קצין אמריקאי בכיר: "הקיפאון המדיני מפריע להתמודדות עם איראן"

על פי מפקד כוחות ארצות הברית במזרח התיכון, "הסכם שלום יאפשר תמיכה איתנה ביוזמות אמריקאיות ויסלק קרקע פוריה שעליה צומחת קיצוניות"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

מפקד זירת המזרח התיכון בצבא האמריקאי, גנרל ג'יימס מאטיס, הזהיר אתמול מפני הקיפאון בסכסוך הישראלי-פלסטיני. לדבריו, מדובר ב"להבה גדולה השומרת על רתיחת הסיר, במיוחד ככל ש'ההתעוררות הערבית' גורמת לממשלות במדינות ערב להיות קשובות מבעבר לרגשות האוכלוסיות שלהן".

בעדותו השנתית על מצב האזור שבאחריותו, שנמסרה לוועדות לענייני צבא בשני בתי הקונגרס, אמר מאטיס כי סוגיית היעדרו של הסדר ישראלי-פלסטיני שבה ונדונה כמעט בכל פגישותיו עם מנהיגי המפתח באזור. "הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים יאפשר תמיכה איתנה וציבורית יותר של שותפותינו באזור ביוזמות אמריקאיות, יגביר את שיתוף הפעולה האזורי ויסלק קרקע פוריה שעליה צומחות קיצוניות וטינה", הסביר מאטיס. "חובתנו לדור הבא היא לעשות כל שאפשר כדי לפתור בעיה טורדנית זאת, המזרימה דלק כה רב לאידיאולוגיה הקיצונית".

לדברי מאטיס, המצב הקיים לא יוכל להימשך, ועל כן נחוץ "חידוש החתירה לשלום כולל, כדי להשיג פתרון של שתי מדינות". הוא הוסיף גם כי אזלת היד בפתרון מתחים בין מדינת ישראל לבין הפלסטינים "גובה מחיר כבד מפעולותינו". המרחב שעליו מפקד מטיס, מעין פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית, כולל בין השאר את איראן, סוריה, מצרים וירדן.

דבריו הבוטים של מאטיס בולטים על רקע התעלמותם של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה ובכירים נוספים מהתהליך המדיני המדשדש, בהתבטאויותיהם הפומביות בימים האחרונים, כמו למשל בוועידת איפא"ק. חשיבות דבריו של מאטיס, קצין ותיק בחיל הנחתים האמריקאי, נובעת גם מיחסו האוהד במופגן לצה"ל. בין השאר, מיודד מאטיס עם קצינים בכירים שהתוודעו אליו בעשרות שנות שירותו, בהם אלוף מפקדת העומק שי אביטל וראש מטה פיקוד המרכז, תת-אלוף דוד מנחם.

את ההתעוררות הערבית, המונח המשמש את הממשל כתחליף לאביב הערבי, תיאר מאטיס כתמורה היסטורית המשקפת בעיקרה קריסה של האמנה החברתית בין המשטרים לבין העמים במדינות ערב, ללא ודאות שתצמיח דמוקרטיה. הוא טען שהיא מחייבת מגע אמריקאי נרחב, והסביר שמשטרים שגרמו עוולות או שלא היו קשובים לנתיניהם נפלו או נמצאים בפרפורי נפילה, דוגמת המשטר בסוריה. הוא רמז שהצלחת המבצע להפלת משטר מועמר קדאפי בלוב לא תחזור בהכרח בסוריה, לנוכח ההתנגדות הצפויה למבצע כזה מצד איראן וגורמים אחרים.

לראיה, ציין מאטיס שבתימן לא היה די במאמץ הייצוב האמריקאי ובשיתוף פעולה עם מדינות במפרץ הפרסי, בגלל פעילות הנגד של איראן ואל-קאעדה. הוא אמר שהלחימה באל-קאעדה לא הסתיימה, אך איראן "מציבה את האיום הגדול ביותר על האינטרסים האמריקאים, על ידידותינו ועל יציבות האזור. היא איום כלל-עולמי באמצעות רשת באי הכוח שלה".

מאטיס הדגיש כי עם סיום המעורבות הצבאית של ארצות הברית בעיראק ותום הנוכחות היבשתית באפגניסטאן, יתבסס המערך הצבאי האמריקאי באזור יותר ויותר על יחידות ים ואוויר ועל כוחות מיוחדים. הוא הזהיר מפני מגמות לצמצום הכוח הימי במפרץ, לנוכח האיום שמציבה איראן על נתיבי שיט והתעצמותה בטילים, ברקטות, במוקשים ימיים, בצוללות ובסירות.

על היחסים עם מצרים אמר מאטיס כי עוד צפויים בהם אתגרים, בתקופת המעבר לדמוקרטיה מלאה, וכי בזכות קשרי הצבא האמריקאי עם המועצה הצבאית העליונה בראשות מוחמד טנטאווי, המצב במצרים טוב מזה שבסוריה.

ישראל אינה נכללת בתחומו של מאטיס, וקשריה עם הצבא האמריקאי מתבצעים בעיקר באמצעות פיקוד אירופה. מפקד אירופה, אדמירל ג'יימס סטוורידיס, אמר בשימוע בקונגרס בשבוע שעבר כי בתרגיל הגדול המתוכנן לפיקודו ולצה"ל לקראת הסתיו, "אתגר כבד 12", יהיו חמישה שלבים, שמונה פרקים ושני כוחות משימה של הצי השישי וכוחות האוויר האמריקאים באירופה. בנוסף, מעוניין חיל הנחתים האמריקאי, המבקש להחזיר לעצמו את כושר הנחיתה שנשחק בשנים האחרונות, לתרגל נחיתה עם צה"ל. שני הצבאות עורכים שמונה תרגילים קבועים ומקיימים דיונים בארבע ועדות העוסקות בתכנון, בלוגיסטיקה, בתרגילים ובשילוביות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ