הירי על הדרום נמשך גם היום (חמישי), ושלוש רקטות גראד נורו לעבר באר שבע. שתיים מהן יורטו בידי מערכת כיפת ברזל, והשלישית פגעה בשטחים פתוחים. אין דיווח על נפגעים. קודם לכן נורתה רקטה לעבר נתיבות ונחתה בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים או נזק.

למרות המלצת פיקוד העורף, החליטו הבוקר ראשי הרשויות בבאר שבע, אשדוד, אשקלון, קריית מלאכי וגן יבנה שלא לקיים לימודים במוסדות החינוך. בעקבות התחדשות הירי, עיריית באר שבע הודיעה כי גם מחר לא יתחדשו הלימודים בעיר, החלטה שהיתה שמורה עד כה לפיקוד העורף. הבוקר הגיעו כ-70% מהתלמידים לבתי הספר שכן נפתחו באזור הדרום. לאחר הירי באזור נתיבות, חלק מההורים באו לאסוף את ילדיהם.

הוראת פיקוד העורף לפתוח את הלימודים עוררה מחאה בקרב ראשי הרשויות בדרום. "אם פיקוד העורף רוצים לפתוח את בתי הספר, שהם ידברו עם התלמידים וההורים", אמר היום ראש העיר אשקלון בני וקנין. "לאחר הפסקת האש נורו שלושה טילים לכיוון אשקלון. שניים יורטו ואחד נחת בשטח פתוח. היום נורה טיל לנתיבות, אתמול נורו טילים לבאר שבע, וגם היום. אם זו הפסקת אש, במצב הזה אני לא יכול לשלוח את הילדים לבית הספר. תושבים רבים ביקשו בגלל חרדות להשאיר את הילדים בבית. אנחנו חושבים שאין הפסקת אש", הוסיף וקנין.

"פיתחנו משוואה ברורה – אם יש טילים, אין לימודים", אמר היום ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי. "התיאום שלנו עם פיקוד העורף הוא טוב. פיקוד העורף מקבל החלטות והשיקולים שלו הם רחבים", הסביר לסרי.

פגיעת הגראד באזור נתיבות, הבוקר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לדבריו, בצבא מתייחסים לסטטיסטיקות ולכיפת ברזל, בעוד ראשי הערים מתייחסים לרחשי לב הציבור אותו הם משרתים. "מבחינת פיקוד העורף, הם המליצו לקיים לימודים. המציאות הרבה יותר חזקה מאיתנו, וגם פיקוד העורף יצטרך להבין את קבלת ההחלטות של ראשי הרשויות. הזהירות שלנו הוכחה כנכונה, ופיקוד העורף יכול לצמצם את הפערים אלינו ככל שירצה".

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', הדגיש כי באר שבע תחזור לשגרה מלאה רק כאשר יהיה שקט מוחלט. "כל עוד יורים טילים על באר שבע לא נחזור ללימודים", אמר. "יש ראשי רשויות עם ראש קטן שמקבלים את הנחיות פיקוד העורף, אך אנחנו חושבים אחרת". לדבריו, "אנחנו משתפים פעולה עם פיקוד העורף אבל יש הנחיות מסוימות שאנחנו חולקים עליהן, ויש דברים שקשורים לרווחה ולבתי ספר ולא קשורים לענייני צבא. במציאות הזאת אי אפשר להמשיך ככה. אצלם (בעזה. י"י) שקט ואצלנו טילים. דיברו על הפסקת אש אבל אין הפסקת אש. נשכנו שפתיים לבקשת פיקוד העורף אבל הם ממשיכים לירות טילים על באר שבע. אני לא מוכן לשגרה הזאת. מדינת ישראל צריכה לקבל החלטה אם הם מוכנים לקבל את הטפטופים האלה על מוסדות חינוך בערים בדרום".

מנגד, ראש עיריית אופקים, צביקה גרינגולד, תקף בחריפות את התנהלותם של ראשי הערים הגדולות. "לא ייתכן שחלק מראשי הערים בדרום יחליטו על דעת עצמם אם לקיים את המלצות פיקוד העורף ולקיים לימודים כרגיל או להתעלם מהן - כמו שעשו אתמול", אמר גרינגולד. הוא הוסיף כי "אתמול הוריתי לקיים לימודים כרגיל בהתאם להוראות פיקוד העורף, אולם ההודעות של ראשי העיריות הגדולות כי לא יחדשו את הלימודים, וזאת בניגוד להנחיות פיקוד העורף גרמו לבלבול בערים האחרות. פיקוד העורף חייב לשים קץ למצב הבלתי נסבל הזה". לדברי גרינגולד, "אני שומע שישנה קבוצת ראשי ערים אקסקלוסיבית, באר שבע, אשדוד, אשקלון, גן יבנה, שמקיימים ביניהם דיונים טלפוניים ומחליטים מה לעשות. זה יוצר מצב בלתי אפשרי, שבו אני צריך לקחת בחשבון לא רק מה פיקוד העורף אומר ומה העיר והתושבים שלי צריכים, אלא גם את ההחלטה של ראשי הערים האלה".

מפיקוד העורף נמסר כי "ניתן לחזור לשגרה מלאה ולקיים לימודים, וזאת בהתבסס על התמונה המודיעינית שיש לפיקוד וכן נתוני המיגון בכל אחת מהרשויות". עוד הדגישו בפיקוד כי "החזרה לשגרה היא עבור כלל היישובים, מ-0 ועד 40 ק"מ מהרצועה. הפיקוד רואה בראשי הרשויות המקומיות לבנת יסוד. בסמכות ראש הרשות להחמיר את הנחיות פיקוד העורף". לדברי גורמים בפיקוד, אי חזרה לשגרה פוגעת במשק, בגלל קושי ההורים לחזור לעבודתם, וכן מהווה פגיעה במוראל.

‫בתוך כך, נדחו משחקי ההשלמה של ליגת העל בכדורסל שתוכננו להערב. המשחקים - בין עירוני אשקלון להפועל גלבוע/גליל ומכבי אשדוד למ.כ. הבקעה - היו אמורים להיערך בתחילת השבוע, אולם בוטלו בשל המצב הביטחוני בדרום.

מוקדם יותר קיימו כוחות הביטחון, מינהלת הליגה ופיקוד העורף הערכת מצב שבסיומה הוחלט לאפשר את קיומם של המשחקים, אך בעקבות ההסלמה של השעות האחרונות הודיעו גורמי הביטחון להנהלת הליגה כי לא ניתן יהיה לקיים את המשחקים.

השתתף בהכנת הכתבה: אריה ליבנת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ