"מה שקרה בבית המשפט אתמול הוא רק טיפול בלוח הזמנים וזה הכל", כך אמר הבוקר (שני) השר בני בגין על החלטת בג"ץ שביטלה את הסכם הפשרה שנחתם בתיווכו בין המדינה למתנחלי מגרון. לפי ההסכם שנחתם בין בגין לאנשי המאחז, הפינוי אמור היה להידחות בשלוש שנים וחצי ואילו שופטי בג"ץ קבעו אתמול פה אחד כי הפינוי ייערך עד ה-1 באוגוסט.

בראיון שהעניק בגין לרדיו החרדי "קול ברמה" הוא אמר כי "בית המשפט כלל לא עסק בשאלת הליבה של ההסכמות שהגענו אליהן, לפיהן בשלב מסוים ומאוחר יותר המאחז יפונה, ובמקום היישוב המוגבל והחנוק שיש כרגע - תיבנה שכונה חדשה בת 200 משפחות ואולי אפילו יותר לתפארת מדינת ישראל".

השר בגין התייחס גם לכוונה לחוקק חוק להסדרת מאחזים שיזם ח"כ זבולון אורלב. "זו הצעה הזויה", אמר בגין, "זה שהכנסת תחוקק חוק שאין לו ידיים ורגליים ואין לו שחר, והוא ודאי מזיק להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון וכל זה כדי לעשות מה? הרי הגענו להסדר עם המתיישבים. זה דבר שפשוט לא מתקבל על הדעת. ההצעה לא תעמוד, אין לה יסוד חקיקתי. החקיקה הישראלית הרי לא נוגעת ליהודה ושומרון. מטרת החקיקה הזאת היא לבוא ולומר למדינות העמים שאנו היהודים ביהודה ושומרון 'גזלנים אנחנו'. כל הרעיון הזה הוא כתם על ההתיישבות". יו"ר הכנסת ח"כ רובי ריבלין הודיע אתמול כי הוא יאפשר קיום דיון חירום בהצעה במהלך הפגרה אם יושגו לפחות 25 חתימות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לחצו להגדלת מפת האזור

בגין הוסיף כי "תודה לאל ברוך השם יום-יום שיש במדינת ישראל בית משפט שיכול לפסול החלטות של ממשלה. ממשלות ופקידות מטבע בריאתן לפעמים שוגה, לעתים מעגלת פינות ולא פעם עושה גם עוול ותפקידו של בית המשפט לתקן את זה. בית המשפט צריך לשפוט בין אנשים לבין המדינה. בג"ץ מבטל החלטות של המדינה? זה לא מעניין, זה כל-כך בנאלי, זה לא חדש, למה כל הזמן צריך להגיד את זה מחדש? חובתו של בג"ץ לפסוק אם הוא חושב לנכון נגד שיקוליה של הממשלה, אני יכול להסכים או לא אבל זה בכלל לא משנה".

בראיון מוקדם יותר הבוקר ל"קול ישראל" אמר בגין כי "בגבעת היקב תיבנה מגרון החדשה בת 200 משפחות בתוך 3 שנים וכך היישוב ישתלב על אדמת המולדת, על קרקעות המדינה. מגרון הנוכחית יכולה להיקרא 'סביוני שלום עכשיו'".

נציגי המאחז מגרון ערכו הבוקר מסיבת עיתונאים בה התייחסו לראשונה להחלטת בג"ץ. המסר המרכזי שיצא מדבריהם הוא כי "על הממשלה לקחת אחריות. לא נהיה יותר שותפים להסכמים". איתי הראל, שהקים את המאחז, אמר כי הממשלה צריכה להחליט מה היא רוצה, עימותים או למצוא פתרון. "הממשלה הגיעה איתנו לפשרות, אנו דורשים מראש הממשלה לקיים את ההסכם וההבנות ולעשות את כל מה שדובר", הוסיף.

דובר המאחז, איתי חמו, אמר במסיבת העיתונאים: "חיפשנו צדק ואנו עדיין מחפשים צדק. אנחנו מחפשים את נטילת האחריות של הממשלה על תושבי היישוב. הגענו לכאן בעידוד ממשלת ישראל, אנו דורשים מראש הממשלה שהצדק ייעשה והכדור נמצא בידיים שלו. אנו בטוחים שהשרים לא יתנו יד להרס. אנו נמצאים שבע שנים אחרי הריסת יישובים בגוש קטיף - הריסה שלא דאגה לתושבים שיצאו משם, הם עדיין נמצאים במגורים זמניים. הכול נעשה איתם למעט הצדק, אנו למעשים כאלו לא נהיה שותפים".

אתמול דחה הרכב של שלושה שופטי בג"ץ פה אחד את הסכם הפשרה שנחתם בין המדינה למתנחלי מגרון, ולפיו פינוי המאחז יידחה בשלוש וחצי שנים. השופטים אשר גרוניס, מרים נאור וסלים ג'ובראן הורו להרוס את המאחז עד ל-1 באוגוסט.

בהחלטה, שנכתבה על ידי השופטת נאור, נכתב כי לבית המשפט סמכות להאריך מועד לביצוע פסקי דין, אך במקרה זה אין צורך לעשות שימוש בסמכות זה. נאור כתבה כי מדובר ב"אחד המקרים הקשים והחריגים ביותר בכל הנוגע למאחזים בלתי חוקיים. המאחז משתרע על פני קרקעות נרחבות, המצויות כולן בבעלות פלסטינית פרטית ומוסדרת. שיקול ההסכמה והפינוי בדרכי שלום הוא שיקול כבד משקל, ואולם אין הוא שיקול בלעדי ומכריע המסיג לאחור באופן מוחלט את השיקולים של פגיעה בקניין הפרטי ופגיעה בשלטון החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות