דו"ח המבקר |

הרפז: תגיד לי מה אשכנזי רוצה; וינר: רק שגלנט לא יהיה רמטכ"ל

בחקירה נמצא שהרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ואנשי לשכתו, ובהם אל"מ וינר, הפעילו את בועז הרפז כדי לאסוף מידע מכפיש על האלוף גלנט ועל שר הביטחון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

לשכת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הפעילה את סא"ל (במיל') בועז הרפז לאיסוף שיטתי של מידע מכפיש על שר הביטחון אהוד ברק, על האלוף יואב גלנט ועל ראש המטה של ברק, יוני קורן. זו השורה התחתונה של דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז, שהטיוטה שלו הועברה אמש למבוקרים. את הקשר עם הרפז ניהל עוזרו של אשכנזי, אל"מ ארז וינר, בידיעתו של הרמטכ"ל לשעבר, על רקע אווירת המלחמה בין לשכות ברק ואשכנזי.

ממצאי המבקר הועברו ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט הצבאי הראשי, וייתכנו עדיין צעדים פיקודיים ומשמעתיים נגד המעורבים. גם ברק אינו יוצא נקי מטיוטת הדו"ח, אולם המבקר מיכה לינדנשטראוס ואנשיו אינם רואים ביחסו של השר לאשכנזי הצדקה להתנהגות הרמטכ"ל לשעבר.

בטיוטת הדו"ח מצוטטת שיחה בין וינר להרפז, המתועדת בהקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל. הרפז שואל: "תגיד לי מה אשכנזי רוצה. מה היעד שלו. שיסביר את המטרה, אנחנו נגיע לשם". וינר משיב: "המטרה היא שגלנט לא יהיה רמטכ"ל. לא חשוב מי, העיקר לא גלנט. לגבי יש העדפות משלו, אבל זה לא כל כך חשוב".

אהוד ברק וגבי אשכנזי. המבקר מרמז שפעולות הלשכה נעשו בידיעת הרמטכ"ל לשעבר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לספייבוק שלכם

בדיקת הפרשה, שארכה קרוב לשנה וחצי, נשענה על ראיונות עם כ-350 עדים ועל מסמכים רבים. היא החלה בפרסומו של המסמך, שנודע תחילה כמסמך גלנט (על שם האלוף יואב גלנט, שהתמודד באותה תקופה על תפקיד הרמטכ"ל) בערוץ 2 באוגוסט 2010. המסמך הוצג כקנוניה מטעם גלנט או מצדה של סביבת ברק, שנועדה להבטיח את מינוי גלנט ליורשו של אשכנזי, לקעקע את מעמדו של הרמטכ"ל המכהן ולהשחיר את דמותם של האלופים בני גנץ וגדי אייזנקוט, המתמודדים האחרים על התפקיד.

חקירת המשטרה בפרשה העלתה כי הרפז, מקורבו של אשכנזי במשך שנים רבות, זייף את המסמך שאליו הצמיד לוגו של חברת הייעוץ התקשורתי של אייל ארד. הרפז הודה בחקירה בזיוף, אולם כיום הוא מתנער מהודאתו. הן חקירת המשטרה והן חקירת המבקר העלו שאשכנזי לא היה מעורב בזיוף וככל הנראה גם לא היה שותף להדלפת המסמך מלשכתו לערוץ 2.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. מתכונן למאבק משפטי

אולם שתי החקירות חשפו פרטים רבים על הקשרים המסועפים בין אשכנזי, אשתו רונית, עוזרו וינר וידידו הרפז, ועל מעורבותם במהלכים נגד השר ברק. רונית אשכנזי אמנם אינה גורם מבוקר, אולם היא עמדה בקשר אינטנסיבי עם הרפז, שכלל התכתבויות ארוכות במסרונים.

המבקר הודיע אתמול למקבלי הטיוטה כי הוא מצפה לקבל את השגותיהם עליה בתוך כחודש ימים. בכוונת לינדנשטראוס לפרסם את הדו"ח הסופי בפרשה לקראת מאי. ראש החטיבה הביטחונית במשרד המבקר, האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור, שאמור היה לסיים את כהונתו בשבוע שעבר, ימשיך לטפל בדו"ח עד לסיכומו. ללינדנשטראוס חשוב מאוד להפיץ את הדו"ח הסופי לפני סוף הקדנציה שלו, בתחילת יולי.

אשכנזי, הנפגע העיקרי מהדו"ח, צפוי לנהל כעת מאבק משפטי וציבורי לשינוי הנוסח הסופי של קביעות המבקר. הטיוטות הופצו, במתכוון, במספר מצומצם של עותקים, במטרה להקטין את הסיכון לדליפת חלקים נרחבים מהן לתקשורת. חוק המבקר אוסר על פרסום הטיוטה, אולם לינדנשטראוס ואנשיו העריכו כי האמוציות הקשות הכרוכות בפרשה יובילו בכל זאת להדלפות. כיוון שמספר אנשים כה קטן בקי באמת בחומר יש לקחת בחשבון שהמידע שמטפטף החוצה מלווה בהטיות ואף בהטעיות מכוונות.

אחרי הערת האזהרה הזו, ועל סמך שיחות עם כמה מהמעורבים בפרשה אתמול, ניתן לשרטט בכל זאת את התמונה הבאה: יחסי ברק ואשכנזי היו עכורים במשך תקופה ארוכה, על רקע קצר אישי בין השניים והשקדנות שבה עמל הרמטכ"ל על טיפוח דמותו הציבורית, עד שנתפש בהדרגה כאלטרנטיבה פוליטית עתידית לברק. היחסים הידרדרו סביב קרב על הקרדיטים במבצע "עופרת יצוקה" בעזה בחורף 2009, ובהמשך בשל המחלוקת על מינוי סגן הרמטכ"ל בקיץ של אותה שנה. כניסתו של קורן לתפקיד ראש המטה של ברק, מיד לאחר מכן, הוסיפה למתיחות.

אשכנזי סבר שברק וקורן מתנכלים לו במתכוון ולא הסתיר את דעתו בעניין. בהדרגה, התקשו השר והרמטכ"ל לתפקד יחד. ברק הפגין חוסר רגישות ביחסו לאשכנזי, שנטה מצדו לרגישות יתר. בנקודה זו חזר לתמונה הרפז, שאשכנזי הפעיל כמעין סוכן בסביבת ברק. אלא שהמידע של הרפז לא הגיע כלל מלשכת השר (בדיקת המבקר לא העלתה כל קשר, אפילו קלוש, בין הרפז לאנשי ברק), אלא נאסף ברובו מן התקשורת ומרכילות ששמע הרפז. אשכנזי האמין בכל לבו לדברים, שאותם העלה הרפז על הכתב במסמך באפריל 2010. בחודשים הבאים הציג אשכנזי את "מסמך גלנט" לכמה אלופים, בהם הטוענים לכתר גנץ ואייזנקוט, אך נמנע מלהעלות את טענותיו בפני ברק, גלנט, מבקר המדינה או ראש הממשלה, בנימין נתניהו (על אף שאייזנקוט המליץ לו לעשות כן). לאחר שווינר העביר עותק מן המסמך בדרך מפותלת לערוץ 2, אשכנזי עיכב את העברת המסמך למשטרה בארבעה ימים, על אף שהמשטרה נאבקה באותה עת בבתי המשפט בערוץ 2, בדרישה למסור אותו לידיה לצורך חקירת הפרשה.

אל"מ וינרצילום: ניר קידר

אשכנזי גם מסר גרסה מטשטשת ומערפלת למשטרה, לאלופי המטכ"ל ולציבור באשר לעומק קשריו עם הרפז. המבקר אינו רואה שוויון בין הצדדים. אף שברק יכול להיות בלתי נסבל לעתים ביחסו לכפופים לו, הוא עדיין הבכיר בין השניים. על אשכנזי, כדרג צבאי, מוטלת חובת נאמנות כלפי הדרג המדיני הממונה. בוודאי שאסור לו לעסוק בחתרנות כלפי השר.

ככל הידוע, המבקר מייחס ללשכת אשכנזי את הפעלת הרפז לאיסוף מידע ולמהלכים שונים נגד ברק, וכן את הסתת האלופים נגד גלנט וברק. אולי אין כאן "פוטש בקריה" (כפי שתיאר זאת בזמנו ב"הארץ" אלוף בן, מונח שאומץ בחום בידי ברק ואנשיו), אך המציאות אינה טובה בהרבה מכך. אשכנזי אינו היחיד שיוצא רע מהפרשה. ברק, מתברר, נקט התעמרות שיטתית כלפי הרמטכ"ל, ולשכת השר יזמה תרגילים מכוערים שונים.

ככלל, הצמרת הצבאית (וגם עוזריה, דובריה ויועציה) מזמן לא נראתה כה רע. אנשי המבקר נתקלו בעבודתם בשקרים והטעיות שיטתיים מצד חלק ניכר מהמעורבים, בכירים כזוטרים. אילו החליטו לעסוק בתמונה רחבה יותר, ולא למקד את פעילותם בפרשת המסמך ובהתנגשות אשכנזי-ברק סביבה, היו לינדנשטראוס ועובדיו צריכים כנראה לעלות עם דחפורים על צמד הבניינים של המטכ"ל ומשרד הביטחון בקריה בתל אביב.

מי שיוצא נקי יחסית מהפרשה הוא הרמטכ"ל הנוכחי בני גנץ, שלא היה מעורב בתככים כלשהם. זאת אף שלדברי מקורות שונים מתברר שדווקא גנץ נועץ ביחצ"ן בזמן הקרב על המינוי (האשמה שהופנתה עד היום, תוך הבעת זעזוע ניכר, רק כלפי יריבו גלנט).

גדי אייזנקוטצילום: חגי פריד

שאלה מרכזית אחרת העולה מהדו"ח נוגעת לעתידו של האלוף אייזנקוט. גנץ מבקש למנות את אייזנקוט לסגנו ובהמשך ליורשו. שניים מחבריו של אייזנקוט, ראש המוסד תמיר פרדו ואל"מ (מיל') גבי סיבוני, תיווכו בהעברת המסמך מאל"מ וינר לערוץ 2. ככל הידוע, אף שהמבקר לא השתכנע לחלוטין שאייזנקוט נקי לגמרי בפרשת ההדלפה, הוא נמנע בטיוטה מאמירות חריפות כלפיו.

המבקר לא אימץ את טענת אשכנזי כאילו הוויכוח האסטרטגי על אופן הטיפול הדרוש באיום הגרעין האיראני הוא הרקע להתנכלות ברק אליו. הדו"ח מנתח את קטטת השר והרמטכ"ל כמתנהלת במישור נפרד, אישי וחמוץ, שאינו קשור למחלוקת האסטרטגית. לאשכנזי יש עניין מובהק לקשור בין השניים משום שאם מדובר בדיון כה קריטי אפשר לכאורה להבין את האמצעים הבלתי כשרים שנקט במאבקו. הן גנץ והן גלנט העידו בפני המבקר שברק, הנוקט קו נצי כלפי איראן, כלל לא שאל אותם בראיונות לתפקיד הרמטכ"ל באשר לעמדתם בעניין.

כפי שדווח ב"הארץ" לפני כחודשיים, מאות שעות של הקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל סיפקו את המידע הדרמטי, שביסס את עמדת המבקר בפרשה. בלשכת אשכנזי היה נוהל שלפיו הוקלטו כל שיחות הטלפון בעשרות הקווים בלשכה, כל הדיונים הרשמיים ואפילו חלק מהשיחות האישיות, פנים אל פנים, שניהל הרמטכ"ל בחדרו. למבקר נודע על אוצר הראיות הזה באיחור. באביב שעבר, מעט לאחר פרישת אשכנזי, פנה לגנץ, דרש וקיבל את ההקלטות.

אחת הטענות השכיחות שהופנו לאשכנזי מצד חלק מפקודיו במשך השנים עסקה בנטייתו לאסוף מידע על קצינים, שיכול היה לשמש כאמצעי לחץ כלפיהם בהמשך. באופן אירוני, דווקא ההקלטות שיזם אשכנזי עצמו תורמות לנפילתו. במטכ"ל כבר היה מי שהדביק לפרשה את הכינוי "גבי-גייט".

אשכנזי עצמו טוען לחוסר שוויון בולט בעבודת המבקר, בכך שלרשות לינדנשטראוס לא עמדו הקלטות דומות מלשכת שר הביטחון. מתברר כי בלשכת השר התקיימה רק הקלטה סלקטיבית מאוד וכמעט שלא תועדו שיחות טלפון. יתרה מזאת, תקלה במערכת ההקלטות גרמה לאובדן של חלק מהתיעוד בשנים האחרונות.

בדיקה שערך המבקר, שכללה גם חקירת פוליגרף, לא מצאה ראיות להרס מכוון של התיעוד מצד מי מאנשי ברק. חרף השגות אשכנזי, טוענים מקורות הבקיאים בבדיקה כי אין צורך בשוויון מוחלט בהקלטות משום שלב הסיפור נמצא במחנה הרמטכ"ל לשעבר. כיוון שלא אותרו כל "נתוני תקשורת" (רישומי שיחות סלולריות, הודעות טקסט וכד') בין הרפז ללשכת השר, ולעומת זאת יש שפע עדויות על קשריו עם סביבת אשכנזי, היתה הצדקה לשימוש בהקלטות הרמטכ"ל. השימוש בהקלטות נעשה באופן מפוקח ומבוקר, ורק ציטוטים מעטים מהן מופיעים בטיוטה.

להגדלה לחצו כאן

פרשת גלנט, שהפכה לפרשת הרפז, מסתמנת עם צאת טיוטת הדו"ח בעיקר כפרשת אשכנזי. זו טרגדיה אמיתית, משום שאלמלא השנה האחרונה של כהונתו, על המסמך וגלגוליו, היה אשכנזי נזכר כרמטכ"ל מצוין: האיש ששיקם רבים מהליקויים שנחשפו בצה"ל במלחמת לבנון השנייה והחזיר את הצבא אל המסלול. כעת יעיב על כהונתו כתם משמעותי. עתידו של אשכנזי יוכרע בראש ובראשונה על ידי המונחים והשפה שבהם משתמש המבקר בדו"ח.

בשיחות פרטיות, גם בחודשים האחרונים, מדבר אשכנזי על שאיפותיו הפוליטיות. בעוד כשנתיים, כשתסתיים תקופת הצינון שנכפתה עליו, הוא עדיין מקווה להתחיל במסע שסופו בלשכת ראש הממשלה. הרמטכ"ל לשעבר התמנה באחרונה ליו"ר קרן רש"י, קרן פילנתרופית גדולה. הקשר עם התורמים, הזיהוי עם פעילות ציבורית חיובית, אמורים למתג אותו כמנהיג חברתי, בנוסף לקרדיט הביטחוני שצבר. הדו"ח הסופי של המבקר, אם יהיה דומה לטיוטה שהוגשה אתמול, יציב את כל זה בסכנה גדולה.

כיוון שהטיוטה אינה מתפרסמת במלואה, ישקיע כעת אשכנזי מאמץ גדול בניסיון לאזן את התמונה הציבורית: לשכנע את דעת הקהל כי שני הצדדים חטאו במידה שווה. בקרב עם ברק עומדות לרשות הרמטכ"ל לשעבר מערכת יחסי ציבור משומנת יותר וכמובן אהדה נרחבת, הן בכלי התקשורת והן בקרב צרכניה. ברק כה שנוא עד שיהיה לו קשה לשכנע את הציבור בצדקתו. ועדיין, ברק יסיים את הקרב המכוער הזה כמנצח, גם אם יותר בנקודות, מאשר בנוק-אאוט. עכשיו, אולי יעשה טובה גדולה לעצמו ולכולנו אם יירגע מעט בשאלה האיראנית.

ברק מרוצה מהטיוטה, אשכנזי מודה בטעויות

בועז הרפז

שר הביטחון אהוד ברק מסר כי הוא "מצר על ההתרחשויות הקשות שהביאו לכתיבתה של טיוטת הדו"ח, אך מרוצה ממה שכתוב בה". "מהתמונה הידועה לציבור מזמן עולה קיומה של תת-תרבות ארגונית מסוכנת, שבה חבורה מצומצמת מאוד בצמרת צה"ל, בסיוע מספר אזרחים שפעלו בלא סמכות, פועלת נגד הדרג המדיני הממונה עליו ונגד פקודים שלו עצמו בדרכים לא ראויות", נכתב, "ייתכן שבפנינו רק קצה הקרחון". בהודעה ציין ברק כי הוא מקבל את ההתייחסויות הקשורות אליו ולמשרדו בטיוטה וכי יפעל לתקן אותן. גורמים בכירים בצה"ל מסרו כי בצבא לומדים את טיוטת הדו"ח. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי מסר ביחס לתגובתו של ברק לטיוטת הדו"ח כי שר הביטחון קרא רק את החלק בטיוטה המתייחס לאשכנזי עצמו ולתפקודו כרמטכ"ל. "השמחה המופגנת בלשכת ברק נראית מוקדמת, מוגזמת ולא ראויה כלל נוכח האירוע בכללותו והדו"ח הנוגע לכל הצדדים", ציין, "צר לי שנקלעתי שלא בטובתי, באמצע שליחותי כרמטכ"ל, למתקפה חסרת תקדים. אני מעריך ומוקיר את מוסד המבקר ואת העומד בראשו. זאת גם כשהדו"ח והנאמר בו אינם נעימים לאוזניי". עוד כתב אשכנזי כי "הודיתי כבר בעבר כי בחוכמת הדיעבד עשיתי מספר שגיאות בקשר עם הרפז ובטיפול במסמך. זאת בתוך סערת הרגשות בה הייתי נתון".

מקורבי הרפז מסרו כי הופתע מכך שחלק הטיוטה הנוגע אליו לא נשלח לעיונו. עם זאת ציינו: "הרפז מביע סיפוק רב מכך שטיוטת הדו"ח קובעת נחרצות כי עלילת הקשרים העסקיים בינו ובין משפחת אשכנזי נשללה, כמו גם שאר העלילות שניסו גורמים להעליל עליו, וכן לא נמצא כל אישוש לכתיבת המסמך על ידו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ