את כתפו של אחד, לחץ יד לשני וליווה אותם בחיבה גדולה אל הדלת. "יש!", צהל העוזר בדימוס, בדרכם למעלית. "קלינטון יעזור לנו!". "לא הבנת אותו", נאנח שותפו, ותיק ממנו בהלכות אמריקה. "הוא אמר לנו, עופו לי מהעיניים ואל תבלבלו לי את המוח".

ברק אובמה, לא חבר קרוב של קלינטון, דיבר אתמול בוועידת איפא"ק בשפה דומה, שתרגומה לעברית גורם לה עוול: אמריקאית. מי שמכיר את אורחות וושינגטון אינו יכול לטעות במנגינה שעלתה מבעד למלים. מחויבות איתנה לישראל? בוודאי. כניעה לתכתיב של בנימין נתניהו? בשום פנים. אחרי נאום כזה הפגישה עם נתניהו היום כמעט מיותרת. דומה שאובמה נחוש שלא להעניק לו הישג כלשהו.

אובמה שידר מסר מורכב, רב-שלבי. הוא ידיד נאמן לישראל, ולראייה גליון הביצועים שלו בשלוש השנים האחרונות וגם עד שאין נכבד ממנו, שמעון פרס. התנגדותו לנשק גרעיני בידי איראן מוחלטת וחד-משמעית. אבל הוא בראש וראשונה נשיא אמריקאי, שהתחייבותו לעשות הכל כדי לסכל את ההתגרענות האיראנית ניתנת בדין לאזרחי ארצו, שישלמו בגופם או בארנקם את מחיר המלחמה, ולא למנהיג חצוף של מדינה זרה.

אובמה בנאומו באייפא"ק

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

בשנות ה-80 חזה פרס, בתסכול גובר, איך ממשלת האחדות שלו עם יצחק שמיר נתקלת בנטייה חדה ימינה של עסקני איפא"ק, שהעדיפו את החצי של שמיר והתחבקו עם הממשל הרפובליקאי של רונלד רייגן. פרס ויתר על מינוי מועמדו לשגריר באו"ם, אליקים רובינשטיין, לטובת מועמד הליכוד - נתניהו. כך בנה במו ידיו את מעמדו הציבורי והתקשורתי של מי שלאחר עשור יגבר עליו בהתמודדות על ראשות הממשלה.

הממשל הדמוקרטי של אובמה אינו עומד מול ממשלת אחדות בישראל, אבל מעמדו הייחודי של פרס, הקרוב אליו רעיונית, עושה אותו למשקל-נגד לנתניהו. שלא כראשי ממשלת ישראל, המוקפים הפגנתית בחגורת אבטחה אנושית של השב"כ, אובמה מופיע כמנהיג שופע ביטחון של מעצמה בוטחת. לא נראה בקרבתו לנוכח מצלמות ולו שומר ראש אחד - ולא שמלינקולן עד קנדי חסרו מתנקשים בנשיאים. די היה במאבטח בולט אחד שסוכך על אובמה: פרס. מחמאותיו היו מהלומות מנע על הרהורי נתניהו, אם ישתעשע בהם, לתאר את אובמה כאדיש לגורל ישראל. אובמה גמל לו בהקדישו לפרס עיטור נשיאותי ו-250 מלים חמות. נתניהו קיבל ממנו רק אזכור של לוח הזמנים להיום ועוד שתיים-שלוש מלים. ואף מלה על שרה. זו עונה פוליטית, ציין אובמה, שמדבר אל תומכיו, תורמיו ובוחריו. בנוטריקון איפא"ק, "ועדה אמריקאית-ישראלית לענייני ציבור", האמריקאית קודמת לישראלית. הנשיא הוא המפקד העליון לעניין איראן וראש מפלגתו לעניין הבחירות. על כן פתח את נאומו בברכה למשלחת הבית שלו משיקאגו, ובמיוחד ליושבת הראש של המפלגה דבי וסרמן שולץ. תרגום: נתניהו הוא בעל בריתם של הרפובליקאים, אלה ש"מפקפקים בתמיכת הממשל שלי בישראל", ופטרונו שלדון אדלסון חותר להביס אותי ולמשוח במקומי רפובליקאי, אבל גם אני מבין קצת בפוליטיקה.

המשחק של נתניהו, השואף בעליל למפלת אובמה, מסוכן לישראל, ומטשטש את גבולות הגיזרה בין מדינאות-רבתי משיקולי ביטחון לאומי לפוליטיקה קטנה של בחישה בבחירות לא-לו. מכאן חידוד ממד הזמן והמרחב במתווה אובמה: נותר מרווח של חודשים למיצוי מדיני של הלחצים על השלטון בטהראן, שהוא ורק הוא יכול להחליט לזנוח את נתיב הנשק הגרעיני. במלים אחרות, מוקדם מדי, פזיז מדי, לממש את התחייבותו להשתמש, כמוצא אחרון, בכוח צבאי נגד איראן - מה גם ששליטיה יוכלו להתעקש לשקם את התשתית שתיהרס במבצע.

החידוש בדברי אובמה הוא שלא היה בהם בכוונת מכוון שום חידוש. כל מה שאמר אמש כבר אמר בעבר, הוא ובכירי ממשלו. אין טעם לנסות להתמקח ולכרסם ולקבל עוד (תן משהו, לפחות את פולארד, שלא אחזור הביתה בידיים ריקות). באמריקאית, זהו מסר שאין לטעות במשמעותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ