האלימות בדרום - עד הסיבוב הבא

גם ישראל וגם חמאס אינם מעוניינים בהסלמה נוספת בדרום, ואם לא ייהרגו אזרחים רבים בימים הקרובים, נראה שיש סיכוי טוב שסבב האלימות הנוכחי ייעצר בהמשך השבוע

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל ואבי יששכרוף

נתוני סוף השבוע בגבול רצועת עזה הם מהחמורים ביותר מאז מבצע עופרת יצוקה, בינואר 2009, והם כוללים 17 הרוגים פלסטינים, יותר מ-110 רקטות ופצצות מרגמה שנורו לשטח ישראל וקרוב למיליון ישראלים הגרים באזורים שהותקפו בירי. ועדיין, אף שייתכן שיעברו עוד כמה ימים בטרם יעלו יפה המאמצים להרגעת הרוחות, קשה לזהות עניין של הגורמים המרכזיים - ישראל וחמאס - בהסלמה ממושכת. לא ישראל ולא חמאס מעוניינים בעימות שבסופו פלישה קרקעית של כוחות צה"ל לרצועה. כל עוד יימנע הרג מסיבי של אזרחים בהתכתשות, נראה שטובים הסיכויים לעצור את האלימות בהמשך השבוע.

כמו באי-אלו פעמים בעבר, סבב האלימות הנוכחי החל בהתרעה מודיעינית ממוקדת שהתקבלה בצד הישראלי. הפעם היה מדובר בתוכנית של ועדות ההתנגדות העממית מהרצועה לשחזר את ההצלחה שלהם מאוגוסט האחרון, כשבפיגוע בכביש 12 בדרך לאילת נהרגו שמונה אזרחים ואנשי כוחות הביטחון של ישראל. בצמרת המדינית והביטחונית בארץ הוחלט להתנקש בחיי האיש שמאחורי התוכנית החדשה, מזכ"ל ועדות ההתנגדות זוהיר אל-קייסי, תוך ידיעה ברורה שהמשמעות תהיה סוף שבוע קשה בגבול הרצועה.

יחד עם קייסי נהרג מחבל נוסף, ו-15 ההרוגים האחרים בצד הפלסטיני בסוף השבוע היו ברובם אנשי חוליות שיגור רקטות, שנפגעו בזמן ניסיון ירי או בדרך לשיגור. בהשוואה לעבר, חיל האוויר צמצם מאוד את מספר הנפגעים האזרחים בתקיפות שלו. גם על פי מקורות פלסטיניים, רוב רובם של ההרוגים היו פעילים בארגוני טרור. הרצון לנקמה קיים כמובן, אבל קשה להשוות את עוצמתו למצב שבו נפגעים חפים מפשע (ואם יימשך הירי, יהיו בוודאי גם נפגעים אזרחים).

החדשות הטובות מרצועת עזה, הן שלחמאס אין שום אינטרס להגיע להסלמה נוסח עופרת יצוקה. הארגון נמנע בסוף השבוע מירי רקטות ואתמול כבר דווח על פנייתו למצרים, כדי שזו תפעל להשגת הפסקת אש. החדשות הרעות הן שלחמאס יש פחות שליטה מבעבר על המתרחש. הג'יהאד האיסלאמי, בסיוע נמרץ מאיראן, צבר מאגר רקטות קטלני ונרחב משלו. ועדות ההתנגדות מבקשות לסגור חשבון עם ישראל על חיסול מנהיגן ושני הפלגים הם האחראים לעיקר הירי ביומיים האחרונים.

דיווח שפרסמה סוכנות הידיעות של הרשות הפלסטינית "וופא" מספק עדות על היחלשות אחיזת הברזל של החמאס ברצועה. על פי הידיעה, החמאס פנה למצרים כדי שירסנו את הוועדות ואת הג'יהאד. אין ספק שהחמאס חושש להצטייר בעיני הציבור העזתי כ"משמר גבול" מטעמה של ישראל. מנגד, בהתנגשות בין רצונו בשימור ההתנגדות לישראל לבין החשש מהתרסקות שלטונו ברצועה, הארגון בחר פעם אחר פעם ברגיעה, כדי להימנע מעימות צבאי ישיר עם ישראל.

החמאס מתמודד בחודשים האחרונים עם אופוזיציה מתחזקת ברצועה. הג'יהאד האיסלאמי, בעבר בן ברית בהתמודדות מול הרשות הפלסטינית, הפך לקורא התיגר המשמעותי ביותר על ההגמוניה שלו. היחס לאיראן הפך למוקד חיכוך בין שני הארגונים: בעוד חמאס ובכיריו התרחקו מאיראן ומסוריה, נותרו רמדאן שלח, מזכ"ל הג'יהאד ועמיתיו לצמרת הארגון, בני חסותם של בשאר אל-אסד ועלי חמינאי. לפחות עשרה מבין ההרוגים בסוף השבוע הם חברי הג'יהאד והלוויותיהם הפכו כר פורה לגיוס תומכים נוספים לארגון.

כמו באוגוסט, ההתנהלות הישראלית מול הרצועה נעשית תוך זהירות מרבית בכל מה שנוגע למצרים. מאז הפלת משטר מובארק בקהיר וקריסת שאריות השליטה המצרית בסיני, הפך חצי האי לחצר האחורית של ארגוני הטרור העזתיים. היתרונות בעבורם ברורים: חופש פעולה מבצעי, גבול ארוך ובלתי מוגן של ישראל החשוף להתקפות פתע וגם - יכולת הכחשה (גם אתמול טענו ועדות ההתנגדות כי כלל לא עסקו בהכנות לפיגוע מסיני).

יתרה מזאת, הכנסת המצרים למשוואה מגבילה מאוד את חופש התמרון הישראלי. צה"ל אינו יכול לנקוט פעולת סיכול מוקדמת בתוך השטח המצרי - ואם ישראל תידרש בכל זאת להכנסת כוח קרקעי לרצועה היא תסתכן בהחרפת היחסים, המתוחים ממילא, עם קהיר.

המודיעין הכללי המצרי אמור להסדיר את הפסקת האש המחודשת, אבל קהיר נשמעת ומדברת אחרת מכפי שדיברה לפני שנה. כבר אתמול גינתה מצרים את ההסלמה המסוכנת מצד ישראל בעזה. הפרלמנט המצרי בהנהגת האחים המוסלמים והמפלגה הסלפית, שמתכנן כבר להיפטר מממשלת המעבר שמונתה על ידי המועצה הצבאית העליונה, לא ישקוט אם העניינים בעזה ייצאו מכלל שליטה. שתי התנועות צפויות להפעיל לחץ כבד על המועצה לצאת נגד ישראל, לפחות במישור הדיפלומטי, במקרה של המשך הלחימה ברצועה.

בצד הישראלי, תורמת לסיכויי ההרגעה ההצלחה המבצעית המשמעותית של מערכת כיפת ברזל. עד שעות הערב אתמול יורטו קרוב ל-30 רקטות, כשהמערכת מתמקדת ביירוט קטיושות גראד שניתוח המסלול שלהן מעיד שהן עלולות לנחות בשטחים מאוכלסים (בשל העלות הגבוהה של טיל מיירט, לא משוגרים טילים אל רקטות שייפלו בשטחים פתוחים). רק במקרה אחד נפצעו אזרחים - עובדים זרים, שמצבו של אחד מהם קשה - מירי רקטה שנחתה ביישוב בעוטף עזה. זו הצלחה שמאפשרת מרחב תמרון מסוים לדרג המדיני ומקטינה את הלחץ הציבורי ליציאה למבצע קרקעי גדול, שמטרותיו אינן ברורות, אבל לעומת זאת ידועים בהחלט סיכוני ההסתבכות שלו.

כיפת ברזל, חרף קולות הביקורת, ממשיכה להציג תוצאות מבצעיות מרשימות ביותר. שיפורים שהוכנסו בתוכנת המחשב של המערכת הובילו לעלייה נוספת בממוצע היירוט שלה, לרמה שלפני שנה נראתה כיעד בלתי אפשרי. העלויות של הכיפה אכן גבוהות, אבל נדמה שצריך להכניס לשקלול הנתונים גם את עלותו של יום מלחמה בנוסח עופרת יצוקה למשק, עלות שנחסכת הודות ליירוטים המוצלחים.

אולי ההצלחות האחרונות ידרבנו במקצת את קצב הצב של ההצטיידות. כרגע ממתינים בצבא לקליטת הסוללה הרביעית מתוצרת רפא"ל, בזמן שרכש שתי סוללות נוספות מתעכב בשל המחלוקת על תקציב הביטחון.

ועדות ההתנגדות

ועדות ההתנגדות הוקמו בשנת 2000 בתחילת האינתיפאדה השנייה. ג'מאל אבו-סמהדנה, מייסדן, היה איש פתח שפרש מהארגון והקים ארגון עזתי מקומי, שהידק בהדרגה את קשריו עם החמאס. אבו-סמהדנה נהרג בהפצצה ישראלית ברצועה ביוני 2006. כשבועיים לאחר מותו היו פעילי הוועדות מעורבים בחטיפת גלעד שליט.

מאז גדל הארגון והפך לשלישי בגודלו בעזה. כמאל א-ניירב מונה למפקדו והוועדות התקרבו לארגוני הג'יהאד העולמי, שאליהם ככל הנראה חברו בביצוע הפיגוע באזור אילת באוגוסט שעבר. כבר באותו יום הפציץ צה"ל בית ברצועה וא-ניירב חוסל. אל-קייסי מונה ליורשו ולטענת ישראל עסק בתכנון פיגוע דומה מסיני, שבגינו חוסל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ