נתניהו פועל להכשרת שכונת האולפנה בבית-אל אף שהוחלט להרוס אותה במאי

לא ברור אם יש קשר בין הפנייה ליועמ"ש בעניין השכונה שנבנתה על קרקע פלסטינית ובין משבר הבית בחברון שעורר עימות חריף בין השר יעלון לאנשי ברק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

על רקע המתיחות בנושא בית המכפלה בחברון, עדכן הבוקר (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו את שרי הממשלה, כי ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, למצוא פתרון שימנע הצורך להרוס את שכונת האולפנה בהתנחלות בית-אל. המדינה התחייבה לפנות את השכונה, שנבנתה על קרקע פלסטינית פרטית, עד מאי הקרוב. נתניהו אמר לשרים גם כי יביא לאישור הממשלה בקרוב, בעקבות המלצת שר הביטחון ברק, את האישורים הנדרשים להסדרת מעמד ההתנחלויות ברוכין, סנסנה ורחלים.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ביקש מנתניהו לבחון את הסדרת סנסנה, ברוכין ורחלים מבחינה משפטית, קודם להעלאת הנושא לדיון בממשלה. וינשטיין ביקש כי תיערך עבודת מטה באמצעות המועצה לביטחון לאומי לבחינת מכלול ההיבטים של הסדרת היישובים. מטעמו של וינשטיין נמסר בצהריים כי הוא סיכם עם נתניהו כי הנושא לא יידון בישיבת הממשלה הבוקר, אלא לאחר בחינה משפטית. לעניין שכונת האולפנה בבית אל, נמסר שמדובר בסוגיה בתלויה ועומדת בפני בג"ץ, וכי גם לעניין זה יידרש וינשטיין בהמשך.

בתום 2011 יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ביקר בבית-אל, ושם אמר כי "מדובר בעצם מעצמותיה של בית אל, אני מאמין בלב שלם שתושביה לא ביקשו לנשל איש. הרס השכונה בלתי אפשרי והוסיף שיש למצוא פתרון משפטי שיאפשר את השארת המקום על תילו". באותו ביקור הוא גם אמר כי "פתרון שתי המדינות אינו חיוני לעתידנו".

הכוונה להכשיר חלק מההתנחלויות שיצאה לדרך באוקטובר האחרון חוללה ויכוחים עזים בן הפרקליטות והיועצים המשפטיים השונים לשרי הממשלה. היועצים המשפטיים טוענים שהכשרת ההתנחלויות כמו ברוכין, רחלים וסנסנה, מחייבת החלטת ממשלה על הקמת יישוב חדש. הממשלה מבקשת להימנע מהחלטה כזו, שיש לה משמעויות מדיניות. השרים מבקשים לקבוע שברוכין יהיה חלק מעלי זהב, רחלים מכפר תפוח, וסנסנה מאשכולות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

נתניהו, אתמול

לא ברור האם יש קשר בין ההתפתחות האחרונה לבין פרשת בית המכפלה בחברון, שהביא בינתיים לעימות חריף בתוך הממשלה בין שרי הימין לבין שר הביטחון אהוד ברק. המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון אמר הבוקר בשיחות סגורות כי "אהוד ברק פועל בצורה לעומתית לממשלה ולהתיישבות ביהודה ושומרון, כל מה שהוא עושה זה להבעיר מדורות".

יעלון אמר בדיון הלילי שקיים אתמול ראש הממשלה נתניהו בסוגיית בית המכפלה כי יש להפקיע משר הביטחון את הסמכות לטיפול בהתיישבות ביהודה ושומרון ולהעביר את סמכויותיו לצוות שרים. "ברק לא פותר בעיות ולא חותם על תב"עות".

יעלון אמר כי "חובה לבדוק שמסמכי הרכישה של הבית בחברון לא זויפו אולם, אם יתברר שהם תקינים יש לאשר לרוכשים להיכנס לבית. אין כאן בעיה מדינית או ביטחונית, צריך לבדוק רק את נושא הקניין. למה שר הביטחון טוען שבדיקה כזאת לוקחת כמה שבועות כשאפשר לסיימה בכמה ימים".

יעלון ציין כי שר הביטחון ברק תוקע את ההליכים לא רק בבית בחברון אלא בעוד מקומות ברחבי יהודה ושומרון. "ברק פועל בניגוד לדרכה של הממשלה ופוגע בנו", אמר יעלון בשיחות סגורות הבוקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ