מעשית, לא רשמית: ישראל עתידה לוותר על תקיפה השנה

כשברק מודה לארה"ב על מערכות הגנה ושיתוף פעולה ביטחוני, הוא מוותר על היומרה לפעול נגד איראן ללא היתר - לפני הבחירות לנשיאות. פרשנות

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

בשתי דקות לתשע בערב, שלשום, הסתיימה בקול דממה דקה מלחמת ישראל באיראן 2012. שיגיונות התקיפה האווירית העצומה במזרח הוחזרו למעמקי הכספות ולמגירות הלב. המלחמה אולי לא בוטלה, אבל היא לבטח נדחתה. לזמן מה, אפשר להשמיע צפירת הרגעה: היא לא תתרחש השנה. עד להודעה חדשה, טיסה 007 של חיל האוויר לא תמריא.

בשעה שמונה ועשרים באותו ערב הודיע דובר הפנטגון ג'ורג' ליטל כי "התמיכה בביטחון מדינת ישראל היא בעדיפות עליונה של הנשיא אובמה והשר פאנטה. בעקבות הצלחת מערכות כיפת ברזל ליירט כ 80% מהרקטות החודש, יבקש משרד ההגנה מהקונגרס לאשר מימון נאות לרכישת מערכות נוספות, בהתאם לבקשות ישראל וליכולת הייצור שלה".

38 דקות אחר כך הגיב ברק בתודה פומבית לפאנטה ולעצמו ("ההחלטה היא תוצאת מגעים בין משרד הביטחון לפנטגון"). בסוף אוקטובר. שבוע לפני שאובמה יתייצב בפני הבוחרים, ייערך בישראל ובים-התיכון תרגיל "אתגר צנוע 12", בהשתתפות כ-4,000 מחיילי פיקוד אירופה והצי השישי. אובמה יוכל להציג עצמו כמגן על ישראל מפני טילי איראן.

מטוסי F-16 בבסיס חיל האוויר בנבטיםצילום: אלי הרשקוביץ

בחוצפה, הישראלים הם אלופים, או שמא רבי-אלופים, אבל גם לנשיכת היד המאכילה יש גבול - היד הנשוכה עלולה להכות. כשברק מודה לממשל אובמה "על הסיוע לחיזוק ביטחונה של ישראל", הוא מוותר על היומרה לפעול נגד איראן ללא היתר, לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר. לכל תכלית מעשית, זו הודעה על דחיית המלחמה עד לאביב 2013.

הטור המלא מחר ב"השבוע"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ