על גאווה וחושך: למה הג'יהאד התקשה להיכנע

לנקום בישראל, לשקם את התדמית, להחזיר את עזה לכותרות ולהחליש את חמאס. אלה רק חלק מהסיבות לכך שהאופוזיציה להנייה ממשיכה בירי

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

כמה מפעילי הג'יהאד האיסלאמי כינסו אתמול בשעות הבוקר מסיבת עיתונאים מאולתרת במרכז עזה, שבה בישרו בגרון ניחר כי הם שוללים כל רגיעה בלחימה נגד ישראל. הם הבהירו כי הם מתכוונים להמשיך ולהילחם באויב הציוני עוד זמן רב. ההצהרות נשמעו אמנם מתרברבות, כמעט כרגיל. אך כפי שהבטיחו - שני הארגונים לא מיהרו גם אתמול להסכים להפסקת אש.

אחד הגורמים להתעקשות על המשך הירי לעבר ישראל, הוא ללא ספק היעדרו של הישג משמעותי בלחימה. במלים אחרות, על אף שעד אתמול נרשם ירי של יותר מ-200 רקטות לעבר ישראל, ובכלל זה גם לעבר הערים הגדולות בדרום כמו אשדוד ובאר שבע, בצד הישראלי לא נרשמו כמעט נפגעים וגם לא אבידות בנפש. מערכות "כיפת ברזל", שהצליחו ליירט רבות מהרקטות, הפכו לאויב משמעותי עבור ארגונים אלה במישור הצבאי - ואפילו שיגור של מטחי טילים לא הצליח לספק להם פתרון.

ואולם, היעדר נפגעים בצד הישראלי הוא רק אחד ההסברים לתסכול הרב שנוצר בקרב פעילי הארגונים ברצועה. גורם שני, משמעותי אולי לא פחות, הוא דחיקתה של הלחימה בעזה מסדר היום הערבי. פעילי הג'יהאד האיסלמי וועדות ההתנגדות העממית הורגלו בסבבי לחימה קודמים, כי עם תחילת התקיפות הישראליות ברצועה, דעת הקהל הערבית מתפנה לטפל בסכסוך הישראלי-פלסטיני ויוצאת נגד מדיניות ישראל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

בסבב הנוכחי של הלחימה גילו שני הארגונים כי דווקא הפטרון הסורי של הג'יהאד, בשאר אסד, הצליח למקד את דעת הקהל הערבית במתרחש בסוריה במקום ברצועה. בשיאה של הלחימה, לאחר 25 הרוגים וכמה עשרות פצועים, מתברר כי המצב ברצועה הוא הנושא השלישי או הרביעי בלבד במהדורות בתקשורת הערבית - בעיקר לאחר שהתבררו אתמול ממדי הטבח שביצעו כוחות הביטחון הסוריים בשכונת כרם א-זייתון בחומס. שוב ושוב שידרו תחנות הטלוויזיה המרכזיות, אל-ערביה ואל-ג'זירה, את תמונות הזוועה המחרידות של יותר מ-20 ילדים שנטבחו ואת גופות הנשים והגברים שנשחטו ונשרפו למוות. הנושא הפלסטיני, במלים פשוטות, נדחק מסדר היום.

אולם, מלבד הסברים אלו, יש עדיין לא מעט יעדים שהציבו לעצמם ועדות ההתנגדות העממית והג'יהאד האסלאמי במסגרת העימות הנוכחי עם ישראל. "הוועדות", הארגון השלישי בגודלו ברצועה, ספג ביום שישי מהלומה לא פשוטה כאשר מזכ"ל הארגון, זוהיר אל-קייסי, חוסל בתקיפה ישראלית. דובר הארגון, "אבו מוג'אהד" סיפר אתמול כי המודיעין המצרי הזהיר את קייסי שהישראלים עלולים לנסות ולחסלו אם ינסה לפעול נגד מטרות ישראליות. הוא סיפר עוד כי המצרים לא ביקשו מקייסי לחדול מכל פעילות נגד ישראל, אלא רק להימנע מתקיפתה משטח מצרי.

שני המנהיגים האחרונים של הוועדות הובילו את הארגון לדרך אידיאולוגית קיצונית ביותר, קרובה מאוד למשנתם של ארגוני הג'יהאד העולמי. הארגון מעוניין לשקם את יוקרתו האבודה ולהוכיח כי הוא מסוגל עדיין להמשיך ולפעול. אבו מוג'האד סיפר אתמול ל"הארץ" כי ארגונו אינו מתכוון להכריז על שמו של המזכ"ל שיירש את "אבו איברהים", כינויו של אל-קייסי שחוסל. עם זאת, פרשנים שונים בעזה העריכו כי למעשה אין בארגון יורש טבעי לאחר חיסולם של שלושת מנהיגיו בידי ישראל. מדובר במאבק קריטי מבחינת הארגון.

היחסים בין חמאס לוועדות ההתנגדות העממית היו מצוינים בעבר. ואולם, בחודשים האחרונים מובילים חברי הוועדות מדיניות עצמאית, שכוללת פיגועים מבלי להתחשב ברצון החמאס בשקט. בסבב הנוכחי הם חברו לג'יהאד האיסלאמי, בניסיון להכפיף את ישראל לתנאי הפסקת אש בלתי אפשריים מבחינתה, כדי להוכיח ששני הארגונים הצליחו באמצעות הלחימה להגיע להישגים שהחמאס לא הצליח לייצר בעבר: הפסקת החיסולים והתקיפות הישראליות בשטחי רצועת עזה בתמורה לשקט.

סיכום נפילות רקטות משנה שעברה. לחצו להגדלה

מנגד, המטרה הכמעט-גלויה של הג'יהאד האיסלאמי בסבב זה, היא לקרוא תיגר על החמאס ולחזק את מעמדו בתחרות מול שליטי עזה. בשנים האחרונות הפך הג'יהאד מבעל ברית נאמן של החמאס, לאופוזיציה "מבית" - כזו שחשפה את ערוותו של הארגון ברבים לאחר שהפסיק את הלחימה נגד ישראל. שוב ושוב נשמעים בימים האחרונים דוברי הג'יהאד, שרומזים כי החמאס נטש את דרך "ההתנגדות" בעוד שהם נותרו חוד החנית במאבק נגד "האויב הציוני". בג'יהאד מקווים שהציבור העזתי שתמך בחמאס בראשית דרכו "יחצה את הכביש" ויתמוך בו.

מקור המתיחות בין שני הארגונים אינו רק בלחימה נגד ישראל. הג'יהאד, שמנהיגיו ממוקמים עדיין בסוריה, לא מיהר להתנתק מנשיא סוריה ולא מהפטרונית איראן, בעוד חמאס נקלע בשבועות האחרונים לעימות מתוקשר עם דמשק וטהראן. ניתן לשער שאיראן מדרבנת את מזכ"ל הארגון היושב בדמשק, רמדאן שלח, לדרבן את אנשיו להמשיך בירי הרקטות. ההתמקדות של ישראל בעזה ולא רק בפרויקט הגרעין האיראני, בוודאי שאינה מזיקה לטהראן. יחד עם זאת, גם בג'יהאד מבינים שחציית קווים אדומים, כמו ירי למרכז ישראל, עלולה להוביל לתגובה ישראלית קשה שתגרור את החמאס למעגל הלחימה. צעד כזה לא ישרת בהכרח את האינטרסים של הג'יהאד. במובנים רבים, לג'יהאד עדיף שחמאס יישאר מחוץ למעגל הלחימה כדי להישאר בתפקיד מוביל הלחימה נגד ישראל.

שני הארגונים יחד מבקשים לצרוב את התודעה הישראלית, קרי - ליצור הרתעה. מבחינתם, גם אם סבב הלחימה הנוכחי יסתיים ללא תוצאות דרמטיות, הרי שישראל תשקול בעתיד אם לתקוף או לחסל את אחד ממנהיגי הארגונים, בגין המחיר שתשלם.

החמאס, לעת עתה - אולי באורח מפתיע - ממשיך להביט על המתרחש מהצד. הארגון נמנע מלתקוף את ישראל, אך גם אינו פועל כדי לעצור את השיגורים. דובר "הוועדות" סיפר אתמול ל"הארץ", כי עד שעות הערב לא התקבלה פנייה משום גורם בחמאס בבקשה להפסיק את האש. ראשי הארגון בעזה ובחו"ל מודעים לביקורת נגדם ושומעים את הקולות מקרב תומכיהם, שמאשימים אותם שהפכו ל"רשות פלסטינית שנייה". עם זאת, בחמאס מודעים גם להשלכות של הצטרפות ללחימה ולמחיר הכבד שייאלץ לשלם הארגון במקרה של עימות כולל עם ישראל.

תושבים בעזה סיפרו אתמול ל"הארץ" על תיאוריית קונספירציה חדשה שרוחשת ברצועה: לדבריהם, התקיפה הישראלית ביום שישי נועדה לספק גלגל הצלה לחמאס, לנוכח המשבר שעובר על הארגון. בשבועות האחרונים הואשם חמאס בטרפוד הפיוס הפנים-פלסטיני. בנוסף, הפסקות החשמל הממושכות והפסקת פעילות תחנת הכוח ברצועה, רק הגבירו זעם הציבור. "והנה באה התקיפה הישראלית והכל נשכח להם", אמר אתמול ל"הארץ" תושב הרצועה. לפי אחד הדיווחים אתמול בכלי התקשורת הפלסטיניים, מצרים הציעה לחדש את אספקת הדלק והחשמל לרצועה, בתמורה להסכמתם להפסקת אש. המצרים, לטענת פרשנים, הפסיקו באחרונה את העברת הדלק - ככל הנראה בניסיון לאלץ את הנהגת החמאס לפיוס עם הפתח. ספק אם חידוש אספקת הדלק יביא לשקט המיוחל, אבל בהיעדר פתרון אחר, אולי חשמל סדיר ברצועה ירגיע מעט את הרוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ