ביקורת גבולות |

אסלת הרש

אפילו בית שימוש לא נותנים לתושבי הר חברון הפלסטינים לבנות. קריאה אחרונה לברק אובמה ובנימין נתניהו לפתרון שתי המדינות

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

לפני שבועיים דווח כאן על מאבק הגבורה של מדינת ישראל ביושבי המערות בדרום הר חברון, שלרוע מזלם יושבים באזור C שבשליטת ישראל ("נורת הרש", "הארץ", 21.2). סיפרתי על פקחי המינהל האזרחי שהרסו פחון מגורים ודירי עיזים בכפר תעלה ועל צווי הריסה שהוצאו לקולטי שמש וטורבינות רוח שהותקנו במקום במימון ממשלת גרמניה.

יומיים אחר כך הזעיקו אנשי הכפר הסמוך, ג'ינבה, את עורך דינם שלמה לקר. הם סיפרו לו, שפקחי המינהל מסרו לידיהם צווי הריסה לסככות המשמשות מסתור לתושבים ולצאנם ולכמה בתי שימוש (המשתרעים על פני שלושה מטרים רבועים שלמים), שהוקמו בעזרת תרומות של הכנסייה האנגליקנית.

אנשי המינהל לא העניקו לאנשי ג'ינבה אפילו שבעה ימים להגשת ערעור, כפי שהתחייבה פרקליטות המדינה במכתב שנשלח ללקר בעניין עוד לפני חמש שנים. הם הסתפקו בשלושה ימים, כולל שישי ושבת. במינהל האזרחי, המוציא לפועל של מדיניות ייהוד שטח C של הממשלה, אומרים, שהמבנים הוקמו בלא היתרי בנייה. אמת ויציב. מאחר שהאזור הזה הוגדר "שטח אש", לא ניתן לקבל בו היתר בנייה אפילו לשובך יונים.

דובר מתאם הפעולות בשטחים מסר בתגובה, כי הפלסטינים מנצלים לרעה צו ביניים של בג"ץ, שאסר לשנות את המצב בשטח. לדבריו, הצווים הוצאו כחוק מאחר שהמבנים הוקמו בלא היתר.

על פי ההסכם עם הפלסטינים, ישראל נושאת לא רק באחריות לאכיפת החוק על הפלסטינים באזור C, בהם כאלה שהמאחזים גזלו את אדמתם (מגרון, למשל, שוכן על אדמה פרטית של שכנים פלסטינים יותר מעשר שנים). ישראל אמורה גם לטפח את התשתיות בעבור כל התושבים - כ-300 אלף מתנחלים יהודים ו-150 אלף פלסטינים המתגוררים בשטח הזה.

הנה דוגמה כיצד השוויון הזה מתקיים בפועל: לפני שנה שילם משלם המסים הישראלי במיטב כספו בעבור סלילה מחדש של אחד הכבישים המתפתלים ממזרח לבית לחם. העבודות נעצרו בשער של ההתנחלות הקטנה (63 משפחות) מעלה עמוס. הקטע המזרחי של הכביש, המוביל ליישובים בדוויים, נותר משובש כשהיה, עד שסוכנות הסיוע האמריקאית USAID החליטה להשלים את החסר. כך תורם משלם המסים האמריקאי לתחזוקת הכביש והכיבוש בשטחים. כך נשאר לישראל כסף לתכנן רשת מסילות ברזל לאורך הגדה המערבית ולרוחבה.

חלופה מסוכנת

בשבוע שעבר ביקר כאן ד"ר הווארד סומקה, שהיה עד לא כבר ראש משרד USAID למזרח התיכון. סומקה מונה באחרונה למנכ"ל הבינלאומי של תנועת "קול אחד", הפועלת משני צדי הקו הירוק לקידום הרעיון של שתי המדינות.

בסדרת פגישות שקיים סומקה בשטחים התברר לו, כי בקרב הפלסטינים רב הייאוש מהרעיון הזה וכי התמיכה בפתרון של מדינה דו-לאומית הולכת ומתרחבת. לדבריו, אישים פוליטיים, אנשי אקדמיה ואנשי רוח פלסטינים מובילים כעת קמפיין רחב היקף, שסיסמתו "מדינה דמוקרטית אחת ל-5 מיליון ערבים ו-6 מיליון יהודים".

סומקה חלק את דאגתו על כך עם השר דן מרידור וביקשו להעביר את המסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

"הביקור עזר לי להבין כמה חשוב לקדם כעת במשנה מרץ, בישראל וברשות הפלסטינית, את פתרון שתי המדינות, לפני שהמציאות תוביל אותנו לנקודת אל חזור", אומר סומקה. לדבריו, הצוות של "קול אחד" הפועל ברמאללה ימקד את מאמציו במסע הסברה בגדה המערבית על כך שהסכם שתי המדינות בקווי 67' וקץ התביעות משני הצדדים הוא הפתרון המועדף. הצוות התל אביבי מגביר את הלחץ על הדרג הפוליטי לנהל את המשא ומתן ברצינות וברצון טוב.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

בחודשים האחרונים יזמה התנועה הקמת שדולה של חברי כנסת התומכים ברעיון שתי המדינות. בראש השדולה עומדים עמיר פרץ מהעבודה ויואל חסון מקדימה, ולצדם עוד 14 ח"כים מקדימה, שבעה משמונת חברי סיעת העבודה, שלושת חברי סיעת מרצ, דב חנין מחד"ש, ואפילו יצחק וקנין ודוד אזולאי מש"ס.

ומי לא בא? שלי יחימוביץ'. לאלה ששואלים את יחימוביץ' מדוע נעדר קולה מהשיח מהמדיני, היא שבה וחוזרת על המנטרה, ש"לפני שמטפלים בגבולות המדינה צריך לדאוג שתהיה מדינה".

במלים אחרות, המאבק למען צדק חברתי קודם לקרב בלימה נגד חיסול שארית הסיכוי שישראל תתקיים כמדינה דמוקרטית ויהודית. כל הפניות ליחימוביץ' בבקשה לתגובה נתקלו בשתיקה. היא ויתרה על זכותה להסביר לקוראי "הארץ" מדוע החליטה לדחות את ההזמנה להצטרף לשדולה

טל הריס, מנכ"ל "קול אחד" ישראל, וסאמר מכלוף, מנכ"ל התנועה בשטחים, שלחו בסוף השבוע מכתב לנשיא ברק אובמה ולנתניהו ערב פגישתם בוושינגטון. "בחסות הקיפאון המדיני", כתבו, "עולה חלופה פונדמנטליסטית, יהודית ומוסלמית, לפתרון שתי המדינות שבשל ההזנחה שלכם החל להעלות עובש... הדרך שלנו חוטאת אולי בנאיוויות, אך דיון אסטרטגי בבעיית איראן, תוך כדי הסחת הדעת מהסכסוך במגרש הביתי שלנו, גובל בשיגעון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ