דובר אכ"א כתב נאומים לנתניהו, ללא אישור מצה"ל

רני רביב הועסק במשרד רה"מ במשך 4 שנים במקביל לתפקידו הצבאי, ללא בדיקת ניגוד עניינים. עבור כל נאום קיבל בין 1,500-1,000 שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דובר אגף כוח האדם בצה"ל, רני רביב, שימש במקביל לתפקידו הנוכחי גם כותב נאומים לראש הממשלה. הוא הועסק בתפקיד זה כמעט ארבע שנים, עד לחודש ינואר האחרון, ולפי ההערכות קיבל בעבור כל נאום בין 1,000 ל-1,500 שקלים. התקשרותו עם משרד ראש הממשלה נעשתה דרך החברה הפרטית שלו, "רביב תקשורת בע"מ", וללא האישור הנדרש מצה"ל לצורך עבודה פרטית מחוץ לתפקיד. בדובר צה"ל אומרים כי בעקבות כך, נפתח באחרונה נגד רביב, אזרח עובד צה"ל, הליך משמעתי.

כשאזרח עובד צה"ל מבקש לעסוק בעבודה פרטית נוספת נבדק אם יש בכך ניגוד עניינים, בדיקה שלא נעשתה במקרה זה. רביב החל את התקשרותו עם משרד רה"מ בפברואר 2008, בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט. הוא המשיך גם בתקופת כהונתו של ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו. נוסף על הנאומים שכתב לראש הממשלה, החל באפריל 2011 גם לספק "שירותי תוכן", כמו כתיבת מאמרים, למשרד לפיתוח הנגב והגליל, שבראשו עומד סילבן שלום.

רביב מונה לתפקידו הנוכחי לפני כשלוש שנים על ידי ראש אכ"א לשעבר, תת-אלוף אבי זמיר. קודם לכן שימש, במשך שלוש שנים, כעורך העיתון הצבאי "במחנה".

כותבי הנאומים לראש הממשלה מועסקים במסגרות שונות, חלקם בעבור תשלום לכל נאום ואחרים במסגרת סכום העסקה כולל. באחרונה נחשף כי עורך המשנה של "מקור ראשון", אורי אליצור, משמש גם הוא כותב נאומים לראש הממשלה, תמורת סכום סמלי של שקל אחד. כמו כן נחשף כי פובליציסט בכיר ב"ישראל היום", דרור אידר, משמש כותב נאומים והרצאות לשר לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון, ומקבל בתמורה שכר שנתי של 50,000 שקלים.

"להיות ספק תוכן זה לא עניין ניטרלי", אמר פרופ' ירון אזרחי מהחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית, "יש כאן ניגוד עניינים מובהק". אזרחי הוסיף כי "האחריות האחרונה של דובר אכ"א היא בסופו של דבר לרמטכ"ל. ספק תוכן של ראש ממשלה, או משרדים ממשלתיים - זה כבר קו אחר של אחריות והחיבור בין שני הקווים האלו יוצר קצר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

רני רביב הפנה לדובר צה"ל לקבלת תגובה. מדובר צה"ל נמסר: "הכתיבה למשרד רה"מ ולמשרד לפיתוח הנגב והגליל נעשתה מבלי שניתן לכך אישור צה"לי. כתיבה זאת הופסקה לפני כחודשיים".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נעזר לעתים רחוקות בסיוע של גורמים חיצוניים לכתיבת חלק קטן מנאומיו. התקשרות עם גורמים אלה, כמו עם רביב, נעשית בהתאם לנהלים ולאחר בדיקת ניגוד עניינים. מתוך מאות נאומים שנשא ראש הממשלה בשנת 2011, בודדים נכתבו על ידי רביב והם אינם עוסקים בנושאים מדיניים או פוליטיים. נאומים אלה נערכו ושונו גם הם על ידי ראש הממשלה. חשוב לציין כי לפני כמה שבועות הסתיימה ההתקשרות עם רביב". משרד ראש הממשלה סירב להעביר את סכום ההתקשרות הכולל עמו.

מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל נמסר כי "רני רביב נתן שירותי תוכן למשרד לפיתוח הנגב והגליל מאפריל 2011 עד ינואר 2012, ההתקשרות נעשתה בהתאם לנוהל התקשרויות ובהתאם להוראות החשב הכללי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ